עין העולם (ספר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: ערך בלתי ברור שיותר מ-90% ממנו חסר.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
עין העולם

העידן שחזר.jpg

עין העולם.jpg
כריכות שני כרכי הספר.
מאת רוברט ג'ורדן
שם בשפת המקור
The Eye of the World
שפת המקור אנגלית
שנת הוצאה

אנגלית - 1990

עברית - 1997
הוצאה בעברית אופוס
סוגה פנטזיה אפית
תרגום לעברית בועז וייס
מספר עמודים

העידן שחזר - 415

עין העולם - 409
מסת"ב 978-0-7653-2488-7
OCLC 19723327
סדרת ספרים כישור הזמן
הספר הבא החיפוש הגדול
מספר כרכים

העידן שחזר

עין העולם

עין העולם הוא הספר הראשון מתוך סדרת הפנטזיה מחזור כישור הזמן מאת רוברט ג'ורדן. בגרסה המקורית באנגלית נקרא הספר The Eye of the World, ובגרסה המתורגמת לעברית הוא מחולק לשני כרכים: העידן שחזר ועין העולם. הספר יצא לאור לראשונה ב-15 בינואר 1990 בהוצאת תור ספרים. בעברית יצא הספר לאור בהוצאת אופוס.

בציור הכריכה המקורית (המהדורה שתורגמה לעברית) רואים את רנד, מוריין ולאן רוכבים באחד הכפרים, כשהטרולוקים אורבים להם. המהדורה החדשה מחולקת לשני חלקים: "משני נהרות", ו"אל המצרים".

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרולוג - הר הדרקון[עריכת קוד מקור | עריכה]

לואס תרין טלמון (המכונה גם טובח השארים), הדרקון, מפקד בניצחון של כוחות האור נגד אדון האופל. הניצחון לא היה ללא עלות, שכן כתוצאה מחתימת החור בכילאו של אדון האופל ונגיעה בו עם סאידין הוא זוהם (הצד הזכרי של המעיין האמיתי). כתוצאה מכך לואס תרין איבד את שפיותו ורצח את משפחתו.

הפרולוג מציג רגע לפני 3000 שנה, אחרי "טבח השארים" (באנגלית: kinslaying), בו לואס עדיין לא מודע למה שקרה. 113 אביריו משתגעים מסאידין ושוברים את העולם. בעימות בינו ובין ישמעאל, אחד מהארורים, החזיר ישמעאל ללואס תרין את שפיותו בעזרת הכוח האמיתי ובכך איפשר לו להבין את מעשיו. כשהבין לואס תרין שהוא עצמו רצח את בני משפחתו הוא התאבד על ידי תיעול כמות קטלנית של סאידין. כתוצאה מכך נגרם פיצוץ אדיר שיצר את הר הדרקון.

ליל חורף[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסיפור מתחיל בכפר קטן בשם שדה אמונד, במחוז כפרי נידח בשם שני נהרות. מספר נערים באותו הגיל מבחינים כל אחד לחוד בפרש שחור בקרבת הכפר. אחד מהנערים הוא רנד אל'תור, המגיע עם אביו מהחווה בה הם מתגוררים אל שדה אמונד לרגל החג בל טיין, חג תחילת האביב. לרגל החגיגות הגיעו לכפר להטוטן, תום מרילין, רוכל בשם פדן פיין ושני זרים לא ידועים: הגבירה מוריין והאדון לאן. רנד ואביו וחוזרים לחוותם לפנות ערב, בכוונה לחזור למחרת, עת חגיגות החג יחלו. לילה זה, באופן רשמי הלילה האחרון של החורף, נקרא בשם ליל-חורף.

