פאבל האס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פאבל האס

פאבל האס (Pavel Haas; נולד ב-21 ביוני 1899 בברנו, נרצח ב-17 באוקטובר 1944 באושוויץ) היה מלחין יהודי-צ'כי.

השכלתו המוזיקלית הרשמית החלה בגיל 14 בברנו. הוא למד קומפוזיציה בקונסרבטוריון בין השנים 19191921, אצל יאן קונץ ווילם פטז'לקה, ובהמשך השתלם עוד שנתיים אצל לאוש יאנאצ'ק.

מתוך 50 ויותר היצירות, שחיבר במהלך 20 השנים הבאות, מיספר ורשם האס רק 18, שעברו את מסננת הביקורת העצמית המחמירה שלו. בשנים שעבד בעסק של אביו, כתב יצירות מוזיקליות מכל הסוגים, כולל יצירות סימפוניות וכוראליות, לידר, מוזיקה קאמרית, מוזיקה לסרטים ולתיאטרון ואת האופרה "השרלטן".

האס נשלח למחנה הריכוז טרזינשטאט, לשם נשלחו גם המוזיקאים גדעון קליין וויקטור אולמן. בשנת 1941 ואחר לאושוויץ, שם נרצח. הסימפוניה הגדולה שלו נשארה בלתי גמורה עד 1994, כאשר תוזמרה על ידי זדנק צוהאר בסגנונו של האס. במחנה טרזיינשטט חיבר יצירה בעברית בשם "אל ספוד" למקהלת גברים (1942) וארבעה שירים סיניים טראגיים לקול באס. המנצח קארל אנצ'רל, שהיה עמו במחנה, שיחזר את יצירתו "תרגיל למיתרים": מחלקים מקוטעים.

במוזיקה של האס, ששורשיה נעוצים בתרבות הבוהמית והמוראבית, מופיעים מדי פעם גוונים של ניגונים עבריים. משמונה יצירות, לפחות, שחיבר בתקופת שהייתו במחנות הריכוז לא נותר למעשה דבר.

החייאת יצירתו של האס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים האחרונות נעשו מאמצים רבים להחייאת יצירתו. המלחין והמנצח פרופ' מיכאל וולפה שוקד על השלמת יצירותיו ועל גילויין מחדש. ובית טרזין הקדיש כמה מפגשים למלחין וליצירתו. יצירותיו נחקרו על ידי המוזיקולוג הישראלי דוד ריד בלוך.

ביום ששי, 3 באוגוסט 2012, נערך קונצרט מיצירותיו של האס בבית טרזין בגבעת חיים איחוד. בקונצרט נוגנו מיצירותיו על ידי רביעיית מיתרים של בוגרי האקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים, והושרו משיריו בפיהם של זמרים וזמרות מהאקדמיה. הקונצרט הוקלט וצולם ויש להניח שאף יופץ בציבור.

הקונצרט נערך לסיום שבוע סדנה על יצירותיו של פאבל האס. מסתבר שהמלחין לא נשכח ויש שוחרים ליצירתו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פאבל האס בוויקישיתוף