עין העולם (ספר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
עין העולם
The Eye of the World
העידן שחזר.jpg עין העולם.jpg
כריכות שני כרכי הספר: לאן, מוריין ורנד נכנסים לכפר.
מידע כללי
מאת רוברט ג'ורדן
שפת המקור אנגלית
סוגה פנטזיה אפית
הוצאה
תאריך הוצאה 1990
מספר עמודים העידן שחזר - 415
עין העולם - 409
הוצאה בעברית
הוצאה אופוס
תאריך 1997
תרגום בועז וייס
מהדורות נוספות
מספר כרכים העידן שחזר, עין העולם
סדרה
סדרת ספרים כישור הזמן
הספר הבא החיפוש הגדול
קישורים חיצוניים
מסת"ב 978-0-7653-2488-7

עין העולם הוא הספר הראשון מתוך סדרת הפנטזיה מחזור כישור הזמן מאת רוברט ג'ורדן. בגרסה המקורית באנגלית נקרא הספר The Eye of the World, ובגרסה המתורגמת לעברית הוא מחולק לשני כרכים: "העידן שחזר" ו"עין העולם". הספר יצא לאור לראשונה ב-15 בינואר 1990 בהוצאת תור ספרים. בעברית יצא הספר לאור בהוצאת אופוס.


תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרולוג - הר הדרקון[עריכת קוד מקור | עריכה]

3000 שנה לפני אירועי הסדרה כוחות האור מנצחים את אדון האופל. אך כתוצאה מחתימת החור בכילאו של אדון האופל ונגיעה בו עם סאידין הוא זוהם (הצד הזכרי של המעיין האמיתי). כתוצאה מכך 114 האאס סדאי הגברים מאבדים את שפיותם.

הפרולוג מציג את לואס תרין טלמון (המכונה גם טובח השארים), הדרקון, מפקד כוחות האור, רגע לאחר שאיבד את שפיותו ורצח את משפחתו ("טבח השארים" (באנגלית: kinslaying)), לואס עדיין לא מודע למה שקרה. ואז ישמעאל, אחד מהארורים, מחזיר ללואס תרין את שפיותו בעזרת הכוח האמיתי ומאפשר לו להבין את מעשיו. כשהבין לואס תרין שהוא עצמו רצח את בני משפחתו הוא מתאבד על ידי תיעול כמות קטלנית של סאידין. כתוצאה מכך נגרם פיצוץ אדיר שיצר את הר הדרקון.

ליל חורף[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסיפור מתחיל בכפר קטן בשם שדה אמונד, במחוז כפרי נידח בשם שני נהרות. מספר נערים באותו הגיל מבחינים כל אחד לחוד בפרש שחור בקרבת הכפר. אחד מהנערים הוא רנד אל'תור, המגיע עם אביו מהחווה בה הם מתגוררים אל שדה אמונד לרגל החג בל טיין, חג תחילת האביב. לרגל החגיגות הגיעו לכפר להטוטן, תום מרילין, רוכל בשם פדן פיין ושני זרים לא ידועים: הגבירה מוריין והאדון לאן. רנד ואביו וחוזרים לחוותם לפנות ערב, בכוונה לחזור למחרת, עת חגיגות החג יחלו.

רנד ואביו חוזרים לחוותם, אך בערב הם מותקפים על ידי טרולוקים, יצורי אופל חייתיים שנחשבו לאגדה ולא נראו במקום כל כך דרומי זה אלפי שנים. הם מצליחים להימלט אך טאם, אביו של רנד, נפצע בהתקפה ונגרר על ידי רנד על אלונקה, במשך כל הלילה, אל שדה אמונד. בהגיעו לכפר מצפה לרנד הלם מוחלט: טרולוקים תקפו גם את הכפר, מחצית מהבתים עלו באש וישנם פצועים רבים. כמו כן מתברר לו כי הגבירה היא אאס סדאי ולאן הוא העוצר שלה. והם הזהירו את אנשי הכפר על בואם של הטרולוקים ונלחמו לצידם. לאחר שחוכמת הכפר מבהירה לרנד כי אין בכוחה לעזור לאביו, רנד מבין כי האאס סדאי היא היחידה שמסוגלת להציל את אביו הגוסס בעזרת כוחותיה. למרות הרתיעה מאאס סדאי, רנד מבקש את העזרה ומוריין מרפאת את טאם.

לאחר שטאם נרפא ושוקע בשינה עמוקה, מסבירה מוריין לרנד כי רק הוא ומספר נערים בגילו הבחינו בפרש השחור שלמעשה היה מירדראל, יצור קטלני של אדון האופל, המשרה פחד על המביטים עליו. היא מספרת לו כי בהתקפה בליל חורף, הייתה החווה של טאם ושל רנד היחידה שהותקפה מחוץ לכפר, ובכפר עצמו נבחרו המטרות בקפידה ובתכנון, שלא כדרכם של הטרולוקים לזרוע הרס ללא מטרה. הבתים שאליהם כוונה ההתקפה בכפר היו הבתים בהם התגוררו שני ידידיו של רנד, מאט קוטון ופרין אייברה. מוריין סדאי הגיעה למסקנה כי אדון האופל רוצה מאוד את אחד מהם או שלושתם, והיא לוקחת את שלושת הנערים מכפרם במטרה לגלות מדוע הם חשובים כל כך ומהו יעודם.

