פירמוס ותיסבי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פירמוס וטיסבה (במקור: Πιραμουs δε Τισβε) הוא סיפור קצר מהמיתולוגיה היוונית, שמספר על זוג אוהבים והקשר ביניהם, שלו סוף טרגי. הסיפור היווה השראה רבה לאומנים רבים ובכל העולם ניתן למצוא יצירות שמתארות אותו, כגון רומאו ויוליה.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פירמוס וטיסבה הם שני אוהבים שהוריהם התנגדו לקשרם, והם נאלצו לשמור עליו בסוד. פירמוס מצא סדק בקיר משותף של בתיהם, הרחיב אותו, ודרכו הם דיברו אחד עם השני. לבסוף החליטו להיות ביחד, ברחו, וקבעו להפגש ליד בית קברות. טיסבה הקדימה וכעבור זמן מה ראתה לביאה, שירדה למעיין להרוות את צמאונה לאחר ציד. טיסבה נבהלה ורצה למקום מחבוא, ובמהלך ריצתה צעיפה נפל לאדמה, ונמצא על ידי הלביאה, שקרעה אותו לגזרים.

פירמוס, שהגיע למקום זמן קצר לאחר מכן, לא מצא את טיסבה אך ראה את צעיפה מוטל על הרצפה וקרוע לגזרים. בנוסף, דם הטרף של הלביאה הכתים את הצעיף, ופירמוס טעה וחשב שטיסבה נטרפה, ומרוב צער התאבד. טיסבה יצאה ממחבואה וראתה שפירמוס מת, וחרבו העקובה מדם מוטלת לצידו, התאבלה עליו והתאבדה גם היא. לפני מותה טיסבה התפללה לאלים שהיא ופירמוס לא ישכחו, ומכיוון שהתאבדו ליד עץ תפוחים, מאז ועד היום צבע התפוחים הוא אדום כדמם של השניים.

בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במחזהו של ויליאם שקספיר, חלום ליל קיץ, ממחיזים בעלי המלאכה סיפור זה, אך עושים זאת בצורה נלעגת ומעוררים אצל הצופים צחוק, במקום הרגשות הנעלים אותם הם מנסים לעורר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Perseus-slays-medusa.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא מיתולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.