פארק קינגס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מראה כללי של הפארק בצילום מצפון-מזרח

פארק קינגס הוא פארק בעיר פרת' שבמערב אוסטרליה. בשטח של 4.06 קילומטרים רבועים הוא אחד הפארקים העירוניים הגדולים ביותר בעולם. הוא אתר הנופש הפופולרי ביותר במדינת אוסטרליה המערבית, שבו מבקרים מדי שנה חמישה מיליון איש. ניתן להגיע אליו תוך מספר דקות של נביעה ממרכז העיר.

תולדות הפארק[עריכת קוד מקור | עריכה]

הר אליזה, שעליו משתרע מרבית שטחו של הפארק, שימש לפני ההתיישבות האירופית באוסטרליה כאתר פולחן לתושבים האבוריג'ינים המקומיים. בתחתית המדרון הדרומי של ההר מצוי מעיין מים מתוקים שסיפק להם מי שתייה. בשל המעיין נבחר האזור על ידי המתיישבים האירופים כאתר להקמת היישוב פרת'. הם העניקו להר את השם אליזה על שם אשתו של מושל ניו סאות' ויילס בראשית המאה ה-19.

ההר שימש כאתר לחטיבת עצים למסחר עד שנת 1871, כאשר מושל אוסטרליה המערבית שוכנע להקצות שטח של 1.75 קילומטרים מרובעים על ההר לשימוש כשמורת טבע. בשנת 1890 הוגדל שטח השמורה לממדיו העכשוויים. היא נפתחה רשמית כפארק ב-10 באוגוסט 1895. הפארק נקרא תחילה פארק פרת'. ב-1901 קיבל הפארק את שמו הנוכחי לכבוד הכתרתו למלך של אדוארד השביעי ולכבוד ביקורם בפרת' של ג'ורג', הדוכס מקורנוול (לימים המלך ג'ורג' החמישי) ואשתו הנסיכה מרי מטק.

מאז שנת 1964 מארח הפארק בחודש ספטמבר בכל שנה את פסטיבל פארק קינגס - תערוכת פרחי הבר הגדולה ביותר באוסטרליה, שבה מבקרים מדי שנה כחצי מיליון מבקרים.

מאז 1999 מנוהל הפארק לא על ידי העירייה המקומית אלא על ידי סוכנות של ממשלת אוסטרליה המערבית - רשות הגנים הבוטניים והפארקים.

בתחילת שנת 2009 ניזוק קשות חלקו הדרום-מערבי של הפארק על ידי שרפה, שאפשר שהוצתה בזדון.

הפארק[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצמחייה בפארק היא תערובת של שטחי סבך טבעי (כשני-שלישים ממנו) ועצים שניטעו בו. מהפארק נשקף מראה פנורמי של העיר ושל הנהר סוואן שמדרום לו.

אתרים ומבנים בפארק[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפארק ניצבת אנדרטת המלחמה של מדינת מערב אוסטרליה, אשר נחנכה בשנת 1929 והורחבה בהמשך. בסמוך אליה נערכים מדי שנה טקסי זיכרון רשמיים ביום אנזא"ק וביום שביתת הנשק. למרגלות האנדרטה הונצחו שמות החללים יוצאי אוסטרליה המערבית שנפלו במלחמות מאז מלחמת הבורים ועד למלחמות בעיראק ובאפגניסטן.

ברחבי הפארק פזורות אנדרטאות נוספות לזכר קרבות, יחידות ואישים ספציפיים, לרבות אנדרטת מלחמת וייטנאם ואנדרטה לחיילים האוסטרלים היהודים שנהרגו במלחמת העולם הראשונה.[1] אנדרטה נוספת מנציחה את שמות 16 תושבי מערב אוסטרליה שנהרגו בפיגוע הטרור באי באלי בשנת 2002.[2] לצידי שלוש שדרות בפארק ניטעו עצי אקליפטוס שלמרגלותיהם נקבעו למעלה מ-1,600 לוחיות זיכרון אישיות לזכר חללי המלחמות.

בפארק מצוי גן בוטני, המשתייך למדינת מערב אוסטרליה. הוא משתרע על שטח של 180 אלף מטרים מרובעים ומצויים בו למעלה מ-12 אלף מיני צמחים. הוא הוקם לקראת משחקי חבר העמים הבריטי בפרת' בשנת 1962, אם כי נחנך רק ב-1965. מצויה בו מחלקה מדעית העוסקת במחקר נרחב.

בפארק שוכנת גלריה לאמנות אבוריג'ינית המציגה את עבודותיהם של אמנים ממדינות מערב אוסטרליה והטריטוריה הצפונית.

בנקודה הגבוהה ביותר בפארק הוקם בשנת 1966 מגדל ה-DNA - מגדל מתכת סלילי בגובה של 15 מטרים ובו 101 מדרגות, המדמה בצורתו מולקולת DNA.

בפארק ניצב שעון הזיכרון לאדית קוואן (Cowan) - האישה הראשונה שנבחרה לכהן בבית מחוקקים באוסטרליה (נבחרה ב-1920 לפרלמנט של מדינת אוסטרליה המערבית).

ברחבי הפארק מצויים מסלולי הליכה וביניהם מסלול הזיכרון לשביל קוקודה, לזכר החיילים האוסטרלים שלחמו בשביל זה בפפואה גינאה החדשה במלחמת העולם השנייה.

הפעלת הפארק והדרכת המבקרים בו מסתייעת בעבודתם של מתנדבים מקומיים.


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פארק קינגס בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ראו תמונה באתר ויקישיתוף.
  2. ^ באותו פיגוע נספו 202 אנשים, מהם 88 אוסטרלים.