רנד ואביו חוזרים לחוותם, אך בערב הם מותקפים על ידי טרולוקים, יצורי אופל חייתים שנחשבו לאגדה ולא נראו במקום כל כך דרומי זה אלפי שנים. הם מצליחים להימלט אך טאם, אביו של רנד, נפצע בהתקפה ונגרר על ידי רנד על אלונקה, במשך כל הלילה, אל שדה אמונד. בהגיעו לכפר מצפה לרנד הלם מוחלט: טרולוקים תקפו גם את הכפר בליל החורף, מחצית מהבתים עלו באש וישנם פצועים רבים. כמו כן מתברר לו כי הגבירה מוריין והאדון לאן כאאס סדאי והעוצר שלה. הם הזהירו את אנשי הכפר על בואם של הטרולוקים ונלחמו לצידם. לאחר שחוכמת הכפר מבהירה לרנד כי אין בכוחה לעזור לאביו,רנד מבין כי האאס סדאי היא היחידה שמסוגלת להציל את אביו הגוסס בעזרת כוחותיה. למרות הרתיעה מאאס סדאי, רנד מבקש את העזרה ומוריין מרפאת את טאם.

לאחר שטאם נרפא ושוקע בשינה עמוקה, מסבירה מוריין לרנד כי רק הוא ומספר נערים בגילו הבחינו בפרש השחור שלמעשה היה מירדראל, יצור קטלני של אדון האופל, המשרה פחד על המביטים עליו. היא מספרת לו כי בהתקפה בליל חורף, הייתה החווה של טאם ושל רנד היחידה שהותקפה מחוץ לכפר, ובכפר עצמו נבחרו המטרות בקפידה ובתכנון, שלא כדרכם של הטרולוקים לזרוע הרס ללא מטרה. הבתים שאליהם כוונה ההתקפה בכפר היו הבתים בהם התגוררו שני ידידיו של רנד, מאט קוטון ופרין אייברה. מוריין סאדי הגיעה למסקנה כי אדון האופל רוצה מאוד את אחד מהם או שלושתם, והיא לוקחת את שלושת הנערים מכפרם במטרה לגלות מדוע הם חשובים כל כך ומהו יעודם.

עד לשאדאר לוגות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוריין, לאן, רנד, מאט ופרין יוצאים לדרך בחברת הלהטוטן, תום מרילין, שחשש מהתקפה נוספת והתעקש להצטרף, ואגווין אלוו'ר, בתו של ראש הכפר שמצטרפת כדי לראות את העולם שבחוץ ולחפש הרפתקאות. החבורה יוצאת את שני נהרות במסע לילי חשאי, ושבוע לאחר מכן מגיעה לבארלון, העיר הקרובה. בבארלון מצטרפת אל החבורה נינאב אל'אמרה, חוכמת הכפר הצעירה של שדה אמונד שהגיעה מתוך מטרה להחזיר את הצעירים לביתם. בבארלון גם פוגש רנד את מין פארשו, החוזה, ובעקבות התקפה של מירדראל בפונדק בו שהו יוצאת החבורה מבארלון לכיוון העיר הבאה, גשר לבן, בכוונה להגיע לקאמלין ומשם לטאר וולון, מרכז האאס סדאי. בדרך לגשר לבן הם מותקפים על ידי צבא של טרולוקים המקיף אותם מכל עבר, והברירה היחידה היא להיכנס לעיר המקוללת, שאדאר לוגות.

שאדאר לוגות הייתה פעם עיר מפוארת וחזקה, עד שבזמן מלחמות הטרולוקים הגיע אליה אדם בשם מורדט, וזרע פילוג וחשדנות בעיר. תושביה נהפכו לקיצוניים יותר ויותר במלחמתם כנגד האופל, והחלו לחשוד בכל אדם שהוא ידיד אופל. העיר התכנסה בתוך עצמה, בחשדנות ושנאה עמוקים כל כך עד שכל תושביה נהרגו מלבד אותו מורדט, שנשאר חי במשך מאות שנים. כיום, מסוכנת העיר גם ביום, אך בלילה יוצא מאשדאר, מעין ישות-ערפל חסרת בינה, שכל הנוגע בה מת. לכאן הגיעה החבורה במודע במנוסתה מפני צבא הטרולוקים.

