אמנות עכשווית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

אמנות עכשווית היא זרם חשיבה ותפיסה תרבותית בינלאומית הרווחת באמנות, באדריכלות ובעיצוב החל משנות המאה ה-20 המאוחרות ועד ימינו (המאה ה-21).

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אמנות זו התפתחה כתגובת נגד לאמנות המודרנית אשר ייצגה ניתוק חברתי, פורמליות אופטית, אליטיזם ורצינות. האמנות המודרנית לא נתנה מקום לאמנות אחרת מלבד מה שהיא ייצגה, ואמנים שניסו ליצור בדרך משלהם נחשבו ל"אאוטסיידרים" ונדחו על ידי שאר האמנים. האמנים שהקימו את האמנות העכשווית הסתייגו מכך ולכן יצאו נגד האמנות המודרנית. יחד עם זאת, האמנות העכשווית הושפעה רבות מהאמנות המודרנית וניתן לזהות נגיעות רבות מתנועות אמנותיות אשר השתייכו לאמנות המודרנית, כמו פופ ארט ואמנות מושגית.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אמנות עכשווית מבטאת הלך רוח תרבותי הדוחה כל מגמה ושאיפה לאחידות ולמוחלטות ומעודד פלורליזם, עירוב וסימולטניות. החשיבה הפוסטמודרנית כוללת בתוכה ביטויים שונים המתקיימים זה לצד זה, וההבנה שאין דרך מחשבה או יצירה אחת וכל הדרכים מקובלות. כתוצאה מחשיבה זו, תקופה זו מאופיינת בכל כך הרבה תנועות יצירה שונות אשר פועלות במקביל.

אחד התוצרים של הביטול הכמעט אוניברסלי של האמנות המודרנית על ידי אמנים עכשוויים הוא פיתוח של היסטוריציזם חדש, אירוני ומנותק, על ידי הביטול שאמנות זו עושה לתהליך הדיאלקטי של ההיסטוריה, ובדרך זו פונה לכל התקופות ולכל הסגנונות באותה מידה של עניין.

האמנים החדשים שפיתחו את האמנות העכשווית דחו את הרעיון של האמן כגיבור ופנו לאפשרות של שכפול והפצת עבודות לכל העולם באופן מכני. כמו כן, אמנים רבים עסקו בציטוט של עבודות קודמות של אמנים ידועים, לדוגמה שימוש בציורים של פבלו פיקאסו בשינוי קל ושינויים אירוניים בתמונת המונה ליזה. האמנות החדשה היא גם אמנות שאופייה פוליטי והיא הונעה על ידי נושאים כמו המיעוטים, הומוסקסואליות, איידס, מלחמות, כיבוש סביב העולם ופמיניזם.

אמנות עכשווית משאירה אחריה שובל של חוסר הבנה. היא מסרבת בדרך כלל לצרף "הוראות הפעלה" למופעיה השונים. אמנות זו מורכבת מאוד, והקושי העיקרי בה הוא בעיית התקשורת – היא אינה עשויה לתקשורת ישירה עם נמעניה. אי ההבנה שהיא מעוררת מגיעה לכדי עוינות כלפיה. עיקר אמנות זו הוא בכוונתה לעורר טלטלה, לחדש ולהעשיר תבניות מחשבה ואופני ראייה שונים. מדובר בשפה, וכמו כל שפה צריך ללמוד אותה כדי להבין.[דרוש מקור]

טרנדים באמנות עכשווית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אמנות עכשווית משלבת כלים וחומרים שונים. אמנות הלם, אחד הטרנדים באמנות עכשווית, כוללת לעיתים דברים שאנשים רואים כלא-מוסריים או כטאבו. כיום משתמשים באמנות בנוזלי גוף ובפלסטיק, לדוגמה. אמנים משתמשים גם ביתרונות הטכנולוגיה המודרנית, בהם יצירת אמנות מדיה חדשה, אמנות דיגיטלית ואמנות אינטרנט.

במוזיקה, מלחינים ומוזיקאים משתמשים במוזיקה אלקטרונית ובמוזיקת מחשב. אף על פי שאמנים רבים עדיין יוצרים בטכניקות המסורתיות של ציור ופיסול, מספר הולך וגדל של אמנים מעדיפים יצירות אמנות של מיצב, מיצג, מיצב וידאו, וידאוארט, אמנות מבוססות מדיה ופרויקטי מחקר.

אמנות עכשווית פעמים רבות ממוקדת במופשט. עקב כך מבקרים אותה על היותה "חסרת משמעות" או שהיא "אינה אמנות". אמנים עכשוויים עוסקים הרבה בביקורת בסוגיות חברתיות, פולטיות ודתיות.

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אמנות עכשווית בוויקישיתוף