ז'רגון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ז'רגוןלעז: Jargon) היא לשון כתיבה או דיבור הרווחת בקרב קבוצה מסוימת, ולעתים אף ייחודית לה.

ז'רגון צבאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

השפה הפנימית הנפוצה בקרב חברי הארגון הצבאי, כמו גם שאינם כאלה אך מקיימים עמו תקשורת שוטפת.

הז'רגון מאגד תחתיו מכלול מונחים וביטויים פורמליים הקשורים לצבא, ובעיקרי עיסוקיו: ניהול משאבי אנוש, ניוד סחורות ותחזוקה, מדרג צבאי, ואמצעי לוחמה וטכנולוגיה. מקור היקף הז'רגון בגודלן והרכבן המגוון של אוכלוסיות ההתמחות המרכיבות אותו, כמו גם בהיסטוריה העשירה שלו. כך ניתן למצוא בתוך הז'רגון הצבאי הכללי, ז'רגוני מיקוד בתחומים כאלה או אחרים. לדוגמה: ז'רגון צבאי רפואי. הז'רגון הצבאי מתאפיין גם בעושר של מילים וביטויים אשר השימוש בהם לא נהוג עוד, אלא בדמות קיצורים וראשי תיבות בלבד. לדוגמה: מ.ק (מחנה קבע).

נהוג לכלול תחת הז'רגון הצבאי את הסלנג (או עגה) הצבאי, המורכב משפה לא רשמית אשר הפכה לשגורה בפי חברי הקבוצה. לדוגמה: סֵנג'ר (שפוט, פראייר. עושה דברו של אחר, הנוטל חלק בעומס העבודה הגדול מחלקו ההוגן). גם הוא תכופות מצוי גם בדמות קיצורים וראשי תיבות כגון: שבו"ז (שבור זין, בהשאלה מאוס או מבואס).

בחברה הישראלית מקובל לשאול מונחים מהסלנג הצבאי לשימוש כללי. לדוגמה: "סִנג'רו אותו לנקות את הבית".

"ז'רגון" ככינוי ליידיש[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף המאה התשע עשרה ותחילת המאה העשרים היה נפוץ השימוש במונח "ז'רגון" ככינוי ליידיש. לעתים קרובות היה שימוש זה מונח גנאי, בו הייתה טבועה ההנחה כי מדובר בשפה נחותה או "לא שפה אמיתית" וכי על היהודים לזנוח את השימוש בה לטובת העברית (לדעת הציונים) או לטובת הגרמנית ושפות לאומיות אירופיות אחרות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Kamats.PNG ערך זה הוא קצרמר בנושא בלשנות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.