לדלג לתוכן

פולחן מטען

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: ניסוח קלוקל, היעדר מקורות, בלבול בין השערות לעובדות, טענות וקביעות.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: ניסוח קלוקל, היעדר מקורות, בלבול בין השערות לעובדות, טענות וקביעות.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
צלב טקסי של פולחן המטען ג'ן פרום בוונואטו

פולחן מִטְעָן (באנגלית: cargo cult) הוא סוג של פולחן דתי העשוי להופיע בחברות שבטיות לאחר מגע עם תרבות לא-ילידית ומתקדמת יותר מבחינה טכנולוגית. הפולחן מתמקד בהשגת העושר של החברה המתקדמת דרך מחשבה משאלתית וטקסים דתיים, תוך אמונה שהעושר מכוון אליהם מהאלים ומהאבות הקדמונים שלהם.

כִתות מטען זוהו לראשונה בארצות מיקרונזיה ומלנזיה ובדרום מערב האוקיינוס השקט לאחר מגע עם תרבות מתקדמת יותר מבחינה טכנולוגית דרך קולוניאליזציה, ניצול, מאמצים מיסיונריים ומלחמות.

המאמינים, המנהיגים והנביאים של פולחני המטען טוענים שהסחורות המיוצרות (המטען) של העמים הלא-ילידיים נוצרו באמצעים רוחניים ויועדו להם מהאלים ומאבותיהם הקדמונים, אולם באופן בלתי הוגן קיבלו הזרים חזקה על מטען זה, בין אם בטעות או בכוונת מכוון.

נוכח זאת, פולחני המטען מתמקדים במאמץ להתגבר על השפעתם של הזרים המושכים את המטען אליהם, על ידי עריכת טקסים המחקים את ההתנהגויות שנצפו אצל מחזיקי העושר הרצוי והנחה שאליהם ואבותיהם יזהו אותם לבסוף וישלחו את המטען אליהם במקום אל הזרים. מכאן, מאפיין מרכזי של פולחני מטען הוא אמונה כי בשלב כלשהו בעתיד יישלחו סחורות ומטענים רבי ערך למאמינים בפולחן על ידי גורמים רוחניים כלשהם.

סקירה כללית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מגעה הראשון של חברה מבודדת עם העולם החיצון יכול לגרום הלם תרבות לבני אותה חברה: פעמים רבות הילידים יניחו שהזרים הם ישויות רוחניות כלשהן המחזיקות ביכולות אלוהיות. ייתכן שיהיו ניסיונות להתאים את המפגש לאמונות קיימות. שיתוף בעושרם של המנהיגים היה לרוב חלק במסורות הילידיות במיקרונזיה. אולם, עם הזמן, יתברר כי הזרים הם בני תמותה, כוחם מגיע מציודם (מטענם), וכי הם אינם חולקים אותו עם הילידים. הסתמכות על מסורות תרבותיות עלול להעיד כי הטקסים הדתיים אינם ממולאים כראוי וכי יצירתם של טקסים חדשים עשויה לספק את ציפיות הילידים.

פולחני מטען נוטים להופיע בין אנשים החומדים חפצים אלה אך אינם יכולים להשיגם בקלות דרך מסחר. בהינתן בידודם היחסי, למאמינים יהיה ידע מועט בתהליכי ייצור מודרניים ופקפוק בהסברים מערביים.

דוגמאות של פעולות פולחני מטען הן בניית מנחתים, שדות תעופה, משרדים וחדרי אוכל מזויפים, פטישיזציה וניסיון לבנות מוצרים מערביים כמו רדיו, ועריכת מצעדים כמו צבאיים תוך החזקת מקלות במקום רובים, לבישה של סמלים בסגנון צבאי וציור סמלים לאומיים על גופם במטרה להיראות כמו חיילים, תוך שהם מתייחסים לפעילותם של אנשי צבא מערביים כמו לטקסים שיש לבצע כדי לקבל מטען.

בשנת 2007 הופק סרט על התופעה בשם "God Is American"(אנ').

דת ג'ון פרום באי טאנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – ג'ון פרום

פולחן המטען האחרון הפעיל הידוע כיום הוא "דת ג'ון פרום" באי טאנה, אחד האיים של ונואטו. דת זו, שמיוצגת על ידי מפלגה המשתתפת בממשלת האיים המאוחדים של ונואטו, מצליחה למשוך אחריה גם חלק מתושבי האיים האחרים בוונואטו. עד היום לא נתגלו עקבותיו של אותו ג'ון פרום אגדי ולא ברור אם באמת היה. יש המייחסים את מקור שמו לשיבוש של "John From America".

בתחומים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנדסת תוכנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם התפשטות קוד פתוח, זמינות כיום למתכנתים דוגמאות רבות מאד של קוד עובד, וניתן במקרים רבים למצוא דוגמאות לקוד שמבצע מטלה זהה או דומה למטלה אותה מנסים לממש.

מקובל ונהוג להעתיק קטעי קוד מדוגמאות או פרויקטים של קוד פתוח לתוכנה עליה עובדים. לפעמים הקטעים המועתקים מכילים קוד שאינו מובן (או אינו מובן לגמרי) למתכנת או המתכנתת שמעתיקים אותם, ובחלק מהמקרים, קטעי הקוד ה"מסתוריים" כלל אינם נחוצים בפרויקט היעד, והם נועדו לשרת מטרה כלשהי בפרויקט המקורי שאין לה משמעות או אין בה צורך ביעד (תופעה דומה קיימת גם בהעתקת קטע קוד ממקום אחד למקום אחר באותו פרויקט). כשהמתכנתים שמעתיקים את הקוד לא יודעים או לא מבינים זאת, והקוד המיותר נשאר אחרי ההעתקה, התופעה מכונה "תכנות פולחן מטען" (Cargo cult programming).

מדע[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפיזיקאי ריצ'רד פיינמן טבע את המושג "פולחן מטען מדעי", אותו ייחס למחקרים מדעיים, ובפרט ניסויים, ששומרים על ה"טקסים" המקובלים במדע, ומקפידים על השיטה המדעית דרך חיקוי וחזרה על הדרכים בהם השתמשו בניסויים קודמים, בלי הבנה מעמיקה ואמיתית של הסיבות וההצדקות של כל פרט ופרט בניסוי, ובכך מחמיצים את העיקר, ויכולים להוביל לתוצאות לא נכונות או מסקנות לא תקפות (Cargo cult science).

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פולחן מטען בוויקישיתוף