פאולוס מתבי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
"פאולוס מתבי", ציור של חוסה דה ריברה 1652, מוזיאון הפראדו.

פאולוס מתבי, הידוע גם כנזיר הראשון וכן פאולוס המתבודד, פאולוס ממצרים ופאולוס הקדוש (נולד כנראה סביב 230 ונפטר בשנת 341 לערך)[1], היה הנזיר הנוצרי המתועד הראשון.[2] יומו כקדוש הוא ה-15 בינואר במערב, ב-5 או ב-15 בינואר בכנסיות האורתודקסיות השונות וב-9 בפברואר בכנסיות האוריינטליות.

על פי הירונימוס, בספרו "חיי האבות", פאולוס נמלט למדבר תבאי במהלך רדיפות הנוצרים שערכו דקיוס וולריאנוס בשנת 250 לערך. פאולוס חי עד יומו האחרון במערה בהרים שבמדבר, סמוך למעיין ולעץ דקל. פירות הדקל שימשו מזונו היחיד עד הגיעו לגיל 43 ומעלי הדקל יצר לעצמו ביגוד. בהגיעו לגיל 43 התחיל עורב להביא לו מדי יום ביומו חצי כיכר לחם. הירונימוס ממשיך ומספר כי אנטוניוס הגדול ביקר את פאולוס לפני מותו כאשר האחרון היה בגיל 113 והם שוחחו יום שלם וכל אותו הלילה. בביקורו הבא של אנטוניוס הוא מצא את פאולוס מת. אנטוניוס השתמש בגלימתו הוא, אותה הוא עצמו קיבל כמתנה מאתנסיוס, כתכריכים עבור פאולוס וקבר אותו, שני אריות סייעו לו בחפירת הקבר. אנתוניוס הקדוש תיאר אותו כ"הנזיר הראשון".

ב-491 הוכרז כקדוש על ידי האפיפיור גלסיוס הראשון.

מסדר נזירים הקרוי על שמו "מסדר פאולוס הקדוש הנזיר הראשון" (Ordo Sancti Pauli Primi Eremitae ) הוקם בהונגריה (בעיר פץ') ב-1215. ב-1381, תחת שלטונו של לאיוש הראשון, מלך הונגריה, נלקחו שרידי גופתו מוונציה להונגריה, שם נשמרו במנזר והיוו מוקד עלייה לרגל. ב-1523, בתקופת שלטונו של לאיוש השני, מלך הונגריה, נלקחה גולגלתו של פאולוס, שהייתה שמורה בטירת קרלשטיין שבצ'כיה להונגריה וכך אוחדו שרידי גופתו למקום אחד.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

אהרון לירון (אלטשולר), הנצרות וארץ הקודש : מידע בסיסי ללומד ולמטייל, צ'ריקובר, 1997

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פאולוס מתבי בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ המידע לגבי תאריכי לידתו ופטירתו אינו מובהק אולם ידוע שנפטר בגיל של למעלה מ-100 שנים.
  2. ^ קיים בלבול בין פאולוס מתבי לבין פאלוס הפשוט, שהיה תלמידו של אנטוניוס הקדוש ונפטר בערך בשנת 339.