קונקס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: הערך רצוף שגיאות תחביריות ודקדוקיות, פרסומי.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
הלוגו של החברה
גשר מחלקי קונקס

"קונקס" (באנגלית: K'Nex, "קנקס") הוא שם המותג של משחק הרכבה שהומצא על ידי ג'ואל גליקמן ומיוצר על ידי "תעשיות קונקס", בהאטפילד שבפנסילבניה בארצות הברית. מקורו של שם המוצר הוא ככל הנראה מהמילה Connects, המבוטאת באנגלית באופן דומה למילה "קונקס".

קונקס הוא משחק הרכבה הכולל בעיקר מוטות ומחברים העשויים מפלסטיק. הוא דומה למשחקי הרכבה נוספים כמו לגו, מגה בלוקס, לייזי ועוד. חלקי הקונקס מחולקים לפי צבעים. לכל סוג חלק – צבע משלו (זאת לעומת חלקי לגו המגיעים בכל צבע).

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

השנים הראשונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

את הרעיון הגה במקור ג'ואל גליקמן בזמן שהתארח בחתונה. הוא ישב עם חבריו סביב שולחן האוכל ושיחק עם קשי השתייה. הוא דמיין מה ניתן לבנות לו יכול היה לחבר את הקשים זה לזה וליצור מבנים שונים. יואל שיתוף ברעיונו את אחיו בוב גליקמן (Bob Glickman) וכך הם ייסדו את חברת "קונקס".

עם הזמן נכללו עוד ועוד חלקים מכניים כמו גלגלים וגלגלות שאפשרו גמישות רבה יותר בבניית מנגנונים. ערכת הקונקס הראשונה נמכרה בארצות הברית ב 1993 וכללה מנואלה שבעזרתה ניתן היה להניע את הערכה. אך עד מהרה הערכות כללו גלגלי שיניים ומנועים שאפשרו לדגמים לנוע בכוחות עצמם.

כאשר פתנה קונקס לחברות צעצועים גדולות כמו Hasbro ואחרות רעיונם נדחה, והם הופנו לחברת הענק – לגו, אך גם היא סירבה לשמוע על הרעיון שלהם.

כיום קונקס מופץ באירופה על ידי חברת טומי (TOMY).

היום[עריכת קוד מקור | עריכה]

עד שנת 2001 קונקס לא שיווקה ערכות שכללו מותגים (לעומת לגו ששיווקה סדרת ערכות של הארי פוטר, מלחמת הכוכבים וכדומה) אלא נצמדה לקטגוריות פופולריות כמו מכונות מלחמה רובוטיות ומכוניות על שלט.

בשנת 2001 הפסיקה החברה לנקוט בגישה זו והחלה לשווק ערכות שהתבססו על מותגים כמו רחוב סומסום, מריו ו OCC.

שימושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אודות לשלל החלקים בערכה ניתן להרכיב החל מדמויות קטנות, כלי תחבורה ועד לדגמים של מבנים, מתקני שעשועים ורכבות הרים. רבים ממעריצי המותג לומדים לנצל את תכונות החוזק, הפשטות והחלקים השונים של הקונקס על מנת לבנות מכלולים גדולים ומורכבים מאוד, ולשתף את יצירותיהם באינטרנט. החברה הציגה גם סדרת ערכות המיועדות למוסדות חינוכיים, בעזרתן ניתן ללמוד אודות עקרונות המכניקה וחוקי הפיזיקה.

תצוגות ותערוכות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קונקס תרו ברחבי ארצות הברית עם תערוכות של דגמים ענקיים ומיוחדים. הדגמים לעיתים בנויים מעשרות אלפי חלקים. לדוגמה – דגם של בניין הקפיטול האמריקני באורך 24 מטרים. זהו הדגם הגדול ביותר שנבנה עד כה. במסגרת כנס "נשים בהנדסה" באוניברסיטת קונקורדיה הוקמו דגמים גדולים של מגדל סירס, מעבורת חלל ומגדל אייפל.

משחקים דומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קונקס בוויקישיתוף