פעולה ישירה (ארגון טרור)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פעולה ישירה
Action directe
תקופת הפעילות 1979–1987 (כ־8 שנים)
אידאולוגיה אנרכו-קומוניזם, אנטי-פאשיזם, אנטי-אימפריאליזם, אוטונומיזם מרקסיסטי
מייסדים ז'אן-מארק רוייאן
מנהיגים ז'אן-מארק רוייאן
חברים בין 180 ל-200 חמושים ותומכים (במהלך פעילותו)
בעלי ברית סיעת הצבא האדום
מתנגדים צרפתצרפת צרפת
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

פעולה ישירהצרפתית: Action directe, בקיצור AD) היה ארגון טרור צרפתי שמאלני-רדיקלי אשר היה פעיל בצרפת בין השנים 19791987. חברי הארגון זיהו את עצמם כ"ליברטריאנים קומוניסטיים" וכחברים ב"מחתרת גרילה עירונית", ובמסגרת זו ביצעו התנקשויות ופיגועים בהם נפגעו עשרות בני אדם. כמו כן, זוהה הארגון פעמים רבות עם ארגונים כ"הבריגדות האדומות" האיטלקי, "סיעת הצבא האדום" (כנופיית באדר-מיינהוף) מגרמניה, צבא השחרור הלאומי האירי ומספר ארגונים נוספים המזוהים עם השמאל הרדיקלי ברחבי אירופה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארגון נוסד בשנת 1977 ממיזוג של שני ארגוני טרור שמאליים צרפתיים: GARI (מצרפתית: Groupes d'Action Révolutionnaire Internationalistes, "קבוצות הפעולה האינטרנציונליסטיות המהפכניות")(צר'), ו-NAPAP (מצרפתית: Noyaux Armés pour l'Autonomie Populaire, "קבוצות הליבה החמושות למען אוטונומיה עממית"). ב-1979 הכריז הארגון על כינון "מלחמת גרילה עירונית" והחל משנה זו, ביצעו סדרת פיגועים אלימים בשם "המלחמה באימפריאליזם" ו"ההגנה על הפרולטריון".

במהלך שנות פעילותם ביצעו פעילי הארגון למעלה מ-50 פיגועים שכוונו בעיקרם כלפי הממשל הצרפתי, סוכנויות נדל"ן וניהול נכסים, בניינים בבעלות הצבא הצרפתי, גופים בתעשייה הצבאית, וגופים המזוהים עם ישראל, וכן כלפי ארגונים סוציאליסטיים "מתונים" דוגמת איגוד הפועלים הצרפתי (CNPF), שאת בנייניו ריססו פעילי הארגון במכונת ירייה ב-1 במאי 1979. בפעולות הטרור שביצע הארגון נרצחו 12 בני אדם ונפצעו 26.

לצד פיגועים אלו, הארגון היה אחראי גם למספר רב של מעשי שוד אותם כינו "הפקעת נכסים למען הפרולטריון", ובהתנקשויות באנשי צבא ותעשייה. ב-25 בינואר 1985 רצחו פעילי הארגון ביריות את רנה אודראן, בכיר במשרד ההגנה הצרפתי, בפתח ביתו. הארגון הואשם גם בכך שנטל חלק ברציחתו של ז'ורז' בס, איש עסקים ששימש כמנהל בחברת רנו, שנרצח בפתח ביתו בשנת 1986, אך הארגון הכחיש קשר למעשה.

בדצמבר 1981 נעצר בפינלנד פעיל בארגון בשם לאהורי בנשלאל בחשד לזיוף "המחאות מטיילים"(אנ')[1], פעולה ממנה הרוויח הארגון הון רב. בנשלאל התאבד בתאו ב-1982, אך פעילי הארגון סירבו לקבל זאת בהאמינם שלשירותי הביטחון הפיניים הייתה יד בכך, והקימו תא טרור על שמו.

ב-1984 הוצא הארגון אל מחוץ לחוק על ידי ממשלת צרפת.

ב-1985 בא הארגון בברית עם כנופיית באדר-מיינהוף ("סיעת הצבא האדום") הגרמנית. במהלך תקופה זו נטלו שני הארגונים אחריות על פיגוע חבלני שבוצע בבסיס חיל האוויר האמריקני ריין-מיין שבגרמניה בו נרצחו 2 בני אדם.

ב-1986 פוצצו פעילי הארגון מטען חבלה בתחנת משטרה בפריז. בפעולה זו נרצח מפקח בכיר בתחנה ונפצעו 22 שוטרים נוספים.

ב-21 בפברואר 1987 נעצרו ארבעה פעילים מרכזיים בארגון, וביניהם המייסד והמנהיג ז'אן-מארק רוייאן, ונידונו למאסר עולם. ז'ואל אוברון, אחד מארבעת הבכירים, שוחרר בשנת 2004 עקב מחלת הסרטן ממנה נפטר שנתיים לאחר מכן. מעצר הבכירים הוביל בפועל לירידה משמעותית בפעולות הארגון עד להפסקת פעולותיו.

חלק מפעילי הארגון שעדיין נתונים במאסר רואים עצמם כאסירים פוליטיים ומבקשים להשתחרר בשחרור מוקדם, כאשר חלקם אף עודדו פתיחת קמפיינים ציבוריים הקוראים לממשלת צרפת לשחררם. ב-2007 הוקלו תנאי המאסר של רוייאן, מנהיג הארגון, והותר לו לצאת מתחומי הכלא לתקופות קצובות, אך שנה לאחר מכן הפך בית המשפט את ההחלטה על פיה לאחר שרוייאן הצהיר כי הוא "מאמין כי מאבק מזוין עודנו הכרחי בשלבים מסוימים של מהפכה" במהלך ראיון לעיתון הצרפתי ל'אקספרס[2].

בתרבות הפופולרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארגון מוזכר מספר פעמים ביצירותיו של טום קלנסי: בספר "משחקים פטריוטיים" מזהה גיבור הספר מחנה אימונים ששימש את הארגון, וכתוצאה מכך, פושטים עליו לוחמי הכוחות המיוחדים הצרפתיים. בספר "קשת שש" (Rainbow Six) מבצעים פעילי הארגון פיגוע גדול בפארק השעשועים "וורלדפארק" (המבוסס על יורודיסני).

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אמצעי תשלום אשר דומה במידת מה לכרטיס אשראי, והיה נפוץ באירופה לפני כניסת כרטיסי האשראי הממוחשבים
  2. ^ Terrorist group Action Directe founder 'does not regret murders', www.telegraph.co.uk