שבט

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שֵׁבֶט הוא ארגון חברתי-פוליטי, המאורגן על בסיס "קלאנים" או "ליניאג'ים" (ראו להלן) או קבוצות גיל, או התאגדויות שונות המהוות גורם המאחד את סך פרטי השבט. השבט מהווה קבוצה של קהילות עצמאיות, בעלות תרבות ושפה משותפות, אשר שוכנות באותה יחידה גאוגרפית.

השימוש הרווח בשפת היומיום, של המושג שבט, מתייחס עם זאת לצורת התאגדות היסטורית-פרימיטיבית של קהילות, ללא חשיבות לגודלן ולצורת היחסים החברתיים בתוכן.

שבט המתבסס על מבנה קלאן[עריכת קוד מקור | עריכה]

קלאן הוא קבוצת אנשים המקושרת על בסיס שארות, אשר מתייחסת לאב קדמון משותף. בדרך כלל לא ידוע כיצד בדיוק כל אחד מחברי הקלאן מקושר לאב הקדמון. מאחר שהקשר בין הקלאן ובין האב הקדמון הוא סמלי בעיקרו, חלק מהקלאנים משתמשים באב קדמון סמבולי. במקרים בהם האב הקדמון הוא לא בן אנוש, הוא מכונה טוטם.

בשבט המבוסס על קלאן לזקנים יש תפקיד מרכזי בפתרון סכסוכים ומחלוקות, מתוקף ניסיונם והבנתם בפולחן האבות הקדמונים, העומד במרכז קיומו הרוחני של הקלאן.

שבט המתבסס על מבנה ליניאג'[עריכת קוד מקור | עריכה]

ליניאג' היא קבוצת אנשים המקושרת על בסיס שארות, אשר מתייחסת לאב קדמון משותף. בליניאג' ידוע מה מיקומו של כל אינדיבידואל במערכת החברתית, וכיצד כל אחד מחברי הליניאג' מקושר לאב הקדמון. הליניאג' מסודר על פי עץ החיים המשפחתי. כאשר משפחה הופכת לגדולה יתר על המידה, היא מתפצלת מהליניאג' והופכת להיות ליניאג' עצמאי. המערכת הליניאג'ית, אם כן, נמצאת כל הזמן בתהליך של צמיחה והתפצלות. כך אנו מוצאים שמספר ליניאג'ים קטנים קשורים יחדיו לליניאג' גדול יותר, שקשור אף הוא עם מספר ליניאג'ים לליניאג' גדול עוד יותר. כך עד רמת הקלאן.

קלאן כמונח במשחקי מחשב[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים האחרונות החלה תופעה הולכת ומתגברת של התאגדות לשבטים של שחקני משחקי מחשב מרובי משתתפים, קבוצות גיימרים הנקראות קלאן. כלומר קלאן - קבוצת שחקני רשת המשחקים יחד במשחקי רשת ומשתתפים בטורנירים באותם משחקים. מבנה הקלאן: לידר (מנהל הקלאן), מארגן משחקים, מגייס חברים חדשים, איש טכני (המבין ביותר במחשבים) וחיילים. לחברי הקלאן יש כמה משחקים שונים אשר אותם הם משחקים יחד כקבוצה. בנוסף, קיימים אתרי אינטרנט אשר מאחדים קבוצות של קלאנים לקהילה אחת אשר יוצרת תחרות בין הקלאנים השונים, טורניר.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]