פדרו קברל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פדרו קברל
Pedro Álvares Cabral
Pedro Álvares Cabral - steel engraving by American Bank Note Company.jpg
פדרו אלברש קברל
לידה 1467
בלמונטה פורטוגל
פטירה 1520 (בגיל 53 בערך)
Santarém פורטוגל
לאום פורטוגזי
שנות פעילות 1501-1500
מספר מסעות 1
גילויים בולטים ברזיל
אזורים שחקר דרך להודו (אמריקה)
מידע על חייו
מצבת זיכרון לפדרו קברל בליסבון

פדרו אלברש קברל (Pedro Álvares Cabral)‏ (1467~ - 1520~ ) היה נווט פורטוגלי ומגלה ארצות, הנחשב, בדרך כלל, לאירופאי הראשון שגילה את ברזיל (22 באפריל 1500).

משערים כי נולד בבלמונטה (Belmonte), בפרובינציית ביירה בישה (Beira Baixa) שבפורטוגל. הוא היה בנם השלישי של פרנאו קברל (~1427 - ~1492), מושל הפרובינציה, ואיזבל דה גוֹבֵיָה דה קיירוש (~Gouveia de Queirós) (1433~ - 1483; צאצאית לאפונסו הראשון, מלך פורטוגל). קברל נשא לאישה את איזבל דה קשטרו, בתו של פרנאו דה נורוניה (Noronha) (גם הוא צאצא של אפונסו הראשון). כפי הנראה זכה להכשרה מעולה בניווט ורכש לו ניסיון רב כיורד ים, שכן מנואל הראשון מלך פורטוגל מצא אותו ראוי להמשיך את מפעלו של וסקו דה גמה.

איור הארמדה של קברל בספרו של ליזוארטה דה אבראו משנת 1565

משימתו של קברל הייתה לייסד קשרי מסחר קבועים ולהפיץ את הנצרות בכל מקום אליו יגיע, גם באמצעות כח הזרוע במידת הצורך על מנת להשיג את מטרתו. אופייה של המשימה הביא סוחרים פלורנטינים עשירים לתרום לציוד ספינותיו, ולכמרים להצטרף למשלחתו. המשלחת הורכבה מ-13 ספינות אשר נשאו 1,500 איש, ובין רבי החובלים היו גם בארתולומיאו דיאש וכן ניקולאו קואליו (Nicolau Coelho) אשר השתתף במסעו של וסקו דה גמה. בארתולומיאו דיאש עצמו נתן לקברל את ההוראות הדרושות לניווט המשלחת.

המשלחת הפליגה מליסבון ב-9 במרץ 1500, ובהתאם למסלול שהתווה מראש, שאף להימנע מאזור מפרץ גינאה. לאחר שנפרדו מאחת הספינות אשר נאלצה לסוב לאחור עקב סערה, הפליגה המשלחת מאיי כף ורדה לכיוון דרום מערב. ב-22 באפריל הבחינה המשלחת בהר, ושמו נקרא הר פסקואל (כלומר "ההר של הפסחא"). למחרת היום, ב-23 באפריל, נחת קברל על חופה של ברזיל וב-25 באפריל עגן הצי כולו ב"פורטו סגורו". קברל הבין כי חבל הארץ אותו גילה נמצא ממזרח לקו האורך ששורטט בחוזה טורדסיאס, ושיגר את אחת מספינותיו חזרה לפורטוגל עם החדשות המסעירות. מתוך אמונה שגויה כי האדמה אותה גילה היא אי, קרא קברל למקום "האי של ורה קרוש" (אי צלב האמת) והשתלט עליו באמצעות הקמת צלב וקיום טקס דתי.

קברל חידש את מסעו ב-3 במאי 1500. לקראת סוף החודש הגיע הצי לכף התקוה הטובה, שם נקלע לסערה בה איבד ארבע ספינות, בהן ספינתו של בארתולומיאו דיאש. כאשר ציו מונה כמחצית מכוחו המקורי הפליג קברל לאורך חופיה המזרחיים של אפריקה בנסותו לקשור קשרים עם שליטים מקומיים. ב-10 באוגוסט גילתה אחת מספינותיו אי שלימים נקרא מדגסקר. קברניט ספינה זו היה דיוגו דיאש, אחיו של ברתולומיאו דיאש.

קברל המשיך במסעו להודו על מנת לסחור בפלפל שחור ותבלינים אחרים, וייסד תחנת מסחר בקליקוט, אליה הגיע ב-13 בספטמבר. בקוצ'ין הצליח קברל לחתום על הסכמי מסחר ועל הקמת מושבת סחר עם השליט המקומי. ב-16 בינואר 1501, לאחר מספר הסכמים, אך גם כישלונות, לאורך חופה של הודו, החל קברל במסעו חזרה לפורטוגל, אליה הגיע ב-23 ביוני עם ארבע ספינות בלבד.

קברל קבור במנזר בסנטרם אשר בפורטוגל. זכרו כובד במספר בולי דואר, דוגמת סדרת בולים ברזילאים שהופקה ב-11 בינואר 1900 לציון 400 שנים לגילויה. בברזיל מתנוסס דיוקנו על מטבע של סנטאבו אחד, ובסדרה מיוחדת של שטר כסף של 10 ריאל.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]