עץ לבוד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
לוח עץ לבוד בעובי 15 מ"מ

עץ לבודסלנג: דיקט או סנדוויץ') הוא לוח עץ תעשייתי המורכב משכבות עץ ניצבות זו לזו (לבדים). הלבדים בעובי של 1 מ"מ עד 4.7 מ"מ. בדרך כלל, הכריכה בעובי של 1.5 מ"מ ולבדי המילוי עבים יותר. מספר הלבדים הוא תמיד אי-זוגי. העץ הלבוד הוא בעל יחס חוזק למשקל גבוה יחסית לחומרים מרוכבים אחרים, ואחיד יותר מעץ טבעי. העץ הלבוד משמש לבניית סירות ובתים ועד לסוף מלחמת העולם השנייה היה חומר פופולרי גם לבניית מטוסים. לצד זה הוא משמש לבניית רהיטים, ובייחוד ארונות ומטבחים.

טכנולוגיית ייצור העץ הלביד מאפשרת למעשה יצירת לוחות עבודה מעץ בממדים אשר לא תמיד ניתן לנסרם מתוך העץ הגולמי. בעוד לוחות עץ מלא המנוסרים מתוך מסת העץ מוגבלים בגודלם והם לכל היותר ברוחב הקטן במעט מקוטר הגזע של העץ. לוחות עץ לביד יכולים להיות גדולים הרבה יותר ובנוסף, קיימים להם יתרונות מבניים שונים.

תהליך הייצור[עריכת קוד מקור | עריכה]

מריחת דבק על לוחות וניר וסידורם
ערמת ונירים מרוחים בדבק ומסודרים לפני כבישה קרה
מכבש חם לייצור עץ לבוד

בולי העץ נחתכים בניצב לאורכם, ליצירת בולים באורך המתאים לעיבוד (בדרך כלל 260 ס"מ). לאחר מכן מקולפים ומרוככים על ידי בישול בקיטור. בול העץ המבושל מוזן למחרטת למינציה. במחרטה, בול העץ מסובב כנגד סכין המקלפת וניר (שכבת עץ דקה) רציף בעובי קבוע, בתהליך הדומה לחידוד עיפרון.

הווניר הרציף נחתך בגיליוטינה על מנת להוציא פגמים, וליצור יחידות בעלות ממדים אחידים. לאחר מכן הווניר מיובש ל-14% עד 2% רטיבות משקלית בהתאם לסוג הדבק והמיקום המיועד בדיקט (כריכה או מילוי). פיסות הווניר המיובשות מצורפות זו לזו ליצירת פיסות בעלות ממדים אחידים. פיסות הווניר נמרחות בדבק (הפיסות הזוגיות משני הצדדים, או כל פיסה מצד אחד למעט הכריכה) ומונחות זו על גבי זו בכיוונים מאונכים זה לזה. הדבק יכול להיות עמיד במים (WBP) או עמיד ברטיבות (MR). הדבק העמיד במים הוא פולימר של פנול-פורמאלדהיד, ונקרא גם דבק אדום. הדבק העמיד בלחות הוא אוראה-פורמאלדהיד, ונקרא גם דבק לבן. לאחר ההרכבה של הוונירים זה מעל זה עד ליצירת ערמה בגובה של כמטר, נלחצת הערמה על ידי מכבש קר על מנת להעביר את הדבק מווניר למשנהו, ולהדביק את הוונירים שיצרו לביד בודד זה לזה, כך שניתן יהיה להכניס אותם בקלות למגרה במכבש החם. הלוחות שנוצרים בכבישה הקרה, מוזנים למכבש חם, כל לוח במגרה נפרדת ונכבשים. ככל שטמפרטורת הכבישה גבוהה יותר, זמן הכבישה קטן יותר. טמפרטורת כבישה אופיינית לדבק לבן היא 115 מע"צ, ולדבק אדום 140 מע"צ. זמן כבישה אופייני הוא דקה לכל מילימטר עובי. התוצר של המכבש החם הוא כבר עץ לבוד. העץ הלבוד עובר מריחה של חומר לטיפול קוסמטי בפגמים קלים, מנוסר למידה (המידה הסטנדרטית היא 122 על 244 ס"מ), משויף, וממוין לפני שנארז ונשלח לרחבי העולם.

חוזק[עריכת קוד מקור | עריכה]

עץ הוא חומר העשוי מטבעו סיבים בעלי כיוון אחיד. כאשר מגלפים את העץ הטבעי ומתקבל הווניר, לפיסה דקיקה זו חוזקי כפיפה, מתיחה וגזירה שונים בהתאם לציר הפעלת הכוח. עם כיוון הסיבים, ללוח יכולת התנגדות למאמצים אלו אולם בניצב לכיוון הסיבים הוא חלש הרבה יותר. הדבקתם של הוונירים בכיוונים מאונכים זה לזה לסירוגין מקנה ללוח העץ חוזק בשני הכיוונים גם יחד וכן מגדילה את עוביו ובכך מגדילה את מומנט ההתמד שלו כנגד כפיפה וגזירה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא עץ לבוד בוויקישיתוף