צורה בלתי אפשרית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: תרגמת/תרגום מכונה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
שני אובייקטים מפורסמים בלתי אפשריים, משולש פנרוז והקולן של השטן.

צורה בלתי אפשרית או אובייקט בלתי אפשרי הוא סוג של אשליה אופטית בהיקף של דמות דו ממדית שהיא באופן מיידי ובתת מודע מתפרשת על ידי מערכת הראייה כמייצג השלכה של אובייקט תלת ממדים למרות שזה לא אפשרי עבור אובייקט כזה להתקיים.

ברוב המקרים חוסר האפשרות מתבררת לאחר הצפייה בדמות לכמה שניות. עם זאת, הרושם הראשוני של אובייקט 3D נשאר גם לאחר שהוא נסתר. יש גם דוגמאות עדינות יותר של אובייקטים בלתי אפשריים שבו חוסר האפשרות לא יתברר באופן ספונטני ויש צורך לבחון באופן מודע את הגאומטריה של האובייקט משתמע כדי לקבוע שזה בלתי אפשרי.

צורות בלתי אפשריים הם עניין לפסיכולוגים, מתמטיקאים ואמנים בלי ליפול לגמרי לכל דיסציפלינה אחת.

הרעיון של "אובייקט בלתי אפשרי אינטראקטיבי" הוא אובייקט בלתי אפשרי שניתן לצפות מכל זווית מבלי לשבור את האשליה.

דוגמאות בולטות[עריכת קוד מקור | עריכה]

צורות בלתי אפשריים בולטות כוללות:

פסל "משולש בלתי אפשרי" כאשליה אופטית, במזרח העיר פרת', מערב אוסטרליה. מזוויות מסוימות נראה שהקורות נפגשות בקודקוד העליון, אף על פי שאין זה כך, וכך נוצרת אשליית משולש פנרוז.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אמן שוודי אוסקר רטרסוורד היה הראשון לעצב במכוון הרבה חפצים בלתי אפשריים. הוא זכה לכינוי "האבא של אובייקטים בלתי אפשריים". ב-1934 הוא צייר את משולש פנרוז, כמה שנים לפניו. בגרסה של רטרסוורד הצלעות המשולש מחולקות לקוביות.

ב-1956, פסיכיאטר בריטי ליונל פנרוז ובנו, מתמטיקאי רוג'ר פנרוז, שהוגשו מאמר קצר לעיתון הבריטי לפסיכולוגיה שכותרתו "צורה בלתי אפשרית: סוג מיוחד של אשליה אופטית" (Impossible Objects: A Special Type of Visual Illusion). זה הודגם עם משולש פנרוז ומדרגות פנרוז. המאמר התייחס לאשר, שעבודתו הציתה את התעניינותם בנושא, אך לא רטרסוורד, מהם שהם לא היו מודעים. המאמר התפרסם רק ב-1958.

משנות ה-30 ואילך אמן הולנדי אשר צייר ציורים רבים המציגים פרדוקסים של פרספקטיבה. בשנת 1957 מיוצרים הציור הראשון שלו מכיל אובייקט בלתי אפשרי אמיתי: קובייה עם סרטי קסם. הוא יצר הרבה ציורים נוספים שמציעות אובייקטים בלתי אפשריים, לפעמים עם הציור כולו להיות מושא בלתי אפשרי. עבודתו משכה את תשומת לב הציבור לאובייקטים בלתי אפשריים. כמה אמנים עכשוויים גם להתנסות עם דמויות בלתי אפשריים, למשל, ג'וס דה מיי (Jos De Mey), שיגאו פוקודה, סנדרו דל-פראט (Sandro Del-Prete).

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא צורה בלתי אפשרית בוויקישיתוף