מלחמת הכוכבים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש


Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
מלחמת הכוכבים
Star Wars Logo.svg
בימוי ג'ורג' לוקאס, ארווין קרשנר, ריצ'רד מרקאנד , ג'יי ג'יי אברהמס
הפצה פוקס המאה ה-20 (I-VI)
חברת וולט דיסני (VII)
תקציב ‏$579,000,000
הכנסות ‏$4,388,571,848

מלחמת הכוכביםאנגלית: Star Wars, בתרגום חופשי: "מלחמות הכוכבים") הוא שמה של סדרת סרטי מדע בדיוני מצליחים שיצר במאי הקולנוע ג'ורג' לוקאס. הסרט הראשון בסדרה, שנקרא אז "מלחמת הכוכבים" וכיום נקרא "מלחמת הכוכבים - פרק 4: תקווה חדשה", יצא בשנת 1977. מאז יצאו חמישה סרטים נוספים בסדרה, האחרון שבהם בשנת 2005. בסדרת הסרטים כיכבו אנסמבל של שחקנים כדוגמת מארק המיל, האריסון פורד, קארי פישר ואלק גינס,פרנק אוז (בטרילוגיה המקורית) והיידן כריסטנסן, נטלי פורטמן, יואן מקגרגור, ליאם ניסן, כריסטופר לי וסמואל ל. ג'קסון (בטרילוגיה המקדימה). בעקבות רכישת לוקאס פילם על ידי דיסני, הכריזו הרוכשים על הפקת טרילוגיה חדשה (פרקים 7-9); הראשון בהם צפוי לצאת לאקרנים בשנת 2015.

סדרת הסרטים זכתה למספר פארודיות, כמו הסרטים "שיגעון בחלל" ו"אוסטין פאוורס: המרגל שתקע אותי" וסדרת המשחקים "פלישת התרנגולות". מלחמת הכוכבים נחשבת לאחת מסדרות הסרטים המצליחות בעולם ופופולרית עד היום בקרב מעריצים רבים. הזיכיון מדורג במקום החמישי ברשימת הזיכיונות שוברי הקופות הגדולים בכל הזמנים, אחרי היקום הקולנועי של מארוול, סרטי הארי פוטר, ג'יימס בונד והארץ התיכונה של טולקין.‏[1] קיבל אוסקר על הסרט הטוב ביותר וגם מהשראת הסר גורג לוקאס קיבל אוסקר הבמאי הטוב ביותר

מלחמת הכוכבים – סיכום סדרת סרטים 
מס' שם במקור שם בעברית תאריך יציאה אורך בימוי תסריט
1 The Phantom Menace אימת הפנטום 19 במאי 1999 2:13 ג'ורג' לוקאס ג'ורג' לוקאס
2 The Attack of the Clones מתקפת המשובטים 16 במאי 2002 2:22 ג'ורג' לוקאס ג'ורג' לוקאס, ג'ונתן היילס
2.5 Star Wars: The Clone Wars מלחמת המשובטים 15 באוגוסט 2008 1:38 דייב פילוני הנרי גילרוי, סטיבן מלצ'ינג, סקוט מרפי
3 Revenge of The Sith נקמת הסית' 19 במאי 2005 2:20 ג'ורג' לוקאס ג'ורג' לוקאס
3.5 Rogue One: A Star Wars Story מורד מספר אחד 16 בדצמבר 2016 גארת' אדוורדס
4 A New Hope תקווה חדשה 25 במאי 1977 2:01 ג'ורג' לוקאס ג'ורג' לוקאס
5 The Empire Strikes Back האימפריה מכה שנית 21 במאי 1980 2:04 ארווין קירשנר ג'ורג' לוקאס, לי ברקט, לורנס קסדן
6 Return of the Jedi שובו של הג'דיי 25 במאי 1983 2:14 ריצ'רד מרקאנד ג'ורג' לוקאס, לורנס קרדן
7 The Force Awakens הכוח מתעורר 18 בדצמבר 2015 2:16 ג'יי ג'יי אברהמס לורנס קסדן, מייקל ארנדט, ג'יי ג'יי אברהמס
8 26 במאי 2017 ריאן ג'ונסון
9 2019 קולין טרוורו


שמות הסרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל הסרטים יצאו בתאריכים הבאים: 8 ביולי 1999 (1), 17 במאי 2002 (2), 19 במאי 2005 (3, בו-זמנית עם בכורה עולמית), 15 בינואר 1978 (4), 28 ביוני 1980 (5), 8 ביולי 1983 (6). הסרט השביעי צפוי לצאת ב-17 בדצמבר 2015.

השם המקורי של הסרט השישי היה נקמת הג'די (Revenge of the Jedi), אך הוא שונה שכן נקמה אינה דרכם של הג'די.

"מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר" צפוי לצאת ב-2015. הסרט מופק על ידי אולפני דיסני בבימויו של ג'יי. ג'יי אברהמס וללא השתתפותו של ג'ורג' לוקאס שמכר את זכויות הזיכיון לדיסני.

הערה: לוקאס צילם קודם את פרקים 4, 5 ו־6. רק בחלוף 16 שנים מהפרק השישי, שיחרר את הפרק הראשון ואת 2 ו-3 בהפרשים של 3 שנים.

2 סרטי פריקוויל אושרו לסדרה. הראשון יצא ב-16 בדצמבר 2016 והשני יצא ב-25 במאי 2018 בהתאמה.

פרקים VIII ו- IX יצאו שניהם במאי 2017 וגם ב-2019 בהתאמה.

אפקטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שמם של הסרטים המקוריים הלך לפניהם בזכות האפקטים המרשימים לזמנם. בסוף שנות ה-70 של המאה ה-20 לא היה עדיין נהוג השימוש במחשב כדי ליצור אנימציה ממוחשבת. האפקטים המיוחדים בוצעו באמצעים מכניים, כגון שימוש במנופים, כבלים וגלגלות, וכן שימוש נרחב בדגמים מוקטנים (בעיקר של חלליות הקרב). אפקטים נוספים נוצרו על ידי טיפול בסרט עצמו, באמצעות גזירה והדבקה של פריימים ותמונות שונות.

לרגל חגיגות ה-20, בשנת 1997, יצאו הסרטים המקוריים בגרסאות מחודשות, כאשר הסרט המקורי טופל ושוקם באמצעים דיגיטליים מתקדמים. בנוסף, נוספו לסרטים סצינות חדשות שכללו אנימציית CGI וכן סצינות שתוקנו באמצעים אלה (למשל: בסרט הראשון, ג'אבה ההאט היה בנאדם שמן, והוא מאיים על האן סולו ליד המילניום פלקון, אך סצנה זו הורדה בעריכה. בגרסה המחודשת הסצנה נכנסה לסרט והאיש הוחלף באנימציה ממוחשבת של ג'אבה בדמות התולעת/חשופית הענקית המוכרת מהסרט השלישי. הסרטים המקוריים נערכו עוד פעמיים, בשנת 2004 וב-2011 בשביל מהדורת הבלו ריי.

הטרילוגיה החדשה עושה שימוש רב ביותר באנימציית CGI, בין השאר כדי לברוא את רוב העולמות האקזוטיים המתוארים בסרט וכדי להציג קרבות מרובי משתתפים בין רובוטים לגזעי חייזרים שונים.

כתוביות הפתיחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כל אחד מששת הסרטים מתחיל בפתיחה זהה. ראשית, המשפט "לפני זמן רב, בגלקסיה רחוקה, רחוקה" (A long time ago in a galaxy far, far away) מופיע, ואחריו מופיע לוגו הסאגה עצמה, מלחמת הכוכבים, על רקע חלל שחור זרוע כוכבים. לאחר מכן, המצלמה מתרחקת, וחושפת את מספר הסרט, שמו, וכתוביות המתארות את התרחשות העניינים לפני התחלת הסרט. כתוביות אלו הן מחווה לסדרת סרטי "פלאש גורדון" משנות 1930 ו-1940, עליהם יוצר "מלחמת הכוכבים", ג'ורג' לוקאס גדל כילד. בגרסות הסרט המוצגות בגרסת 'מסך רחב' (widescreen), כל שורת כתוביות מופיעה בשלמותה החל מתחתית המסך. בגרסת ה'מסך מלא' (full screen), הצדדים של כל שורה נראים רק לאחר שהשורה הגיעה לאמצע המסך. בכל ששת הסרטים, את הכתוביות מלווה המנגינה המוכרת והמזוהה עם סדרת הסרטים, אשר הולחנה על ידי ג'ון ויליאמס.

