פולחן מטען

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: ניסוח קלוקל, היעדר מקורות, בלבול בין השערות לעובדות, טענות וקביעות.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
צלב טקסי של פולחן המטען ג'ן פרום בוונואטו

פולחן מִטְעָן (cargo cult) הוא סוג של פולחן דתי העשוי להופיע בחברות שבטיות פרימיטיביות לאחר מגע עם תרבות לא-ילידית ומתקדמת יותר מבחינה טכנולוגית. הפולחן מתמקד בהשגת העושר של החברה המתקדמת דרך מחשבה משאלתית וטקסים דתיים, תוך אמונה שהעושר מכוון אליהם מהאלים ומהאבות הקדמונים שלהם.

כִתות מטען זוהו לראשונה בארצות מיקרונזיה ומלנזיה ובדרום מערב האוקיינוס השקט לאחר מגע עם תרבות מתקדמת יותר מבחינה טכנולוגית דרך קולוניאליזציה, ניצול, מאמצים מיסיונריים ומלחמות.

המאמינים, המנהיגים והנביאים של פולחני המטען טוענים שהסחורות המיוצרות (המטען) של העמים הלא-ילידיים נוצרו באמצעים רוחניים ויועדו להם מהאלים ומאבותיהם הקדמונים, אולם באופן בלתי הוגן קיבלו הזרים חזקה על מטען זה, בין אם בטעות או בכוונת מכוון.

נוכח זאת, פולחני המטען מתמקדים במאמץ להתגבר על השפעתם של הזרים המושכים את המטען אליהם, על ידי עריכת טקסים המחקים את ההתנהגויות שנצפו אצל מחזיקי העושר הרצוי והנחה שאליהם ואבותיהם יזהו אותם לבסוף וישלחו את המטען אליהם במקום אל הזרים. מכאן, מאפיין מרכזי של פולחני מטען הוא אמונה כי בשלב כלשהו בעתיד יישלחו סחורות ומטענים רבי ערך למאמינים בפולחן על ידי גורמים רוחניים כלשהם.

סקירה כללית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מגעה הראשון של חברה מבודדת עם העולם החיצון יכול לגרום הלם תרבות לבני אותה חברה: פעמים רבות הילידים יניחו שהזרים הם ישויות רוחניות כלשהן המחזיקות ביכולות אלוהיות. ייתכן שיהיו ניסיונות להתאים את המפגש לאמונות קיימות. שיתוף בעושרם של המנהיגים היה לרוב חלק במסורות הילידיות במיקרונזיה. אולם, עם הזמן, יתברר כי הזרים הם בני תמותה, כוחם מגיע מציודם (מטענם), וכי הם אינם חולקים אותו עם הילידים. הסתמכות על מסורות תרבותיות עלול להעיד כי הטקסים הדתיים אינם ממולאים כראוי וכי יצירתם של טקסים חדשים עשויה לספק את ציפיות הילידים.

פולחני מטען נוטים להופיע בין אנשים החומדים חפצים אלה אך אינם יכולים להשיגם בקלות דרך מסחר. בהינתן בידודם היחסי, למאמינים יהיה ידע מועט בתהליכי ייצור מודרניים ופקפוק בהסברים מערביים.

דוגמאות של פעולות פולחני מטען הן בניית מנחתים, שדות תעופה, משרדים וחדרי אוכל מזויפים, פטישיזציה וניסיון לבנות מוצרים מערביים כמו רדיו, ועריכת מצעדים כמו צבאיים תוך החזקת מקלות במקום רובים, לבישה של סמלים בסגנון צבאי וציור סמלים לאומיים על גופם במטרה להיראות כמו חיילים, תוך שהם מתייחסים לפעילותם של אנשי צבא מערביים כמו לטקסים שיש לבצע כדי לקבל מטען.

בשנת 2007 הופק סרט על התופעה בשם "God Is American"(אנ').

דת ג'ון פרום באי טאנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ג'ון פרום

פולחן המטען האחרון הפעיל הידוע כיום הוא "דת ג'ון פרום" באי טאנה, אחד האיים של ונואטו. דת זו, שמיוצגת על ידי מפלגה המשתתפת בממשלת האיים המאוחדים של ונואטו, מצליחה למשוך אחריה גם חלק מתושבי האיים האחרים בוונואטו. עד היום לא נתגלו עקבותיו של אותו ג'ון פרום אגדי ולא ברור אם באמת היה. יש המייחסים את מקור שמו לשיבוש של "John From America".

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פולחן מטען בוויקישיתוף