צ'ינצ'ילה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgצ'ינצ'ילה
LittleGuy.jpg
מצב שימור
נכחד נכחד בטבע סכנת הכחדה חמורה סכנת הכחדה פגיע קרוב לסיכון ללא חששמצב שימור: סכנת הכחדה חמורה
סכנת הכחדה חמורה (CR)
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: יונקים
סדרה: מכרסמים
תת־סדרה: דמויי קביה
משפחה: צ'ינצ'יליים
סוג: צ'ינצ'ילה
מינים

צ'ינצ'ילה ארוכת-זנב
צ'ינצ'ילה קצרת-זנב

שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Chinchilla lanigera
בנט, 1829
תחום תפוצה
Range of Chinchilla lanigera and Chinchilla brevicaudata.svg

צ'ינצילה (שם מדעי: Chinchilla) הוא מכרסם קטן שמוצאו בהרי האנדים שבדרום אמריקה.

בסוג צ'ינצ'ילה יש שני מינים: צ'ינצ'ילה ארוכת-זנב או צ'ינצ'ילה מצויה (C. lanigera), וצ'ינצ'ילה קצרת-זנב (C. chinchilla, לשעבר C. brevicaudata).

הצ'ינצ'ילה היא חיה חברתית שחיה בזוגות או בקבוצות משפחתיות גדולות יותר. סביבת המחיה הטבעית שלהן היא מקומות סלעיים והרריים. כדי לתקשר ביניהן הצ'ינצ'ילות משמיעות מגוון רחב של צלילי ציוצים, חריקת שיניים. בעת מצוקה או דחק היא מפרישה ריח חזק ודוחה.

הצ'ינצ'ילה פעילה וסקרנית מאוד ובעלת יכולות אתלטיות מרשימות, בהן יכולתה לקפוץ לגובה. היא משתמשת בחיכוך גופה בחול על מנת להסיר מזיקים והפרשות מהעור.

תוחלת חייה היא בין 15 ל-20 שנה.

פרוות הצ'ינצ'ילות הייתה אחת הסיבות לצייד צ'ינצילות בעבר. ציד רב עד כדי כך שהן היו קרובות להכחדה. כיום מגדלים אותן בחוות, לפעמים בתנאים אכזריים ביותר. הצ'ינצ'ילה משמשת כיום גם כחיית מחמד.

רבייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצ'ינצ'ילות מגיעות לבגרות מינית בגיל 8-7 חודשים. ההריון עשוי להימשך ארבעה חודשים ובסופו הצ'ינצ'ילות ממליטות בממוצע שני גורים. הצ'ינצ'ילות עשויות להיכנס להיריון אפילו כעבור שלושה ימים מההמלטה. הנקבה מתייחמת מחדש כל 4 שבועות. משך ההריון שלה 111 יום. ההמלטה נעשית בדרך כלל בין השעות 5–8 בבוקר. הגורים נולדים במשקל 30–70 גרם, עם עיניים פקוחות ומכוסים בפרווה. כמו כן הם נולדים עם מערכת תנועה די טובה. הצ'ינצ'ילה יכולה להמליט עד פעמיים בשנה. משקלם הממוצע של הגורים כ-30 גרם. הגורים נגמלים בגיל 8 שבועות בערך.

מבנה גוף[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרוות הצ'ינצ'ילה רכה ונעימה למגע. אורך גופה 22–38 ס"מ ואורך הזנב 10–17 ס"מ. ברגליה הקדמיות יש לצ'ינצ'ילה 5 אצבעות, שבעזרתם היא יכולה לתפוס דברים, בדומה לאדם. לעומתם, ברגליה האחוריות (שגדולות פי שניים מהקדמיות) קיימות רק ארבע אצבעות. בדומה למכרסמים אחרים שיני הצ'ינצ'ילה גדלות באופן קבוע, בקצב של 5 ס"מ בשנה. הדבר גם מוביל לבעיות, שכן ללא השגחה הצ'ינצ'ילה מסוגלת לכרסם בגדים, רהיטים, ספרים ואף חוטי חשמל, דבר שיכול להוביל למותה. משקלה הממוצע בבגרותה 500 גרם. צבעה הטבעי הוא אפור, אך היום קיימות הכלאות בצבעים אחרים - לבן, בז', שחור וכו'.

תזונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצ'ינצילה היא צמחונית וניזונה בטבע משורשים, מפירות ומקליפות עץ. בגידול ביתי היא ניזונה מפירות מיובשים וממזון יבש לחיות. הצ'ינצ'ילה רגישה לעמילן ולכן לא אוכלת תירס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]