עלילת הסרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערה: לוקאס צילם קודם את פרקים 4, 5 ו־6 ורק כעבור 15 שנים צילם את פרקים 1, 2 ו־3. עלילת הסרטים תתואר לפי סדר כרונולוגי פנימי ולא לפי סדר הפקת הסרטים.

חרב אור ירוקה אשר משמשת נשק לאבירי מסדר הג'דיי

בזמן עבר בגלקסיה רחוקה (Long time ago, In a galaxy, far far away...) בני אדם ומיני חייזרים שונים הקימו רפובליקה משגשגת המתגוננת מפני אויביה באמצעות מסדר קטן של אבירי ג'דיי (Jedi). אבירי הג'דיי האמיצים הם לוחמים המקדישים את חייהם להגנה על הטוב והצדק, ומלבד כישורי הלחימה הקטלניים שלהם הם ניחנים בסגולות מיסטיות וכוחות מיוחדים, שמקורן הוא ה-"כוח" (The Force) - מעין מארג אנרגיה מיסטי שמקיף את כל היקום. אבירי הג'דיי לומדים לתעל את ה"כוח" למלחמה ברוע ולהגנה על הטוב. בין יכולתיהם הבולטות הם טלקינזיס (הזזת חפצים מרחוק), שליטה במוחם של רפי השכל, ראיית העתיד ורפלקסים מוגברים - הכוללים ניתורים מוגברים. הנשק המועדף עליהם הוא חרב אור (Lightsaber), שבה הלהב הוא קרן אנרגיה המופקת מגבישים מיסטיים ומסוגלת לחתוך כל מתכת ובשר. אויביהם המסורתיים של הג'דיי הם מסדר הסית', שמניע אותו הצד האפל של הכוח (The Dark Side of the Force) ושחותר תחת הרפובליקה. מלבד השליטה בסיף האור (חרב האור של מסדר הסית' לרוב אדומה), והיכולות הפרפסיכולוגיות (טלקנזיס, שליטה בתודעת האחר...) אבירי הסית' מסוגלים גם לירות מעיין פרצי אנרגיה מידיהם. בתקופת הרפובליקה הישנה, אבירי הג'דיי האמינו שהסית' הובסו ונעלמו מהעולם.

הטרילוגיה המקדימה מספרת את הרפתקאותיו של אנקין סקייווקר ועל עליית אימפריית הרשע ושקיעתה של הרפובליקה הישנה והטובה. אנקין הוא ג'דיי צעיר שהתגלה על ידי קווי-גון ג'ין ואובי ואן קנובי כאשר היו במשימת הגנה על חייה של המלכה פאדמה אמידאלה מכוכב נאבו. אנקין התגלה במפתיע כעילוי וכאחד שהכוח חזק מאוד עמו וייתכן שהוא אפילו נוצר על ידי הכוח. במהלך הרפתקאותיהם הם פוגשים את הסית' דארת' מוֹל והרוזן דוּקוּ (דארת׳ טיראנוס). הם לא יודעים שאדון הסית' דארת' סידיוס הוא בעצם הסנטור פלפטין שבוחש בפוליטיקה הבין-כוכבית ובעזרת מלחמת המשובטים שהוא מארגן צובר יותר ויותר כוח עד שלבסוף הוא מחליף את הרפובליקה באימפריה דקטטורית תחת הנהגתו. למרות הסתייגותו של בכיר אבירי הג'דיי יודה, אובי ואן קנובי מחליט לאמן את אנקין סקייווקר כאביר ג'דיי. אנקין מתאהב בסנטורית (שסיימה את הקדנציה שלה כמלכה) פאדמה אמידאלה בניגוד לחוקי המסדר שמורים על כבישת רגשות, הם מתחתנים בסתר והיא מולידה לו תאומים: לוק סקייווקר וליאה אורגנה. אך אנקין שלא הצליח להפטר מפחדיו במשך כל חייו וחושש לחייה של אשתו נכנע לפיתויו של דארת' סידיוס (הוא פלפטין) להבטחותיו שכוחות הסית' יוכלו להציל את פאדמה ולזעמו שלו ובסופו של דבר (פרק III) פונה לצד האפל ונהיה לחניכו הצמוד של פלפטין, אשר מעניק לאנקין את השם דארת' ויידר (Darth Vader). לאחר קרב עם מורהו, אובי ואן קנובי, בכוכב מוסטפאר נפצע אנקין קשות, מאבד יד ושתי רגליים ומבלה את שארית חייו כשאת כל גופו מכסה שריון שחור בעל מערכת הנשמה (שנים אחר כך אובי ואן אומר עליו שהוא הפך ליותר מכונה מבן-אדם).

שלושת הסרטים האחרונים מספרים על הרפתקאותיו של לוק סקייווקר, נער הגדל בכוכב הנידח טטואין. בעקבות פגישה עם שני רובוטים, R2-D2 ו-C-3PO, שנמלטו מספינת מורדים שלכדה האימפריה המרושעת, הוא פוגש את אובי ואן קנובי, שהזדקן לא מעט, שהיה הג'דיי שלימד את אנקין (דארת' ויידר) להיות ג'דיי, וזה מגלה ללוק כי הוא צאצא לאביר ג'דיי, משומרי הסדר ברפובליקה הישנה לפני שקיעתה, המסוגלים לשלוט באנרגיה שנקראת "הכוח". לוק מחליט ללכת בעקבות אביו ולמרוד באימפריה, ששולטים בה הקיסר סידיוס ודארת' ויידר האכזרי. בסרט הרביעי לוק משמיד את כוכב המוות הראשון ונהפך לחבר בברית המורדים. בסופו של דבר, לוק וחבריו בברית המורדים מצליחים לפורר את האימפריה. בסרט החמישי לוק מגלה, לתדהמתו, שדארת' ויידר הוא לא אחר מאשר אביו, אנאקין סקייווקר. במהלך הסרט השישי לוק סקייווקר (אביר הג'דיי האחרון), דארת' ויידר והקיסר סידיוס (אדון הסית') מתעמתים עימות אחרון על סיפונו של כוכב המוות השני.

פרק ראשון-אימת הפנטום[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מלחמת הכוכבים - פרק 1: אימת הפנטום

בפרק זה מתחילה הסאגה. בשנת 32 BBY, זוג אבירי ג'דיי, קווי-גון ג'ין ותלמידו אובי ואן קנובי, יוצאים למשימה סודית בכוכב הלכת נאבו - שם עליהם לפתור סכסוך בין הכוכב נאבו לפדרציית הסחר שהטילה עליו מצור (בסכסוך מעורב לורד סית' בשם דארת' סידיוס). במהלך מסע הבריחה מהכוכב נאבו, נאלצת החללית שלהם לנחות על כוכב חולי ומדברי בשם טטואין. בטטואין הם פוגשים בילד קטן וכשרוני בשם אנקין סקייווקר, שהוא ואמו נמכרו לעבדות. אנקין נחשב למהנדס מוכשר (כבר בגיל 9 הוא בנה את C-3PO) וטייס מצטיין. קווי-גון בודק את אנקין ומוצא שהכוח חזק בו מעל ומעבר לכל דבר שאי פעם ראה. אי לכך, הוא מחליט לאמצו ולאמנו להיות אביר ג'דיי תוך אמונה שאנקין הוא "הנבחר" שיביא לאיזון בכוח לפי דבר הנבואה העתיקה. בקורוסאנט, מספר קווי-גון למועצת הג'די על התוקף המסתורי שנלחם בהם בטטואין. כיוון שהם שולטים בכוח, הג'די חוששים שמדובר באביר סית', לוחם של מסדר שהוצא מחוץ לחוק ולכאורה הושמד, העוסק בצד האפל של הכוח. קווי-גון מספר למועצה על אנקין ומבקש רשות לאמנו. מועצת הג'דיי מסרבת בטענה שהילד מבוגר מידי בשביל להתחיל באימונים וכן כיוון שיודה, ראש מועצת הג'דיי והמאסטר החכם מכולם, חש בו ענן של פחד.

