עילמית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
עילמית
אזורים בהם מדוברת: איראן
סך כל הדוברים: נכחדה במאה הרביעית לפני הספירה
דוברי שפת אם:
כתב: כתב עילמי
סיווג משפחתי: שפה מבודדת, ייתכן עלמו-דראווידיאנית
מעמד רשמי
שפה רשמית במדינות: אין
גוף מפקח: אין
ראו גם: שפהרשימת שפות

עילמית היא שפה נכחדת שדוברה בפי תרבות עילם העתיקה. עילמית הייתה השפה העיקרית באזור איראן של היום בין 2800 ל-550 לפנה"ס. הרשומות האחרונות שנכתבו בעילמית מתועדות לזמן כיבוש האימפריה הפרסית על ידי אלכסנדר הגדול.

לוח בכתב יתדות בשפה העילמית

הכתב העילמי[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך מאה שנים, התפתחו שלושה סוגי כתב שונים בעילמית.

  • פרוטו-עילמית היא מערכת הכתב העתיקה ביותר הידועה מאיראן. היא הייתה בשימוש למשך תקופה קצרה (בין 3100 ל-2900 לפנה"ס בקירוב); לוחות חרס עם כתב פרוטו-עילמי נמצאו באתרים שונים ברחבי איראן. משערים כי הכתב התפתח מכתב יתדות מוקדם. הכתב כולל יותר מ-1,000 סימנים ונחשב לוגוגרפי. כיוון שטרם פוענח במלואו, לא ידוע אם הוא מייצג את השפה העילמית או שפה אחרת.
  • עילמית-לינארית היא מערכת כתב מאיראן המתועדת במספר קטן של כתובות מונומנטליות. נטען כי עילמית-לינארית היא מערכת כתב הברתי שנגזרה מהפרוטו-עילמית, אם כי זה לא הוכח. הכתב שימש לתקופה קצרה במהלך הרבעון האחרון של אלף השלישי לפנה"ס. עילמית-לינארית לא פוענחה. בין החוקרים שניסו לפענח את הכתב היו וולטר הינץ ופיירו מריגי.
  • כתב יתדות עילמי שימש מ-2500 לפנה"ס ועד ל-331 לפנה"ס, והתפתח מכתב היתדות האכדי. כתב זה כלל כ-130 סמלים, הרבה פחות מסוגי כתב יתדות אחרים.
Kamats.PNG ערך זה הוא קצרמר בנושא בלשנות ואיראן. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.