ערבית לבנונית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ערבית לבנונית

לבנונית או ערבית לבנוניתערבית: لهجات لبنان) היא ניב מדובר של ערבית המדובר בלבנון וסוריה. היא שייכת לענף המזרחי-לבנטיני של הערבית. כמה בלשנים חולקים על הטענה שערבית לבנונית היא רק ניב ערבי, או צאצא שלה. הרבה קהילות מרוניות מקומיות מחשיבות אותה כשפה נפרדת, וכן המפלגה הימנית שומרי הארזים.

אוצר המילים בערבית לבנונית מגוון ומכיל מילים שאולות רבות משפות כגון ארמית, סורית, צרפתית, טורקית ופיניקית. בין המאפיינים הפונולוגיים של הערבית הלבנונית: שימור הדיפטונגים, אמאלה (בערבית: إمالة, הגיית תנועת /a/ ארוכה בתור /e/), והגיית העיצור המסומן באות ق כסותם סדקי.

ערבית לבנונית נכתבת רק לעיתים נדירות, למעט ברומנים ובספרים. למרות שערבית לבנונית נכתבת גם באלפבית הערבי לעיתים קרובות יותר, שימוש באותיות לטיניות נפוץ בעיקר בצ'אטים וברשת האינטרנט.

במספר רב של מדינות, מדוברת השפה הערבית כשפת אם, ולמעשה, מאות מיליוני אנשים משתמשים בה מדי יום. לשפה הערבית להגים רבים, כאשר הלהג הלבנוני נחשב לעדין ונעים. כך למשל, ערבית השגורה בפיו של בדואי מדרומה של ישראל, שונה מערבית של דרוזי בצפונה, ששונה משפת הלבנונים. למעשה, תושב לבנון, המדבר בלהג הלבנוני, יכול לדעת כי האדם שמולו אינו תושב לבנון אך ורק לפי הלהג.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך זה הוא קצרמר בנושא שפות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.