אובי ואן, קווי-גון, המלכה אמידאלה ואנקין הקטן יוצאים לנאבו על מנת לשחררו משלטון פדרציית הסחר ולשם כך כורתים ברית עם בני ה Gungan המקומיים. בקרב הגדול שמתפתח, דארת' מול (אביר סית' מאיים) הורג את קווי-גון ומחוסל בידי אובי ואן בזמן שאנקין מציל את היום ומשמיד את תחנת החלל של פדרציית הסחר. אחרי הקרב, אובי ואן מוכתר לדרגת "אביר ג'די" ומעלה את בקשתו האחרונה של מורו (לאמן את אנקין) בפני יודה. בהסתייגות רבה וחוסר רצון, יודה מאשר לאובי ואן לאמן את אנקין. מאחר שיש תמיד שני סית' - מורה ותלמיד - חושדים במועצת הג'דיי שיש עוד סית' שמסתתר היכן שהוא. בינתיים, תושבי נאבו חוגגים את ניצחונם עם פיוס היסטורי בין בני האדם ל Gungans.

פרק שני-מתקפת המשובטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מלחמת הכוכבים - פרק 2: מתקפת המשובטים

בין הפרק הראשון לפרק השני ישנו הפרש של כ 10 שנים אשר במהלכן אנקין סקייווקר גדל והפך לפדוואן מתלמד תחת הדרכתו של אובי ואן קנובי (כמו שהיה בפרק הראשון עם קווי-גון ואובי וואן), המלכה פאדמה אמידאלה סיימה את הקדנציה שלה כמלכה והפכה לחברה בסנאט ו-ג'אר ג'אר בינקס הפך לגנרל של צבא עמו.

פדרציית הסחר מצטרפת לארגון גדול בו חברות מספר רב של מערכות כוכבים אשר התבדלו מהרפובליקה, ואשר מתחזק צבא דרואידים גדול. ארגון זה, המכונה קונפדרציית המערכות העצמאיות (או כפי השם שניתן לו על ידי הרפובליקה, ארגון הבדלנים), מכריז על מרד כנגד הרפובליקה ומתחיל בניסיונות התנקשות בסנאטורים. בעוד אובי ואן נשלח לרדוף אחר אחד המתנקשים, אשר ניסה לרצוח את הסנאטורית פאדמה אמידאלה, אנקין מקבל תפקיד לא קרבי - עליו לנסוע עם פאדמה לכוכב הבית שלה בנאבו ולשמש כשומר ראשה עקב מספר ניסיונות שנעשו להתנקש בה. בזמן שאנקין שומר על פאדמה הוא חושף בפניה את אהבתו לה. פאדמה דוחה את חיזוריו בטענה שהזיווג ביניהם איננו אפשרי: הוא שייך לג'דיי (שנשבעים לחיי בדידות) והיא סנאטורית. דחייה זו מכעיסה את אנקין ומעמתת אותו בין חובתו לחיבתו. לבסוף, פאדמה לא יכולה להכחיש את אהבתה ולעמוד בפניו והשניים מתנשקים. במהלך תקופה זו אנקין מגלה נטיות לצד האפל כאשר הוא מדבר בגנות הדמוקרטיה ובעד שלטון יחיד, וטובח בשבט נוודי חול כנקמה על כך ששבו והרגו את אמו.

בינתיים, מרדפו של אובי ואן אחרי המתנקש מוביל אותו לחשיפת קנוניה הכוללת הזמנה מסתורית של צבא משובטים, שעומדת להיות מסופקת בדיוק כאשר ברית הבדלנים מתארגנת בג'נוסיס לתקוף את הרפובליקה. אנקין ופאדמה מגיעים לג'נוסיס לנסות לחלץ את אובי ואן, אך נופלים גם הם בשבי. לבסוף, הם מחלצים את עצמם בעזרת אבירי הג'דיי בראשות מייס וינדו וצבא המשובטים בפיקודו של יודה. ניסיון החילוץ מתפתח לקרב גדול בין צבא הרפובליקה לברית הבדלנים. אנקין ואובי ואן נלחמים ברוזן דוקו, אביר ג'דיי לשעבר, ולמדים על קיומו של לורד סית' בסנאט. במהלך הקרב אנקין מאבד את ידו, ומחולץ על ידי יודה.

אחרי שברח, מתקשר דוקו לדארת' סידיוס ואומר לו שהמלחמה התחילה - כמתוכנן. אובי ואן מספר למועצת הג'דיי את מה שדוקו אמר לו: שדארת' סידיוס שולט בסנאט. יודה מהסס להאמין לכך אך מאחר שהצד האפל מערפל את הכול, הוא ומייס וינדו מסכימים שיש לשמור על חשדנות בריאה ולעקוב מקרוב אחרי התנהלות הסנאט.

בסצנת הסיום של הסרט רואים את הקנצלר פלפטין, הסנאטור בייל אורגנה ואת נאמני הרפובליקה צופים בצבא המשובטים עולים על ספינות חלל (שנראות כמו אב טיפוס של משחתות כוכבים) כדי להילחם בבדלנים. כבר בסצנה זו, יכולים הצופים חדי העין להבין שהקנצלר פלפטין יהיה למעשה הקיסר עקב הדמיון הרב בקולו ובמראהו לקיסר כפי שמוצג בחלקים 5 ו 6. בכוכב נאבו אנקין ופאדמה מתחתנים למרות איסור הקוד של אבירי הג'דיי. שניהם מחליטים לשמור דבר זה בסוד ורק זוג הדרואידים R2-D2 ו-C-3PO עדים לחתונתם.

פרק שלישי-נקמת הסית׳[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מלחמת הכוכבים - פרק 3: נקמת הסית'

הסרט נפתח בקרב ענק מעל קורוסנט בין הרפובליקה לצבא הבדלנים בפיקודו של גנרל גרייווס וצבא הדרואידים (רובוטים) שלו. אנקין ואובי ואן נשלחים לחלץ את הקאנצלר פלפטין שנחטף בידי הסית' הרוזן דוקו (דארת' טיראנוס). אנקין מצליח להביס את דוקו בקרב חרבות-אור ולפקודת פלפטין הורג אותו, למרות הסתייגות מסדר הג'די מהריגת שבוי לא חמוש.

הסנאטורית פאדמה אמידאלה, אשתו של אנקין סקייווקר, בהריון. לאנקין יש סיוטים דומים לאלו שהיו לו עם אמו על מותה, כאשר הפעם הם על כך שאשתו מתה בלידה. פלפטין מרעיף שבחים וכיבודים על אנקין לעומת מועצת הג'די שחושדת בו ומתנכרת אליו. חברי מועצת הג'דיי הטילו עליו משימה: לרגל אחרי הנשיא פלפטין. הנשיא פלפטין מספר לאנקין ש"הצד האפל" של "הכוח" יכול למנוע מאנשים למות ורומז לו שרק אם יצטרף לצד האפל יוכל להציל את פאדמה. אנקין מסתייג מהנשיא, שולף את החרב ומאיים להרגו, אך בעקבות התקרית עם הרוזן דוקו מחליט להסגירו למועצת הג'דיי.

לאחר שאובי וואן קנובי מצליח לאתר את מנהיג הבדלנים שנותר, גנרל גרייווס, ולהביס אותו בקרב, אוזלות הסיבות לקיומה של שעת החירום ולסמכויות העודפות שלקח הקאנצלר פלפטין על עצמו. מאסטר מייס וינדו, בכיר חברי המועצה אחרי יודה שיצא למשימה בקאשיק (כוכב הווקים), יוצא לעצור את הקאנצלר שהופך אותו עורו ומנסה לחסל את הגד'יי, ואחרי קרב עמו הוא מחליט להרגו. אנקין, שמתפרץ לזירת הקרב והושפע ממה שקרה עם דוקו, מונע זאת ממנו והקאנצלר הורג את מייס וינדו על ידי כוחות הסית'. במהלך הקרב נפצע הקאנצלר קשות ופניו מושחתות.