זכר העיר מבעית עד אותו היום את הטרולוקים, אך הם אולצו להיכנס אליה בכל זאת על מנת למצוא את אלה אשר אחריהם הם רודפים. בני החבורה פנו לצאת מן העיר לכיוון נהר הארינל, אך הופרדו זה מזה על ידי מאשדאר והטרולוקים. למחרת, התפצלו לשלוש חבורות, אשר איש מהן לא יודע היכן נמצא כל אחד מהאחרים, או האם הם בכלל חיים.

משאדאר לוגות עד לעין העולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

רנד, מאט ותום מרילין עלו על ספינתו של בייל דומון, ספינה שעגנה באותה שעה בנהר הארינל. הם שטו איתו דרומה עד לגשר לבן. בגשר לבן תקף אותם מירדראל. תום נאבק איתו, ורנד ומאט ברחו משם במצוותו של תום. הם הלכו את כל הדרך לקאמלין, מנגנים ומבצעים להטוטים בפונדקים תמורת ארוחת ערב ושינה ללילה. פעמים מספר תקפו אותם ידידי אופל, אך הם יצאו מהמפגשים בשלום. בקאמלין פגשו את לויאל, האוגייר, אך באותה שעה היה מאט נתון בעוצמה חזקה להשפעתו של פגיון שנשא איתו משאדאר לוגות. הוא הפך להיות חשדן, קנאי ופרנואיד ממש כשם שאנשי שאדאר לוגות היו.

פרין ואגווין חצו את הארינל והחליטו להמשיך מזרחה בשטח לא מיושב. כעבור מספר ימים הם פגשו באליאס מצ'ארה, עוצר לשעבר שניחן ביכולת מיוחדת לתקשר עם זאבים, ונסעו איתו ועם בני להקתו הזאבים, שגילו שגם פרין עצמו ניחן באותה יכולת מיוחדת. לאחר שנדדו מספר ימים עם בני העם הנודד – הפחחים, חנו בסטדינג לא מיושב ליד פסלו של ארתור הוקינג. שם לכד את פרין ואגווין צבא קטן של ילדי האור, לאחר שפרין הרג שניים מהם, והם נותרו כשבויים במחנה.

מוריין, לאן ונינאב התקדמו דרומה משאדאר לוגות לאורך הארינל עד לגשר לבן. שם מצאה מוריין את עקבותיהם של רנד ומאט, אך החליטה להשיג דווקא את פרין. הם מצאו את מחנה הגלימות הלבנות שבו הוחזקו פרין ואגווין, שיחררו אותם במבצע מסובך ויחד איתם נסעו לקאמלין.

בקאמלין נפגשה שוב כל החבורה בפונדק ברכת המלכה. מוריין ריפאה את מאט מהמחלה המסתורית שגרם לו הפגיון משאדאר לוגות. לויאל החליט להצטרף אל החבורה, ויחד הם נסעו בדרכים הקסומות אל פאל דארה שבשאינר, בארצות הגבול. משם יצאה החבורה למצרים, למצוא את עין העולם. הם אכן הצליחו להגיע לשם, ושם נתגלו להם שניים מהארורים שהצליחו לצאת לחופשי – אגינור ובלטמל. האחרון נהרג על ידי האיש הירוק, והראשון על ידי רנד אל'תור, שגילה שם את יכולתו לתעל. הוא נלחם בעזרת הכוח האחד במעבר טארווין, לצד אנשי שאינר כנגד צבא יצורי האופל, ולאחר מכן התעמת עם מי שחשב שהוא אדון האופל בעצמו, ובעצם היה ישמעאל, החזק מבין הארורים. בעין העולם עצמה (תמצית סאידין שנשמרה בתור נוזל) גילתה החבורה את אחד החותמים על כילאו של אדון האופל שהיה שבור ומנותץ, את דגל הדרקון, והחשוב מכל – את קרן ואלר בעצמה, הקרן שיכולה לחזיר את הגיבורים המתים לחיים.