קומקום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אוסף קומקומים
קומקום קלאסי
קומקום חשמלי
קומקום חשמלי סקאומורפי - מעוצב כמו קומקום קלאסי, המיועד לשפיתה על האש

קומקום הוא כלי מטבח המשמש להרתחת מים.

הקומקום הקלאסי הוא מכל מתכת שממלאים במים ושופתים על אש, קומקום שכזה מצויד לפעמים במשרוקית אדים, ש"שורקת" כשהמים מגיעים לנקודת הרתיחה. לפני המצאת הקומקום החשמלי היו קומקומי מתכת הדרך הנפוצה ביותר להרתיח מים לצרכים ביתיים.

הקומקום החשמלי עשוי מפלסטיק עמיד או ממתכת, ובתוכו גוף חימום המחובר לחשמל. הקומקום מכיל תרמוסטט כך שברגע שהמים מגיעים לנקודת הרתיחה גוף החימום כבה.

במקומות מסוימים בעולם משמעות המילה "קומקום" היא סיר מתכת המשמש להרתחה או בישול. במשמעות הזאת הקומקום הוא כנראה כלי הבישול המתכתי העתיק ביותר.

מקור המילה קומקום בלשון חז"ל[דרושה הבהרה], מלטינית cucuma, מיוונית koukkoumion.

קומקומים בתרבויות שונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחצי האי ערב מצויים סוגים שונים של קומקומים המשמשים לתכליות שונות. משקה הקפה שמוגש באירועים או קפה שמוגש בבית מבושל ב'דאללה', הוא קומקום גדול ורחב בעל בסיס עגול וזרבובית מעוקלת. קפה שמבושל בדאללה מוגש בקומקום המכונה 'מסב' (מקור השם במלה הערבית סוב = מזיגה) והוא חרוטי בצורתו. מצידו יוצאת ידית גלילית. תה מבושל ב'בריק'. בריק הוא קומקום בעל בסיס עגול וזרבובית מעוקלת. ידית הבריק מאחור, בצד המנוגד לזרבובית. במצרים מקובל לבשל קפה ותה ב'רלייה' הוא קומקום בצורת כוס מתכת וידית יוצאת בצידו. בניצב לידית יש בדרך כלל מגרעת המסייעת במזיגה ממנו.

הקומקום המרוקני רחב בסיס ובעל זרבובית מעוקלת.

הקומקום האתיופי עשוי כדור חומר או פח וצוואר מזיגה ישר וצר יוצא ממנו.

תופעת האבנית בקומקום[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדפנות קומקומים מצטברת במקרים רבים 'אבנית'. טעות מקובלת היא שהמים שמתאדים מן הקומקום משאירים את המים הנותרים עם ריכוז גבוה יותר של מומסים, והעלייה בריכוז מאפשרת להם להגיע לרוויה ולהשאיר חלק מן המומסים בתחתית הקומקום. יש בכך מידה של היגיון מסוים, אבל למעשה העלייה בריכוז המומסים אינה גדולה כל כך, וההגעה של המים לרוויה באבנית נובעת בעיקר מן העלייה בטמפרטורה. מים מסוגלים להמס כמות מוגבלת של אבנית. כמות האבנית המומסת במים משתנה לפי הלחץ והטמפרטורה שלהם. המים בברז (גם אם הם מים קשים) אינם בהכרח תמיסה רוויה, אבל עם עליית הטמפרטורה הם מגיעים לרוויה ומגבשים קלציט (האבנית בקומקום) משום שמסיסות האבנית יורדת עם עלית הטמפרטורה לפי עקרון לה שטלייה. קצב ההמסה של האבנית בחזרה אל המים אינו שווה לקצב יציאתה מהם, וכן היות שלרוב, כניסת המים לקומקום היא בטמפרטורה נמוכה יחסית, ומתוך כך גם בתת-רוויה, ויציאתם בטמפרטורה גבוהה ובעל רוויה, יוצרת צבירה של הפרש האבנית בתוך כלי החמום/הקומקום. הרתחת המים מרככת אותם (מורידה בם את ריכוז הקרבונט המומס) וצוברת אבנית בקומקום.

יש לנקות את האבנית בקביעות כדי לאפשר מים נקיים. ניתן לנקות את האבנית בעזרת חומצת לימון או מלח לימון שהורתח בכלי הקומקום עצמו עם מעט מים.

אבנית המצטברת בתוך קומקום

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]