מזועזע ממה שעשה ומשוכנע שעל מעשיו אין כפרה ודרך חזרה, מחליט אנקין לפנות לצד האפל של הכוח במטרה להשיג את היכולת להציל את אשתו מהמוות הצפוי לה. הוא מקבל את מרותו של פלפטין בצורה מוחלטת ואת שם הסית' "דארת' ויידר".

אחרי שהמיר את אנקין, פלפטין מפעיל את מזימתו להשמיד את מסדר אבירי הג'דיי. הוא נואם בפני הסנאט ומספר להם על קנוניה של מועצת הג'די להשתלט על הרפובליקה ומקבל ממנו אישור להשמידם בשם קוד 66 (המשובטים מתוכנתים שברגע שאומרים את הקוד הם נהפכים להיות רעים וכך היה) צבאות הרפובליקה בוגדים בכל אבירי הג'די ומחסלים אותם אחד אחרי השני. אנקין עצמו יוצא למקדש הג'די וטובח בכל החניכים הצעירים. אחרי כן אנקין נשלח לכוכב הלבה הגעשי של מוסטאפר לטבוח את ראשי הבדלנים. למעט יודה, אובי ואן קנובי והסנאטור הנאמן בייל אורגנה, אף אחד לא שורד. יודה מחליט לשלוח את אובי ואן קנובי להרוג את אנקין סקייווקר, כשהוא עצמו מנסה להתעמת עם פלפטין, אך לא מצליח להביס אותו ונאלץ להמלט לגלות.

אובי ואן מתגנב לספינה של פאדמה, שטסה לכוכב הגעש מוסטאפר מרוב דאגה לאנקין. אנקין מנסה לפתות אותה לעבור לצד האפל אך היא דוחה אותו. כאשר הוא רואה את אובי ואן הוא בטוח שהיא בגדה בו וכמעט חונק אותה למוות מרוב זעם. אובי ואן ואנקין פורצים בדו-קרב חרבות-אור שבסיומו אנקין מאבד את שתי רגליו ואת ידו השמאלית, ובנוסף לכך גופו מתקרב מדי ללבה והוא עולה בלהבות. פלפטין, שבינתיים הכריז על עצמו כקיסר והפך את הרפובליקה לאימפריה, מגלה זאת ובא להציל אותו. הוא מכין לאנקין חליפה ביונית וקסדה עם מכשירי הנשמה המאפשרים לו להישאר בחיים.

כאשר ויידר שואל לשלומה של פאדמה, הקיסר מספר לו שהוא "כנראה הרג את אשתו מרוב זעם", כאשר הוא מתייחס לניסיון החניקה כאשר אנקין חשב שהיא הביאה את אובי ואן. למעשה, אנקין כמעט הרג אותה אך היא נשארה בחיים ומתה זמן קצר לאחר הלידה מתוך חוסר רצון לחיות, מילותיה האחרונות היו "יש עדיין הרבה טוב באנקין". היא ילדה תאומים. לאחד מהם נתנה את השם לוק, והוא נשלח לקרובי משפחתו, איכרים בטטואין, ולשנייה קראה ליאה, והיא נמסרה למשפחתו של הסנאטור בייל אורגנה. אובי ואן נשלח להשגיח מרחוק על הילד בשעה שיודה יוצא לגלות בתקווה שאולי בנו של סקייווקר יצליח לעשות את מה שאובי ואן ניסה לעשות אך כשל בו.

פרק רביעי-תקווה חדשה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מלחמת הכוכבים - פרק 4: תקווה חדשה

הנסיכה ליאה (קארי פישר), ממנהיגות ברית המורדים, נלכדת על ידי האימפריה הגלקטית המרושעת. בידי הנסיכה תוכניות המפרטות כיצד ניתן להרוס את הנשק האולטימטיבי של האימפריה: כוכב המוות - תחנת חלל המסוגלת להשמיד כוכב לכת שלם. לפני שליאה נלכדת בידי דארת' ויידר (בקולו של השחקן ג'יימס ארל ג'ונס), -אביר סית' המשרת את האימפריה, היא מצליחה לשגר את התוכניות בתוך זוג רובוטים, C-3PO ו-R2-D2, הנוחתים נחיתת אונס בכוכב החולי הנידח של טטואין. שם הם מגיעים לידיו של לוק סקייווקר (מארק המיל), נער חווה שאינו מודע למוצאו האמיתי לאחר שנתפסים ונמכרים על ידי סוחרים עם לבוש חום בשם יבה לוק מגלה את קריאת ההצלה של הנסיכה אשר הוטמעו ב-R2-D2 ושם שומע את השם אובי ואן קנובי. לוק מנסה להחזיר את הרובוטים לבן קנובי (אלק גינס), זקן מתבודד שחי בטטואין ומגלה שהוא היה אובי ואן, אביר ג'דיי של הרפובליקה וחבר של אביו של לוק, אנקין סקייווקר, שהיה אביר ג'דיי גם הוא. בעקבות מותם של הוריו המאמצים בידי חיילי האימפריה, אשר יצאו לאתר את התוכניות הסודיות שהוטמעו ב-R2-D2, יוצא לוק עם אובי ואן וטייס מבריח בשם האן סולו (האריסון פורד) להציל את הנסיכה ליאה (קארי פישר) מכוכב המוות. במהלך משימת ההצלה נלחם אובי וואן בדארת' ויידר ונהרג בקרב אך הוא מספיק ללמד את לוק מעט אודות ה"כוח". כאשר כוכב המוות מגיע להשמיד את בסיס המורדים, לוק משתמש ב"כוח" על מנת לירות טילים מחללית הקרב שלו אל נקודת החולשה שאותרה בתוכניות שליאה גנבה. אירוע זה ידוע כ"קרב של יבין" ומשמש כבסיס לתארוך האירועים ביקום מלחמת הכוכבים. למרות שכוכב המוות הושמד, דארת' ויידר - מצליח להימלט, ובעקבות מותו של מנהיג הצי האימפריאלי, גראנד מוף טראקין, אף מגדיל את סמכותו בקרב חיילי האימפריה כנציגו האישי והישיר של הקיסר עצמו במאבק כנגד המורדים.

פרק חמישי-האימפריה מכה שנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מלחמת הכוכבים - פרק 5: האימפריה מכה שנית

הסרט מתחיל בכוכב הות' לאחר שלוק והאן סולו הצטרפו לברית המורדים ולאחר מכן לוק נלכד על ידי מפלצת דמוית יטי אך בעזרת הכוח וחרב האור הוא מצליח לברוח בשעה שהאימפריה - הזועמת על הרס כוכב המוות - רודפת אחרי המורדים בכל הגלקסיה. דארת' ויידר מאתר את בסיס המורדים בכוכב הקרח הוֹת' ומשגר התקפה קטלנית - הכוללת הלכני AT-AT כבדים - המאלצת את המורדים להתפזר ולהימלט.

לוק סקייווקר בורח ב- X-Wing אל הכוכב דַּגוֹבַּה, ביתו של הג'דיי-מאסטר יודה, לאחר שרוחו של אובי וואן קנובי אמרה לו שעליו ללכת לשם. בדגובה הוא אמור להשלים את אימונו ולהפוך לאביר ג'דיי. יודה מתחיל לאמן את לוק בדרכי הכוח.

בינתיים, האן סולו וליאה בורחים ביחד ב"מילניום פלקון" ומפתחים רומן תוך כדי שהם בורחים מציידי האימפריה. הם בורחים לעיר העננים של בספין לאחר שנלכדו בתוך והותקפו בתוך פה של מפלצת תולעת ענקית ומסתתרים שם אצל לֶאנְדּוֹ קַלְרִיסְיַאן, נוכל וחבר ישן של האן סולו. צייד ראשים בשם בּוֹבַּה פֶאט (שיבוט מדויק של ג'נגו פאט מהסרט השני אף שהוא מוזכר כבנו) שעקב אחריהם מתריע בעוד מועד לאימפריה, ודארת' ויידר מציב שם מארב. ויידר לוכד את האן סולו, את צ'ובאקה, את ליאה ואת הדרואידים (R2-D2 ו-C-3PO) אך בעוד השאר מצליחים להימלט, האן סולו מוקפא בתוך פחמן וניתן כפרס לצייד הראשים (והלה מוכר אותו לג'אבה ההאט, גנגסטר שהאן חייב לו כסף רב).

