פטריית תה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פטריית תה בגידול מסורתי

פטריית התה, הידועה גם בשם קוֹמְבּוּצָ'ה, היא צורת חיים סימביוטית הבנויה ממארג סימביוטי של שמרים ובקטריות. היא גדלה כקרום עבה, הדומה בצורתו לכובע פטרייה או לצורת חביתה על פני שטח התה.

פטריית התה משמשת מזה מאות שנים להפיכת תה ממותק למשקה חמצמץ ולעיתים תוסס בשם "קומבוצ'ה" או [דרוש מקור] "קוואס" (אין קשר למשקה קוואס, הדומה בטעמו וצבעו, אך מופק בדרך אחרת). מנהג זה נפוץ במזרח הרחוק במשך לפחות אלפיים שנה, וכן במזרח אירופה במשך המאות האחרונות. פטריית התה הובאה גם לישראל עם העולים מחבר המדינות ומגדלים אותה לשימוש ביתי, אף כי המשקה אינו נפוץ או מקובל במיוחד.

המסורות של העמים המגדלים את הפטרייה מייחסות למשקה סגולות בריאותיות.

טענות בדבר יתרונות בריאותיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקומבוצ'ה מיוחסות סגולות רפואיות רבות, ביניהן: היכולת לרפא מגוון מחלות כגון איידס, סרטן וסוכרת, חיזוק המערכת החיסונית, הגברת החשק המיני והיפוך התהליך של הלבנת השיער. עם זאת, אין כל ראיות שתומכות בהשפעות מסוג זה על בני אדם.

בסקירה מדעית משנת 2003, מתאר פרופסור אדזארד ארנסט את הקומבוצ'ה כדוגמה קיצונית לתרופה לא קונבנציונלית, בגלל הפער הגדול שבין המגוון הרחב והלא-סביר של יתרונות בריאותיים המיוחסים לה, ללא כל ראיות שיתמכו בהם, לבין פוטנציאל הנזק שטמון בהכנתה. ארנסט סיכם בכך שרשימת היתרונות הלא מבוססת אינה גוברת על הסיכונים הידועים, ושאין להמליץ על קומבוצ'ה לשימוש רפואי.

תופעות לוואי שליליות[עריכת קוד מקור | עריכה]

[דרוש מקור] דיווחים על תופעות לוואי שליליות שנגרמות מצריכת קומבוצ'ה הם נדירים למדי, אולם אין זה ברור אם זה נובע מנדירות התופעות, או מכך שלא מדווחים עליהן. החברה האמריקאית לסרטן טוענת כי "תופעות לוואי חמורות ואף כמה מיתות נקשרו בשתיית תה קומבוצ'ה."

בין תופעות הלוואי המקושרות לשתיית קומבוצ'ה נמצאות חמצת מטבולית ורעילות גבוהה של הכבד והכליות. ייתכן שהסיבה לתופעות הללו היא החומציות הגבוהה של התה, ולכן יש להזהר מהתססת יתר. סיבה אפשרית נוספת היא זיהום בקטריאלי או פטרייתי במהלך הכנת המשקה.

עקב תופעות הלוואי האפשריות, המשקה אינו מומלץ לאנשים עם מערכת חיסונית חלשה, לנשים בהריון או מניקות, ולילדים מתחת לגיל 4.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קומבוצ'ה בוויקישיתוף
צנצנת קומבוצ'ה