פריימר (צבע)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פריימר על בסיס מים, המשמש בעיקר על עץ

פריימר, ( / ˈp r aɪm ər / ) או צבע-מקשר הוא ציפוי הכנה ששמים על חומרים לפני הצביעה. צבע-מקשר מבטיח הידבקות טובה יותר של צבע הגימור למשטח, מגביר את עמידותו ומעניק הגנה נוספת לחומר הנצבע. [1]

הרכב[עריכת קוד מקור | עריכה]

פריימר מורכב משרף סינתטי, ממס וחומר תוסף בעוד שחלק מהפריימרים מכילים פוליאתילן (פלסטיק), לעמידות טובה יותר. [2]

שימוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

פריימר משמש בסיס המאפשר לצבע הגימור להיצמד לנצבע הרבה יותר טוב.[3] הוא נועד להיצמד למשטחים וליצור שכבת קשירה שמוכנה טוב יותר לקליטת הצבע. בהשוואה לצבע, פריימר אינו מיועד לשמש כגימור העמיד ביותר ובמקום זאת הוא מתוכנן עם תכונות מילוי וקשירה משופרות עם החומר שמתחתיו. לפעמים זה מושג על ידי כימיה, כמו במקרה של פריימר אלומיניום, אך לעיתים קרובות יותר זה מושג באמצעות שליטה בתכונות הפיזיקליות של הפריימר כגון נקבוביות, דביקות והיגרוסקופיה שלו.

פריימר כשלב בתהליך הציפוי של מרכב רכב.

בפועל, לעיתים קרובות משתמשים בפריימר בעת צביעת חומרים נקבוביים, כולל בטון ועץ. שימוש בפריימר נחשב לחובה אם החומר אינו עמיד במים ויהיה חשוף לפגעי מזג האוויר. תיחול (הכנתו לצביעה) לוח גבס (קיר גבס) הוא גם נוהג סטנדרטי בבנייה חדשה, מכיוון שהוא אוטם את הקיר מפני רטיבות ויכול למנוע את צמיחת העובש. ניתן להשתמש בפריימרים גם על משטחים מלוכלכים שלא ניתן לנקות או לפני צביעת צבעים בהירים על גימור כהה.

ניתן להוסיף גוון לפריימר כדי להתאים יותר לצבע צבע הגמר. אם צבע הגימור הוא בצבע עמוק, צביעת הפריימר יכולה להפחית את מספר שכבות צבע הגימור הנחוצות לאחידות טובה על פני המשטח הצבוע. פריימרים משמשים גם להסתרת מפרקים ותפרים כדי לתת מראה מוגמר.

פריימרים מסוימים דורשים ליישם את שכבת העל תוך פרק זמן מסוים לאחר ייבוש הפריימר כדי להבטיח הדבקה מיטבית. זה משתנה בין 24 שעות לעד שבועיים לאחר ייבוש הפריימר. צביעה לאחר מסגרת הזמן המוצעת עלול לגרום לבעיות ביצועים בהתאם למצב הספציפי. מקובל ליישם את שכבת הצבע המסיימת לפני שהפריימר מתייבש במלואו על מנת לשפר את ההדבקה בין הפריימר לשכבת העל. סוג התנאים, כמו בפנים לעומת בחוץ, עשוי להשפיע על מידת החשיבות של מריחת שכבת העל במסגרת זמן ייבוש הפריימר.

על עץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

העץ הוא נקבובי מאוד והוא יספוג את הממס שבצבע ויגרום לייבוש מהיר יותר. זה לא רצוי מכיוון שרוב הצבעים עוברים תגובות כימיות במהלך תהליך הייבוש (לדוגמה, צבעים על בסיס לטקס ואלקיד מתפלמרים בעת אשפרה) ויש צורך באידוי איטי של המים. שכבת פריימר תמנע מהעץ לספוג את הממיסים שבצבע הגמר בטרם עת ופחית את מספר שכבות הצבע הדרושים לכיסוי טוב וצבע אחיד. בשכבה דקה של צבע מים יכולים לחדור לתוך העץ ולגרום לעיוות, טחב או ריקבון יבש. שימוש בפריימר ישפר את איטום הגימור וימנע בעיות. .[4]

על מתכת[עריכת קוד מקור | עריכה]

פריימר כרומט אבץ

מתכות מסוימות, כגון אלומיניום לא מטופל, דורשות פריימר. מומלץ על שימוש בפריימר כאשר המתכת חשופה ללחות. ברגע שהמים יחלחלו למתכת החשופה, יתחיל חמצון (פלדה רגילה פשוט תחליד). [5] פריימרים למתכת עשויים להכיל חומרים נוספים להגנה מפני קורוזיה, כגון אבץ.

פריימרים משמשים על הידרוקסידים / תחמוצות מתכת כדי לשפר את מצב פני השטח ולעודד הדבקה. ללא פריימר, צבע המוחל על מתכות נוטה להתקלף. [6]

ניתן להשתמש בסוגים מיוחדים של פריימר (ממירי חלודה) כדי להמיר חלודה כימית למלחי המתכת המוצקים. [7] תהליך זה אינו מומלץ עבור פלדה מבנית.

על פלסטיק[עריכת קוד מקור | עריכה]

שימוש בפריימר על משטחים עשויים פלסטיק הכרחי רק כאשר מבצעים שינוי צבע דרסטי (מעבר מחום כהה ללבן, למשל) או כאשר רוצים שכבת צבע עמידה לאורך זמן. הסיבה לכך היא שרוב הפלסטיק הביתי אינו נקבובי במיוחד ואינו ניזוק בקלות מלחות. פריימר יקטין את מספר שכבות הצבע הנחוצות לכיסוי מלא של הצבע הקודם, ויעזור לצבע ליצור קשר יסודי עם המשטח הנצבע. רוב הצבעים והפריימרים המיועדים לצביעת פלסטיק אינם על בסיס מים.

נקודה חשובה לבחירת פריימר לפלסטיק היא לוודא שהממס של הפריימר לא יתמוסס או יעוות את חלק הפלסטיק עצמו (למשל, רוב צבעי הריסוס הביתיים הנפוץ יפגע בקצף פוליסטירן). מסיבה זו, רוב היצרנים ממליצים לבדוק גם את הפריימר וגם את הצבע במיקום פחות גלוי של החלק הנצבע.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Primer Paint". Painting-ideas-and-techniques.com. 2013-04-18. ארכיון מ-2013-12-03. נבדק ב-2013-12-01.
  2. ^ Kinloch, Anthony J. (2012-12-06). Adhesion and Adhesives: Science and Technology (באנגלית). Springer Science & Business Media. ISBN 9789401577649.
  3. ^ "primer for road". אורכב מ-המקור ב-2015-02-16. נבדק ב-2014-09-15.
  4. ^ Do I Need to Use Paint Primer?, אורכב מ-המקור ב-2008-03-11, נבדק ב-2010-02-10.
  5. ^ Amirudin, A.; Thierry, D. (1996). "Corrosion mechanisms of phosphated zinc layers on steel as substrates for automotive coatings" (PDF). Progress in Organic Coatings. 28: 59–67. doi:10.1016/0300-9440(95)00554-4. נבדק ב-2020-10-23.(הקישור אינו פעיל, May 2021)
  6. ^ "White Paint Peeling From Metal Body Panels" (PDF). Toyota Technical Service Bulletin.
  7. ^ "Guide to the protection of structural steel against atmospheric corrosion by the use of protective coatings" (PDF). Standards Australia.