לוק קוטע את אימונו באמצע כדי לסייע לחבריו להימלט, אך מוצא את עצמו מתמודד פנים מול פנים עם דארת' ויידר. בקרב החרבות שמתפתח לוק מאבד את ידו הימנית ומגלה שויידר הוא בעצם אביו. ויידר, שמגלה לו את זהותו, מציע ללוק לפנות אל הצד האפל ולשלוט ביחד בגלקסיה כאב ובן. לוק דוחה את הצעתו וקופץ לתהום, אך חבריו מצילים אותו ומחליפים את ידו החתוכה ביד מכנית כמו מה שקרה לאנקין סקייווקר דארת ויידר לעתיד.

פרק שישי-שובו של הג׳דיי[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מלחמת הכוכבים - פרק 6: שובו של הג'דיי

זהו הפרק הסוגר של סאגת מלחמת הכוכבים. בפרק זה מתעמתים לוק סקייווקר, דארת' ויידר והקיסר בפעם האחרונה.

הסרט נפתח בארמונו של ג'אבה ההאט שבכוכב הלכת המדברי טטואין. האן סולו, שנלכד על ידי דאררת' ווידר והוקפא בפחמן, שבוי אצל ג'אבה. שני הדרואידים,C-3PO ו-R2-D2 נשלחים כשוחד אל ג'אבה. לנדו קלריסיאן וליאה מסתננים במסווה אך ליאה נתפסת לאחר שהפשירה את האן מתא הפחמן, ובכך הופכת לשפחה של ג'אבה, ששם לה קולר עם רצועה כדי שלא תוכל לברוח. לוק מגיע למחרת ומביס את המפלצת של ג'אבה, הראנקורן, והוא, האן וצ'ובקה מובלים להוצאתם להורג במדבר על ידי יצור נוראי שמעכל את מזונו במשך אלפי שנים.

הם מצליחים להתחמק וליאה חונקת את ג'אבה והורגת אותו, וכל החבורה כולה בורחת יחד.

בינתיים, הקיסרות מחליטה לבנות כוכב מוות חדש, חזק ומשופר. ויידר והקיסר מחליטים להעביר את לוק לצד האפל, ולהרגו אם לא יצליחו. לוק ו- R2-D2 חוזרים לכוכב דגובה כדי שלוק ישלים את אימוניו כג'דיי. יודה נפטר ולפני מותו שולח את לוק להתעמת עם ויידר. לוק פוגש את רוחו של אובי וואן קנובי על הכוכב ומתוודע לעובדה שהנסיכה ליאה היא אחותו.

בעקבות הגילויים על כוכב המוות החדש, ברית המורדים מתכננת התקפה על הכוכב כל עוד הוא בשלבי בנייה. המורדים משגרים חוליית קומנדו בראשות לוק, ליאה, האן סולו והדרואידים שתפקידה לשתק את מחולל המגן של כוכב המוות, שנמצא על אנדור. במהלך הפשיטה נתקלת ליאה באִיווֹקים (Ewoks), גזע של דובונים נמוכים ואנושיים המשתמשים בכלי נשק פרימטיביים אך מומחים בלוחמת יערות. בעזרת לוחמי האיווק, מצליחה חוליית הקומנדו של המורדים להינצל ממארב של לגיון קיסרי ולפוצץ את מחולל המגן ברגע האחרון.

יום לפני הפשיטה על תחנת הכוח עצמה, לוק מסגיר את עצמו לידי דארת' ויידר מחשש שוויידר יאתר אותו ואת חוליית המורדים באמצעות שימוש בכוח. ויידר לוקח את לוק להתעמת עם הקיסר, למרות ניסיונותיו של לוק לשכנעו לא לעשות זאת אלא לחזור בו מהצד האפל. בכוכב המוות, לוק מתעמת עם דארת' ויידר והקיסר פלפטין, שמנסים להעבירו לצד האפל. אחרי שהם לא מצליחים לפתות אותו בכוח ושליטה, הם מנסים לפנות אל הזעם שבו. בסופו של דבר לוק נכנע לזעמו ומצליח לכרות את ידו הימנית של אביו, דארת' ויידר, תוך קרב סוער. ברגע האחרון מצליח לוק להירגע ונמנע להרוג את אביו. ברגע שהקיסר הבין שנכשל בלפתות את לוק לצד האפל הוא מחליט לענות אותו בלהרוג אותו בעזרת חזיזי ברק. כשהקיסר מתחיל להרוג את לוק, וויידר מציל אותו בכך שהוא זורק את הקיסר אל התהום. במעשה זה, חוזר ויידר להיות אנקין סקייווקר - אביר ג'די, אך גם סופג חלק מהחזיזים וגוסס למוות.

בירח של אנדור חוגגים המורדים את ניצחונם, האן סולו, שהיה חשדן בעניין הקשר של ליאה עם לוק, שמע מפי ליאה שלוק הוא אחיה ולכן חשדו היה לשווא. ואילו לוק שמח כאשר הוא רואה את הרוחות של יודה, אובי וואן-קנובי ואנקין סקייווקר מופיעות מולו..

פרק שביעי, שמיני ותשיעי[עריכת קוד מקור | עריכה]

במרץ 2013, רכשה חברת הסרטים של וולט דיסני את לוקאס פילם, תמורת כ-4 מיליארד דולר. עם הרכישה, הכריזו בדיסני על כוונה להחיות ולהרחיב את עולם מלחמת הכוכבים בקולנוע. בשלב ראשון, תופק טרילוגיה חדשה (פרקים 7-9), כשגם סרטים בודדים על דמויות מפתח, (דוגמת וולברין בעולם האקס-מן) נשקלים. ג'יי ג'יי אברהמס, שביים בהצלחה גרסה מחודשת למסע בין-כוכבים, נבחר לביים את הסרט הראשון בטרילוגיה החדשה - פרק 7. פרטים מדויקים על הסיפור בטרילוגיה החדשה טרם פורסמו באופן רשמי, אך על פי השמועות סביב הפקת הסרט, מדובר על המשך ישיר לאירועי הפרק השישי בסדרה, שובו של הג'דיי. כמו בין הטרילוגיה הראשונה לשנייה, גם בין השנייה לשלישית יחלפו כמה עשרות שנים והסיפור יתמקד כצאצאיהם של גיבורי הטרילוגיה השנייה (כרונולוגית) - לוק סקייווקר, ליאה אורגנה והאן סולו. שלושת השחקנים שגילמו אותם - מארק המיל, קארי פישר והאריסון פורד, ישובו ככל הנראה לתפקידם, כ-40 שנה מאז גילמו אותם לאחרונה.

הפרק השביעי "מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר". יצא בארץ ב-16 בדצמבר 2015.