עד לשאדאר לוגות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוריין, לאן, רנד, מאט ופרין יוצאים לדרך בחברת הלהטוטן, תום מרילין, ואגווין אלוו'ר, בתו של ראש הכפר שמצטרפת כדי לראות את העולם שבחוץ ולחפש הרפתקאות. החבורה יוצאת את שני נהרות במסע לילי חשאי, ושבוע לאחר מכן מגיעה לבארלון, העיר הקרובה. בבארלון מצטרפת אל החבורה נינאב אל'אמרה, חוכמת הכפר הצעירה של שדה אמונד שהגיעה מתוך מטרה להחזיר את הצעירים לביתם. בבארלון פוגש רנד את מין פארשו, החוזה, ובעקבות התקפה של מירדראל בפונדק בו שהו יוצאת החבורה מבארלון לכיוון העיר הבאה, גשר לבן, בכוונה להגיע לקאמלין ומשם לטאר וולון, מרכז האאס סדאי. בדרך לגשר לבן הם מותקפים על ידי צבא של טרולוקים המקיף אותם מכל עבר, והברירה היחידה היא להיכנס לעיר המקוללת, שאדאר לוגות.

שאדאר לוגות הייתה פעם עיר מפוארת וחזקה, עד שבזמן מלחמות הטרולוקים הגיע אליה אדם בשם מורדט, וזרע פילוג וחשדנות בעיר. תושביה נהפכו לקיצוניים יותר ויותר במלחמתם כנגד האופל, והחלו לחשוד בכל אדם שהוא ידיד אופל. העיר התכנסה בתוך עצמה, בחשדנות ושנאה עמוקים כל כך עד שכל תושביה נהרגו מלבד אותו מורדט, שנשאר חי במשך מאות שנים. כיום, מסוכנת העיר גם ביום, אך בלילה יוצא מאשדאר, מעין ישות-ערפל חסרת בינה, שכל הנוגע בה מת. לכאן הגיעה החבורה במודע במנוסתה מפני צבא הטרולוקים.

זכר העיר מבעית עד היום את הטרולוקים, אך הם אולצו להיכנס אליה בכל זאת על מנת למצוא את אלה אשר אחריהם הם רודפים. בני החבורה פנו לצאת מן העיר לכיוון נהר הארינל, אך הופרדו זה מזה על ידי מאשדאר והטרולוקים. למחרת, התפצלו לשלוש חבורות, אשר איש מהן לא יודע היכן נמצא כל אחד מהאחרים, או האם הם בכלל חיים.

משאדאר לוגות עד לעין העולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

רנד, מאט ותום מרילין עלו על ספינתו של בייל דומון, ספינה שעגנה באותה שעה בנהר הארינל. הם שטו איתו דרומה עד לגשר לבן. בגשר לבן תקף אותם מירדראל. תום נאבק איתו, ורנד ומאט ברחו משם במצוותו של תום. הם הלכו את כל הדרך לקאמלין, מנגנים ומבצעים להטוטים בפונדקים תמורת ארוחת ערב ושינה ללילה. פעמים מספר תקפו אותם ידידי אופל, אך הם יצאו מהמפגשים בשלום. בקאמלין פגשו את לויאל, האוגייר, אך באותה שעה היה מאט נתון בעוצמה חזקה להשפעתו של פגיון שנשא איתו משאדאר לוגות. הוא הפך להיות חשדן, קנאי ופרנואיד ממש כשם שאנשי שאדאר לוגות היו.

פרין ואגווין חצו את הארינל והחליטו להמשיך מזרחה בשטח לא מיושב. כעבור מספר ימים הם פגשו באליאס מצ'ארה, עוצר לשעבר שניחן ביכולת מיוחדת לתקשר עם זאבים, ונסעו איתו ועם בני להקתו הזאבים, שגילו שגם פרין עצמו ניחן באותה יכולת מיוחדת. לאחר שנדדו מספר ימים עם בני העם הנודד – הפחחים, חנו בסטדינג לא מיושב ליד פסלו של ארתור הוקינג. שם לכד את פרין ואגווין צבא קטן של ילדי האור, לאחר שפרין הרג שניים מהם, והם נותרו כשבויים במחנה.

מוריין, לאן ונינאב התקדמו דרומה משאדאר לוגות לאורך הארינל עד לגשר לבן. שם מצאה מוריין את עקבותיהם של רנד ומאט, אך החליטה להשיג דווקא את פרין. הם מצאו את מחנה הגלימות הלבנות שבו הוחזקו פרין ואגווין, שיחררו אותם במבצע מסובך ויחד איתם נסעו לקאמלין.

בקאמלין נפגשה שוב כל החבורה בפונדק ברכת המלכה. מוריין ריפאה באופן זמני את מאט מהמחלה המסתורית שגרם לו הפגיון משאדאר לוגות. לויאל החליט להצטרף אל החבורה, ויחד הם נסעו בדרכים הקסומות אל פאל דארה שבשאינר, בארצות הגבול. משם יצאה החבורה למצרים, למצוא את עין העולם. הם אכן הצליחו להגיע לשם, ושם נתגלו להם שניים מהארורים שהצליחו לצאת לחופשי – אגינור ובלטמל. האחרון נהרג על ידי האיש הירוק, והראשון על ידי רנד אל'תור, שגילה שם את יכולתו לתעל. הוא נלחם בעזרת הכוח האחד במעבר טארווין, לצד אנשי שאינר כנגד צבא יצורי האופל, ולאחר מכן התעמת עם מי שחשב שהוא אדון האופל בעצמו, ובעצם היה ישמעאל, החזק מבין הארורים. בעין העולם עצמה (תמצית סאידין שנשמרה בתור נוזל) גילתה החבורה את אחד החותמים על כילאו של אדון האופל שהיה שבור ומנותץ, את דגל הדרקון, והחשוב מכל – את קרן ואלר בעצמה, הקרן שיכולה לחזיר את הגיבורים המתים לחיים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]