קביליה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אזור הקביליה (באדום)

קביליהערבית: القبائل, בתקבילית: ⵜⴰⵎⵓⵔⵜ ⵏ ⵍⴾⴱⴰⵉⵍ) הוא אזור בצפון אלג'יריה.

אזור הקביליה שוכן קרוב לקיצו המערבי של הים התיכון, והוא מתפרס על שטח שכולל מספר ממחוזות אלג'יריה. מירב תושבי אזור הקביליה שייכים לקבוצה ברברית המכונה "קבילים", והם בעלי מאפיינים תרבותיים ייחודיים ודיאלקט לשוני מיוחד של שפות ברבריות הקרוי תקבילית. ישנם כ-6 מיליון קבילים ברחבי העולם, רובם מתגוררים באלג'יריה וחלקם היגרו לאורך השנים ומתגוררים בצרפת. תושבי אזור הקביליה עוסקים בעיקר בחקלאות ובמלאכות מסורתיות.

במאה ה-19 אזור הקביליה היה נתון תחת שלטון קולוניאליסטי צרפתי, שנתקל בהתנגדות עזה מצד התושבים המקומיים. החל מעצמאות אלג'יריה פרצו לעתים עימותים בין השלטון האלג'יראי שנקט ביוזמות להפיץ את התרבות הערבית על חשבון התרבות הקבילית, לבין האוכלוסייה המקומית שמעוניינת לשמר את זהותה. על רקע זה הוקמה תנועה הקוראת לאוטונומיה לאזור הקביליה.

תושבי אזור קביליה הברברים ידועים כחילוניים יותר מאשר תושבי אלג'יריה הערבים, ובהתאם לעתים ישנם עימותים בין השלטונות המנסים לכפות הלכות אסלאמיות לבין התושבים. כך למשל, במהלך חודש הרמדאן של 2013, קבוצה של כ-300 קבילים ערכו סעודה פומבית בצהרי היום, כמחאה על חוק המחייב את תושבי אלג'יריה לצום ברמדאן.[1]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]