הפרק השמיני יצא ב-26 במאי 2017 והתשיעי ב-2019.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אבירי הג'דיי, צבא הרפובליקה וברית המורדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • לוק סקייווקר (מארק המיל) - אביר הג'דיי האחרון שנותר, תלמיד של אובי ואן קנובי ובנו של אנקין סקייווקר (דארת' ויידר). בעקבות מעברו של אביו ל"צד האפל", לוק נלקח והוחבא אצל דודו בכוכב המדברי הצחיח טטואין. בעקבות מפגש עם זוג הדרואידים R2-D2 ו-C-3PO המשדרים הודעת מצוקה של הנסיכה, לוק פוגש באביר הג'דיי אובי ואן קנובי ומגלה את ייעודו, ואז הוא יוצא להציל את הנסיכה.
 • ליאה אורגנה (קארי פישר) - אחותו של לוק סקייווקר, סנאטורית ומנהיגה בכירה בברית המורדים. ליאה הופרדה מלוק מיד אחרי הלידה והוחבאה מפני אביה, שעבר לצד האפל. היא אומצה בידי הסנאטור בייל אורגנה וגדלה על כוכב אולדריאן.
 • האן סולו (האריסון פורד) - טייס חלל ומבריח שעבד בעבר בשביל ג'אבה האט אך לאחר שברח מחלליות אימפריה ואיבד את הזמנתו של ג'אבה ג'אבה ניסה לחסלו עוזר לברית המורדים. חלליתו היא המילניום פלקון (בז אלף השנים).
 • צ'ובאקה - או בקיצור "צ'ואי" טייס המשנה של האן. הוא ווּקי - מעין ביגפוט שעיר.
 • R2-D2 - דרואיד שירות ותיקונים מכניים. שותפו הנצחי של C-3PO. ארטו הוא רובוט קטן אך אמיץ ולא פעם הוא מציל את המצב באמצעות הפטנטים שבאמתחתו. ארטו יכול להתחבר ישירות כמעט לכל מערכת ממוחשבת, תכונה ההופכת אותו לשימושי במיוחד למציאת מידע, סגירת דלתות ופתיחתן, הטסת ספינות חלל ועוד.
 • C-3PO (או 3PO בקיצור) - הוא דמות רובוט-הומנואיד. C-3PO, שאותו משחק השחקן אנתוני דניאלס, הוא בעל מבטא בריטי - כאשר הוא מדבר באנגלית (הוא יודע לדבר יותר משש מיליון שפות וניבים). לרוב הוא נראה עם R2-D2, רובוט קטן בעל גלגלים. נבנה בתור רובוט-מתורגמן. נאמן לבעליו (כפי שתוכנת), כאלה היו לו ארבעים מאז שנוצר. C-3PO הוא אחת הדמויות הבודדות אשר מופיעות בכל ששת סרטי מלחמת הכוכבים. בסרט "אימת הפנטום" אנו למדים שאת C-3PO בנה אנקין סקייווקר. עד לסרט "מלחמת המשובטים" הוא נראה רק בצורתו השלדית, בעוד שבסרט הבא הוא כבר מקבל את צורתו הזהובה הידועה.
 • אובי ואן קנובי (יואן מקגרגור בשלושת הסרטים הראשונים, אלק גינס בשלושת האחרונים) - אביר ג'דיי מזדקן, מורהו לשעבר של אנקין סקייווקר ואחר כך של לוק, ותלמיד של קוויי-גון ג'ין. הופיע לראשונה כג'דיי צעיר שהרג את דארת' מול בפרק הראשון בסדרה. תלמידו אנקין שהפך לדארת' ויידר הרג אותו בפרק הרביעי. לאחר נפילת הרפובליקה ועלייתה של האימפריה, הסתתר במדבריות כוכב טאטואין תחת השם בן קנובי.
 • יודה - "ג'דיי-מאסטר", חייזר קטן וירוק עם אוזניים ארוכות ומבכירי אבירי הג'דיי. יודה יצא לגלות בכוכב דגובה אחרי נפילת מסדר הג'די. בסרט החמישי הוא נהפך למורהו של לוק סקייווקר. (דובב על ידי פרנק אוז).
 • קן - נסיך ג'דיי בן שתים עשרה שגודל בידי דרואידים בעיר האבודה של הג'דיי.
 • פנאדר - מדען צ'אדרה פאן מבריק שעליו הוטל ניהול פרויקט הטעיה-ייצור של דרואיד אנושי משוכפל הנראה כאדם חי, שהאב טיפוס שלו דומה לנסיכה ליה.
 • פוגו - עמיתו המדען של פנאדר גם הוא מגזע הצ'אדרה פאן.
 • טריקלופס - בנו האמיתי של הקיסר פלפטין. טריקלופס הוא מוזח שיש לו עין שלישית מאחורי ראשו. טריקלופס טוען שהוא מאמין בשלום ובפירוק נשקה של האימפריה.
 • באג'י - חייזר הודין מרפא ואיש רפואה.
 • לאנדו קלריסיאן (בילי די. וויליאמס) - מושלה של עיר העננים בבספין, וחבר ותיק של האן סולו. בעבר הפסיד את ה"מילניום פלקון" להאן סולו במשחק הימורים. לאנדו סיפק מקום מחבוא להאן סולו, הנסיכה ליאה, C-3PO וצ'ובאקה במהלך הפרק החמישי, אך מכיוון שדארת' ויידר סחט אותו באיומים, לאנדו נאלץ, בלית ברירה, להסגיר את חבריו לידי האימפריה, מה שהוביל להקפאתו של האן סולו בפחמן והבאתו לג'אבה האט. כדי לכפר על מעשיו, שחרר לאנדו את ליאה, צ'ואי וC-3PO מידי האימפריה, חבר לברית המורדים ועזר לשחרר את האן סולו מידיו של ג'אבה ההאט.
 • אדמירל אקבר - מפקד צי המורדים בעת המתקפה על כוכב המוות השני.
 • אנקין סקייווקר - אביר ג'דיי צעיר ואביהם של לוק וליאה. הוא פנה ל"צד האפל" ונהפך לדארת' ויידר. הופיע לראשונה כילד קטן מכוכב טטואין. כילד גילם אותו ג'ק לויד, כנער - היידן כריסטנסן, וכזקן (בסוף הפרק הששי) - סבסטיאן שאו, את קולו של דארת' ווידר תרם השחקן ג'יימס ארל ג'ונס.
 • קווי-גון ג'ין (ליאם ניסן) - אביר הג'דיי שגילה את אנקין סקייווקר. הוא היה מורהו של אובי ואן קנובי. הוא נהרג בקרב חרבות אור נגד דארת' מול.
 • פאדמה אמידאלה (נטלי פורטמן) - המלכה בעבר והסנאטורית בהווה של הכוכב נאבו, אשתו של אנקין ואמם של לוק וליאה.
 • ג'אר ג'אר בינקס - חייזר מגושם הגר באגמים של נאבו ומסייע לטובים. דמותו נחשבה על ידי מעריצים רבים לנקודת שפל של הסדרה, ותפקידו צומצם לאחר הסרט הראשון של הטרילוגיה השנייה.
 • מייס וינדו (סמואל ל. ג'קסון) - מאסטר ג'דיי, שני בבכירותו רק ליודה. בעל חרב-אור בצבע סגול, מת בזמן שהתעמת עם דארת' סידיוס.
 • סנאטור בייל אורגנה - סנאטור הנאמן לרפובליקה ולמסדר הג'די. הוא מסייע ליודה להימלט מהקיסר ומאמץ את ליאה, ביתם של אנקין ופאדמה.
 • אסוקה טאנו - ג'דיי מגזע הטוגרוטה, בפקודתו של יודה הפכה לפדוואן של אנקין סקייווקר והתלוותה אליו ואל אובי ואן קנובי למגוון משימות במהלך מלחמת המשובטים. היא נלחמת באמצעות שתי חרבות אור. מופיעה בסוף העונה של מלחמת הכוכבים : המורדים כאשר שתעזור להם נגד האימפריה. כנראה בעונה השנייה של הסדרה יהיה מאבק בינה ובין דארת' ויידר (מדריכה לשעבר, אנקין סקייווקר).
 • המפקד קודי - מבין הבכירים בצבא הרפובליקה, יד ימינו של אובי ואן קנובי.
 • קפטן רקס - בכיר בצבא המשובטים של הרפובליקה וגיבור, יד ימינו של אנאקין סקייווקר ושירת כמפקד פלוגה 501. משתמש בשני אקדחי פלזמה.
 • קיט פיסטו - ג'דיי מאסטר מגזע הנאוטולן, בכיר במועצה וגנרל במלחמת המשובטים. היה חלק מצוות המאסטרים שנבחרו על ידי מייס וינדו להיאבק בפלפטין בסרט השלישי, ולמרות שהחזיק מעמד יותר זמן מאשר חבריו לצוות, פלפטין שחט גם אותו.
 • איילה סקורה - ג'דיי מאסטר מגזע הטווי'לק, שימשה כגנרלית בכירה במהלך מלחמת המשובטים. נרצחה על ידי הפלוגה שלה במסגרת פקודה 66.
 • לומינרה אונדולי - ג'דיי מאסטר מגזע המיריאלן ובכירה במועצת הג'דיי, שימשה כגנרלית במלחמת המשובטים וכיועצת עבור המועצה, הקאנצלר והסנאט. נרצחה במסגרת הטבח של פקודה 66 על כוכב הלכת קאשיק.
 • פלו קון - ג'דיי מאסטר מגזע הקל-דור, בכיר במועצה אשר מפקד על פלוגות הטייסים של הרפובליקה. פלו קון נהרג בסרט השלישי כאשר המשובטים הטייסים שעליהם הוא פיקד ירו לו על החללית כשהוא בתוכה במהלך פקודה 66.
 • סייפו דיאס - בן אנוש ג'דיי, בעל חרב אור ירוקה. נהרג על ידי דוקו על הירח אובה דייה. פלפטין התחזה אליו וביקש ליצור צבא משובטים בשביל הרפובליקה בלי אישור של מועצת הג'דיי. סייפו דיאס נראה שנית במלחמת המשובטים מול יודה, מבקש מיודה לשחרר אותו ומפתה אותו בכך שיספר לו מי הוא לורד הסית'. אך שוב- היה זה דארת' סידיוס.
 • קי אדי מונדי- ג'דיי מאסטר מגזע הסריאן, בכיר במועצה אשר מפקד על לגיון המושחתים של המפקד באקארה. קי אדי מונדי מת בסרט השלישי כאשר המפקד באקארה וחייליו ירו בו למוות, כחלק מפקודה 66.
 • שאק טי - ג'דיי מאסטר מגזע הטוגרוטה, בכירה במועצה, אחראית על פיקוד כל מערך המשובטים בכוכב הלכת קאמינו. הצליחה לחמוק זמנית מן הטבח של פקודה 66, אך בסופו של דבר מצאה את מותה בידי גלן מארק, שהיה המתמחה הסודי של דארת' ויידר, בפקודתו להמשיך את הטיהור האתני.
 • קיינן ג'רוס- ג'דיי ששרד גם כן את פקודה 66. הוא הבעלים של חללית שנקראת "רוח הרפאים" והמנהיג של חבורת מורדים שמבניהם נכלל גם כן עזרא ברידג'ר, שקיינן לקח אותו תחת חסותו ומאמן אותו להיות ג'דיי. קיינן למד את דרך הג'דיי מדפה בילבה. מופיע בסדרת הטלוויזיה מלחמת הכוכבים : המורדים.
 • עזרא ברידג'ר- מופיע בסדרת הטלוויזיה מלחמת הכוכבים : המורדים. הוא מתפקד כגנב מיומן. בן 14 בסדרה (בהמשך 15), התייתם מהוריו בגיל שבע, מאחר שהוריו נלקחו בשבי על ידי האימפרייה בגלל ששידרו באופן פיראטי נגדם. עזרא בנוסף גם בעל הכוח ומתאמן להיות ג'דיי על ידי קיינן. בהמשך הסדרה אף עזרא יוצר לעצמו חרב אור משלו שגם יכול להשתמש בה כאקדח. בסוף העונה הראשונה הוא מצולק בלחי הימנית שלו בקרב מול האינקוויזיטור.

