צבע עיניים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.

צבע עיניים היא תכונה המושפעת בעיקר מכמות וסוג הפיגמנט בקשתית העין. לתכונה זו יש מגוון פנוטיפים אצל חיות ובבני אדם. בבני אדם שינויים אלו נגרמים בעיקר משוני בכמות המלנין "אומלנין" שנוצרת בקשתית על ידי המלנוציטים. כמות המלנין שנוצרת נקבעת מכמה גורמים, כגון גנים המשפיעים על כך. בנוסף , ככל הנראה חשיפה לשמש גורמת לייצור מלנין בעין (כמו בעור).

גוונים שונים בעיניים

תורשה של עיניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

צבע העיניים היא תכונה תורשתית המושפעת מיותר מגן אחד וכיום ידועים בבני אדם שלושה גנים המשפיעים על צבע העיניים: EYCL2,EYCL1 וEYCL3.

במחקר שהשתתפו בו 3839 אנשים נמצא כי 74% מהגוונים נוצרו כתוצאה משינוי במספר זוגות נוקלאוטידים ליד הגן OCA2. גן זה היה ידוע לפני המחקר כקשור ללבקנות.

סיווג צבעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

צבע עיניים של אדם יכול להיות מידע בעל חשיבות רבה, ולכן חשוב לסווג את צבעי העיניים. סיווגים שונים נעים בין הבחנה בין "בהיר" ל"כהה" עד לפרטים מפורטים.

בעקבות חיפוש אחר סיווג אובייקטיבי של צבע העיניים סדון ואחרים (Seddon et. al) הגדירו סיווג לפי כמות הפיגמנט צהוב וחום בעין. בעוד שבעיניים חומות יש הרבה חום, בירוקות יש רוב צהוב ובאפורות אין כמעט פגמנט בכלל.

בבני אדם עיניים חומות הן הנפוצות ביותר, כחולות נדירות יותר (8%) ועיניים ירוקות הן הנדירות ביותר (2%).

חום[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיניים חומות בהירות
עיניים בצבע חום כהה - הנפוץ במיוחד באסיה

עיניים חומות מכילות כמות רבה של מלנין שמשמש לקליטת אור, זהו צבע העיניים הנפוץ בעולם.

עין בצבע ירוק-כחול

אִלְסַר (Hazel)[עריכת קוד מקור | עריכה]

צבע זה נוצר כתוצאה מפיזור ריילי וכמות מסוימת של מלנין הנמצא בחלקו הקידמי של הקשתית. עיינים מצבע זה נפוצות יחסית באירופה ובאמריקה, ומאוד נדירות במזרח התיכון.

ענבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

עין בצבע ענבר

גוון הענבר הוא צבע צהוב חזק, שככל הנראה נוצר מפגמנט צהוב הנקרא "ליפוכרום" (שנמצא גם בעיניים ירוקות).

אישה עם עיניים ירוקות

ירוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיניים ירוקות נוצרות כתוצאה מכמות לא גדולה של מלנין בעין. הן נפוצות יחסית אצל אנשים שמוצאם מצפון ומזרח אירופה, וכן קיימות אצל בני דרום ומרכז אירופה ובחלקים של דרום אסיה. זהו צבע העיניים הנדיר ביותר ורק ל 1-2% מאוכלוסיית העולם יש עיניים בצבע זה.

כחול[עריכת קוד מקור | עריכה]

עין כחולה

עיניים בצבע זה מכילות כמות קטנה של מלנין. צבע עיניים זה מועבר באופן רצסיבי. צבע כחול נפוץ יחסית ברחבי אירופה ואצל אנשים שהגרו מאירופה, וכן קיים (אם כי נדיר) גם במקומות אחרים כגון אסיה.

מכיוון שבשנותיו הראשונות של התינוק כמות המלנין בעינו עדיין לא גדולה, הוא מתאפיין בעין כחולה ברוב המקרים. אחרי זמן מה עיניהם של התינוקות מתכהות.

אפור[עריכת קוד מקור | עריכה]

אישה עם עיניים אפורות

אפור נחשב לגוון של ירוק, עיניים אפורות מכילות כמות זעירה של פיגמנט חום וצהוב. בניגוד לדעה הרווחת, עיניים אפורות בהירות יותר מכחולות.

ניתוח לייזר לשינוי צבע העיניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנשים רבים בעלי עיניים חומות נוהגים לחלום על עיניים בהירות. עד היום, הם לא יכלו לעשות הרבה בעניין, אולם פיתוח טכנולוגי עשוי לאפשר להם להשיג את מבוקשם. ד"ר גרג הומר מלוס אנג'לס שבארצות הברית, טוען כי פיתח טיפול, ובאמצעות קרן לייזר, יתאפשר לאנשים להחליף את צבע עיניהם מחום לכחול בהדרגה.

"אנו עושים שימוש בקרן לייזר המכוונת לתדר המסיר פיגמנטים ממשטח הקשתית", סיפר ד"ר הומר, ששקד על פיתוח הטיפול 20 שנה. כשהלייזר פוגע בפיגמנטים החומים שבעין, הם עוברים שינוי ולאחר מכן הגוף משיל אותם, הוא מתאר. לטענתו, הטיפול עצמו אורך 20 שניות בלבד (לכל עין), ובתוך שלושה שבועות הופכות העיניים בהדרגה לכחולות. חוקרים המצויים בפיתוח מודיעים כי הטיפול כבר פתוח לציבור באזורים שונים בעולם. אולם מומחים אחרים בתחום דואגים לצנן מעט את ההתלהבות סביב הפיתוח. "הפיגמנטים נמצאים שם מסיבה מסוימת. אם הפיגמנטים נפגעים, עשוי המטופל לסבול מבעיות שונות דוגמת בוהק או ראייה כפולה", מזהיר ד"ר לארי בנג'מין, מנתח עיניים בריטי. בראיון ל-BBC, טען בנג'מין כי מטופלים שיעברו את הניסוי יהיו פחות רגישים לאור מאנשים בעלי עיניים כחולות טבעיות. בתגובה לדברים, אמר ד"ר הומר כי הטיפול עבר 15 סוגים שונים של בדיקות בטיחות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא צבע עיניים בוויקישיתוף