אדוני הסית', כוחות הבדלנים וצבא האימפריה הגלקטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • פלפטין - ידוע בשם דארת' סידיוס, אדון הסית' והקיסר של האימפריה גלקטית. בעבר היה סנאטור בולט ששמר את עובדת היותו אדון סית' בסתר, אך בעקבות ההפיכה שביצע ובה הפיל את הרפובליקה הוא נהפך לקיסר. נרצח על ידי דארת' ויידר כאשר הוא חזר לצד הטוב.
 • דארת' מול - אביר סית' מגזע חייזרי בשם זבראק. היה תלמידו הראשון של פלפטין. בעל חרב אור אדומה משני הצדדים. לאחר שפלג גופו התחתון נכרת על ידי אובי וואן קנובי ונחשב למת עשר שנים, הוא ניצל על ידי אחיו, סאוואג' אופרס ובעזרת מכשפות אחיות הלילה הוא קיבל רגלים מכניות. הוא משתלת על קבוצת טרור של בני אנוש מכוכב מנדלור ולאחר מכן על כל הכוכב. פלפטין חוזר ומביס אותו ולוקח אותו בשבי. הוא לא נראה מאז.
 • ניוט גאנריי - חייזר מהגזע ניימודייאן. מנהיג פדרציית המסחר אשר יצרה את צבא הדרואידים. איש עסקים אשר כרת ברית עם פלפטין. הוא כבש את הכוכב נאבו ולאחר עשר שנים היה שותף להקמת הבדלנים. נרצח על הכוכב מוסטפאר עם שאר מנהיגי הבדלים על ידי דארת' ויידר.
 • רונה האקו - חייזר מהגזע ניימודייאן. עוזרו ויועצו של ניוט גאנריי. נרצח על הכוכב מוסטפאר עם שאר מנהיגי הבדלים על ידי דארת' ויידר.
 • הרוזן דוּקוּ - אביר סית' - דארת' טיראנוס, תלמידו השני של הקיסר פלפטין. בעל חרב אור מעוקלת. נהרג בקרב חרבות-אור על ידי אנקין סקייווקר.
 • פוגל הלסר - חייזר מהגזע ג'אנושיין. המנהיג של הכוכב ג'ונסיס. נרצח על הכוכב מוסטפאר עם שאר מנהיגי הבדלים על ידי דארת' ויידר.
 • וואט טאם בור - חייזר מהגזע שאקון. המנהיג של איחוד הטכנו. נרצח על הכוכב מוסטפאר עם שאר מנהיגי הבדלים על ידי דארת' ויידר.
 • גנרל גרייווס - אורגניזם חי בגוף רובוטי, גנרל גרייווס הוא מפקד צבא הבדלנים, וסגנו של הַ‏רוזן דוקו. גרייווס הרג מספר אבירי ג'דיי ומשתמש בחרבות האור שלהם כנשק. נהרג על ידי אובי וואן קנובי על הכוכב אפטרה.
 • אסאג' וונטרס - אבירת סית' מגזע חייזרי בשם דוטימור. תלמידתו של הרוזן דוקו. בעלת שתי חרבות אור מעוקלות. לאחר שפלפטין ראה את התחזקותה הוא דרש מדוקו להיפתר ממנה. לאחר שברחה מדוקו היא הצטרפה לאחוות המכשפות אחיות הלילה והפכה לציידת ראשים.
 • סאוואג' אופרס - אביר סית' מגזע חייזרי בשם זבראק. אחיו של דארת' מול. קיבל את כוחו מאחוות המכשפות אחיות הלילה. תחילה היה התלמיד של אסאג' ונטרס ולאחר מכן של הרוזן דוקו. כאשר דוקו ניסה להיפתר מוונטרס הוא ברח והכל לחפש את אחיו. לאחר שמצא אותו הוא הכין לו פלג גוף תחתון מכני ביחד עם מלכת אחיות הלילה זהלם. הוא ניהיה תלמידו. לאחר כיבוש מנדלור עם אחיו הוא נרצח על ידי פלפטין בעימות על הכוכב.
 • מלכת אחוות אחיות הלילה זהלם - מכשפה בכירה מגזע חייזרי בשם דוטימור. עזרה לאסאג' וונטרס, סאוואג' אופרס ודארת' מול להיות ללוחמים טובים יותר בעזרת כישופיה. נרצחה על ידי אנאקין סקיווקר ואסוקה טאנו כאשר הוא עצר כישוף שלה שעמד להרוג את קבוצת הג'דיים אשר נכלאו
 • קאב ביין -חייזר מהגזע החייזרי בשם דור. שירת לרוב את הבדלנים.
 • פרה ויזסלה - בן אנוש מנדלורי מהכוכב מנדלור. בעל חרב אור שחורה ויוצאת דופן משאר החרבות שלא דורשת כישורי ג'דיי ויכולות בכוח. דארת' מול מזמין אותו לדו-קרב בו ויסזלה מפסיד, דארת' מול לוקח לו את החרב שלו, ועורף לו את ראשו לפני כל הצוות שלו. דארת' מול לוקח לו את חרב האור שלו ומשתמש בה גם אחרי הקרב של שניהם.
 • דארת' ויידר - אדון סית', המפקד העליון של צבא האימפריה, משרתו של הקיסר. בעברו הוא היה אנקין סקייווקר, אביר ג'דיי שנחשב לעילוי אך עקב הזעם שבו על מות אמו ופזיזותו של מדריכו אובי ואן קנובי הוא פנה לצד האפל. ויידר ידוע כאחד מטייסי הקרב הטובים בגלקסיה. עקב קרב חרבות אור בינו לבין אובי ואן קנובי בכוכב געשי נשרפו חלקים מגופו של ויידר והוחלפו בחלפים ביוניים (כגון ידיו) והוא נושם רק באמצעות מערכת הנשמה מיוחדות הנמצאת בקסדתו.
 • האינקויזיטור - צייד ראשים של האימפריה מגזע הפאאן שתפקידו והוא לצוד ולהרוג את "ילדי הכוח" (אבירי הג'דיי ששרדו את פקודה 66) היה חניכו של דארת וידר. בסוף העונה הראשונה הוא התאבד לאחר קרב מול קיינן ועזרא. היה הנבל הראשי של העונה הראשונה.
 • האינקויזיטור 2 - יופיע בעונה השנייה של מלחמת הכוכבים: המורדים. יהיה הנבל. מחליפו של האינקויזיטור, גם הוא משתמש בחרב אור כפולה.
 • רוצח הכוכבים\גלן מארק - בן אנוש מהכוכב קאשייק. היה תלמיד הסית' הסודי של דארת' ויידר. ויידר רצח את אביו בביתו בקאשייק כשהיה ילד מול עיניו ולקח אותו כחניך סית'. ויידר היה שולח אותו למשימות מיוחדות של האימפריה. ויידר ראה כיצד הוא מתחזק ולכן בגד בו והרג אותו. לפני מותו ויידר שיכפל אותו בכוכב קאמינו על מנת ליצור צבא של שיבוטים סית'ים. לאחר זמן מה שיבוט אחד השתחרר וניסה למרוד בויידר. ויידר הבין שכל שיבוט יבגוד בו ולכן הוא הרג את כל השיבוטים והפסיק את יצירת הצבא.
 • טריאוקיולוס - גם לטריאוקיולוס יש שלוש עיינים רק שהם ממוקמים במצחו. התחזה לבנו של פלפטין, והוקפא בפחמן על ידי זורבה ההאט.
 • קיילו רן - אדון סית' חדש ומפחיד בעל חרב סית' אדומה בצורת צלב שיוצא ממנה להב ראשי גדול, ועוד שני להבים קטנים בצדדים אשר יופיע בסרט השביעי בסדרה.
 • הסוכן קאלוס - רמה אחת מתחת לאינקויזיטור. אויב עיקרי של זב.

הגנרלים של האימפריה (גראנד מופים)[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • גראנד מוף טארקין - מפקד צבאות האימפריה הגלקטית ומפקח כוכב המוות, עליו נספה בפיצוץ. הופיע גם במלחמת הכוכבים : המורדים .
 • גראנד מוף היסה - נאמן לטריאוקיולוס וידוע בשיניו החדות.
 • גראנד מוף מזר - גראנד מוף שמן ונאמן לטריאוקיולוס.
 • גראנד מוף דנהאוזן - גראנד מוף רזה ונאמן לטריאוקיולוס. ידוע בעגילי האקדחים שבאוזניו.
 • גראנד מוף תיסלבורן - גם הוא נאמן לטריאוקיולוס.

נביאי הצד האפל[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הנביא הרם קדן- נביא עליון שמורד בטריאוקיולוס אך למרות זאת נאמן לאימפריה. הוא ידוע בגובהו הנמוך וזקנו הקצוץ.
 • הנביא הרם ג'דגר- ידוע בגובהו הגבוה ונאמן לקדן. מת כשחומצה מבעבעת איכלה את גופו.

מיוחדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • דארת' פילאגיוס

דמויות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ג'אבה ההאט: מנהיג הכוכב המדברי טטואין, חייזר שנראה כמו עלוקה ענקית ושמנה.
 • זורבה ההאט - אביו של ג'אבה ההאט, ומטרתו היא לנקום בנסיכה ליאה על כך שהרגה את בנו.
 • רוטה ההאט - בנו של ג'אבה ההאט, מת מתישהו בין הסרט השלישי לסרט השישי.
 • ג'נגו פאט - צייד ראשים והמודל לצבא המשובטים של הרפובליקה. אחרון המנדאלוריאנים, ונהרג על ידי מייס וינדו.
 • זאם וויזל - ציידת ראשים ושותפה לשעבר של ג'נגו פאט. לאחר שוויזל נכשלה במשימה שמטרתה להתנקש בחיי סנאטור פאדמה אמידאלה, ג'נגו הרג אותה באמצעות חץ רעל שיוצר בקאמינו.
 • בובה פאט - צייד ראשים, שיבוט של אביו. בובה נוצר בקאמינו וגדל כבנו של ג'נגו, אשר חינך אותו על הערכים המנדלוריאנים, בדגש על חשיבות הכבוד והרדיפה אחר תהילה בקרב. הוא נודע בעיקר בזכות מהלכיו הערמומיים בעת מעקב אחר הטרף, והפך להיות צייד ראשים ששמו זרע פחד ברחבי הגלקסיה. בובה עבד בדרך כלל בשביל הגנגסטר ג'אבה ההאט, ונשכר על ידו יחד עם האימפריה הגלקטית על מנת ללכוד את האן סולו וצ'ובאקה. כמו כן היה בעל יחסי קירבה מקצועית עם דארת' ויידר. בובה פאט הוא דמות פופולרית ביקום מלחמת הכוכבים, למרות שזמן המסך שלה קטן באופן יחסי.

משחקי מחשב[עריכת קוד מקור | עריכה]

עטיפת המשחק השני בסדרה

לגו מלחמת הכוכבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרה של שלושה משחקי מחשב אשר יצאה לשווקים בשנים 2005, 2006 ו-2011 ומגוללת את עלילות סרטי מלחמת הכוכבים. המשחקים בולטים בכך שהם מציגים את כל הדמויות וסביבתן כבנויים מקוביות לגו. המשחקים זכו להצלחה רבה ושניהם אף הוכתרו כ"משחק השנה" על ידי המגזין Wired[1]. ב17.11.2015 יצא משחק מחשב חדש של מלחמת הכוכבים של פלייסטישן 4 משחק מגניב של ה5,6 שמתוכנת לפי הפרצוף האמתי שלהם (אבל ציור) מומלץ לכולם...

 • (Lego Star Wars: The Video Game (2005
 • (2006)Lego Star Wars II: The Original Trilogy
 • Lego Star Wars III: The clone wars(2011)

מלחמת הכוכבים: אבירי הרפובליקה הישנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחק תפקידים ממוחשב שפותח על ידי BioWare והופץ על ידי לוקאס ארטס. המשחק שוחרר עבור אקס בוקס ב-15 ביולי 2003, עבור מחשבי PC המריצים חלונות ב-19 בנובמבר 2003, ומאוחר יותר עבור Mac OS X. אבירי הרפובליקה הישנה הוא משחק התפקידים הממוחשב הראשון שהשתמש בגלקסיית מלחמת הכוכבים.

מלחמת הכוכבים: אבירי הרפובליקה הישנה: הלורדים של הסית'[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלחמת הכוכבים: Jedi Knight: Jedi Outcast[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלחמת הכוכבים: Jedi Knight: Jedi Academy[עריכת קוד מקור | עריכה]

Angry Birds[עריכת קוד מקור | עריכה]

שני משחקים של אנגרי בירדס שקשורים למלחמת הכוכבים (אחד ב-2012 ושני ב-2013).

נושאים קשורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

Office-book.svg ספר: מלחמת הכוכבים
אוסף של ערכים בנושא הזמינים להורדה כקובץ אחד.

ארגונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

עולם מלחמת הכוכבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מושגים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]