מריו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
 • מריו
Mario2small.jpg


דמותו הנוכחית (2008) של מריו

הופעה ראשונה דונקי קונג (ב-1981) בתור jump-man
יוצר (ים) שיגרו מיאמוטו
עוצב על ידי

שיגרו מיאמוטו (Donkey Kong),
יואיצ'י קוטאבה (סדרת Super Mario Bros),
שיגפומי הינו (Super Mario World)

מדבבים (אנגלית) פטר קולן (Saturday Supercade) (1983-1985), לו אלבנו (The Super Mario Bros. Super Show) (1989-1990), ווקר בון (סרטים מצוירים מאוחרים יותר) (1990-1991), מארק גרו (Hotel Mario) (1994), צ'ארלס מרטינט (משחקים) (1995-היום)
מדבבים (יפנית) טורו פויורה (Super Mario Bros.: Peach-Hime Kyushutsu Dai Sakusen!) (1986), צ'ארלס מרטינט (משחקים) (1995-היום)
מדבבים (עברית) יואב צפיר (The Super Mario Bros. Super Show) (1989-1990)
שחקנים לו אלבנו (The Super Mario Bros. Super Show) (1989-1990), בוב הוסקינגס (Super Mario Bros. The Movie) (1993), טקשי הוקמורה (Hot Mario Bros) (1990)

מריויפנית: マリオ, באנגלית: Mario), או בשמו המקורי ג'אמפ מן (ジャンプマン, Jump Man) הוא דמות משחקי וידאו פופולרית מבית חברת נינטנדו היפנית. מריו מככב ברבים ממשחקיה המצליחים ביותר של נינטנדו ומשמש לה קמע.[1] למרות הצלחת משחקיו, עד כה הופיע מריו רק בקונסולות נינטנדו, מלבד שלושה מקרים חריגים (דונקי קונג והאחים מריו, בהיסבים למחשבים האישיים ולקונסולות שקדמו ל-Famicom/NES, Super Mario Run, שהוא משחק מובייל, ומשחקי Philip CD-i כגון Hotel Mario).

מריו הוא שרברב נמוך קומה, לבוש חולצה אדומה תחת סרבל כחול, כפפות לבנות וכובע אדום בעל האות "M". בעל מבטא איטלקי ורבות משתמש בביטויים כגון "מאמא מיה!". אחיו הצעיר, שתכופות מככב לצידו, הוא לואיג'י. אף על פי ששני האחים נקראים לעיתים קרובות "האחים מריו" (בסרט משנת 1993 הם נקראים 'מריו מריו' ו'לואיג'י מריו') על פי חברת נינטנדו הם חסרי שם משפחה. מריו ולואיג'י חיים ב"ממלכת הפטריה" (The Mushroom Kingdom), אם כי בסדרת הטלוויזיה, הסרט ומדריך המשחק Super Mario 64, הם מתגוררים בברוקלין. מקור השם מריו הוא במפתח עסקים ונדל"ן אמריקאי בשם מריו סגל (אנ'), שהיה משכיר מחסן לנינטנדו בשנות השמונים.

מספר דמויות שהופיעו לראשונה במשחקי מריו עברו לככב לאחר מכן במשחקים משלהן, כמו וואריו (כפילו הרשע של מריו) ויושי (דינוזאור העוזר למריו בהרפתקאותיו השונות).

תוכן עניינים

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דונקי קונג (Donkey Kong)[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – דונקי קונג
התפתחות דמותו של מריו במהלך השנים

חברת נינטנדו, חברת קלפים ותיקה שביקשה להרחיב פעילותה לשוק משחקי וידאו, הפיקה את משחק הארקייד Radar Scope בשנת 1979. המשחק נחל הצלחה ביפן אך לא תפס במערב, ולמכונות המשחק הרבות שנשלחו לארצות הברית לא נמצא קונה. נשיא החברה, הירושי ימאוצ'י, שקיווה לפתח משחק חדש על בסיס חומרת המכונה הקיימת וכך למכור עוד יחידות, הטיל את המשימה על מפתח המשחקים הצעיר שיגרו מיאמוטו. מיאמוטו פיתח את משחק הפלטפורמה Donkey Kong, בו מחלץ נגר בשם ג'אמפ את חברתו החטופה מידי גורילה עצבנית בשם דונקי קונג, תוך כדי התחמקות מחפצים המושלכים לעברו. המשחק היה אמור להיות על הגיבור פופאי אך משום שהחברה שיצרה את פופאי לא רצו להעבירו למשחק, שינה מיאמוטו את המשחק לדונקי קונג. מיאמוטו ביקש לעצב דמות גיבור ראשי טיפשית במעט, כזו שתייצר הזדהות בקרב השחקנים. עקב מגבלות החומרה הרבות, שטח המסך לאיור הפרוטגוניסט עמד על 16 על 16 פיקסלים. מיאמוטו בחר דמות בעלת שפם ואף גדול. צבעי הבגד נבחרו במטרה ליצור ניגוד עם הרקע; הסרבל לציון הגוף והגפיים, וכובע אדום משום שצוות הפיתוח הבין שאנימצית השיער בזמן הקפיצות תהיה קשה מדי ליצירה. פיתוח המשחק הסתיים בשנת 1981, ובשנה הראשונה נמכרו מעל 60,000 מכונות משחק ברחבי העולם - משחק הווידאו הנמכר ביותר אחרי פק-מן. השלוחה האמריקאית של נינטנדו, כדי להתאים דמות הגיבור לקהל האמריקאי, שינו שמה ל"מריו". בגדיה שונו מכחול-אדום לחום-אדום לאדום-כחול, כך נראה מריו עד היום.

מלבד גרסת הארקייד, המשחק יצא לקונסולות רבות נוספות, כגון ה-ColecoVision, ה-Game & Watch, ה-INTV שנה לאחר יציאתו, וה-NES כשנה לאחר מכן. המשחקן זמין גם ב-Virtual Console של ה-Wii.

האחים מריו (.Mario Bros)[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר כיכובו במשחק Donkey Kong Junior חזר מריו שנית יחד עם אחיו לואיג'י, כגיבור ראשי במשחק נוסף - האחים מריו, שראה אור ב-1983. המשחק מתרחש בביוב תת-קרקעי, בו נמצאים שני האחים במטרה לחסל את מפלצות האזור - צבים (Shellcreepers), שניתן לקשרם לקופה טרופה המקורי, סרטנים (Sidesteppers) ויצורים מעופפים (Fighter Flies). חיסול המפלצות, לסוגיהן השונים, מתבצע על ידי מספר קפיצות מסוים מתחת למשטח שבו הן הולכות. כאשר זרם המפלצות נפסק, השחקן עובר לשלב הבא. אך כאשר נוגע מריו באחת המפלצות, השחקן מאבד "חיים" אחד ונאלץ להתחיל את השלב מאיפה שנפסל. במהלך השלבים השחקן נחשף לאויבים אשר אינם חייבים להיהרג במטרה לעבור את השלב, כדוגמת כדורי האש הירוקים והאדומים, הנמצאים במשחק אך ורק למען הגברת רמת הקושי. מכירות המשחק היו דלילות, אך האחים המשיכו לככב בכותרים נוספים.

באותה שנה ראו אור גם גרסאות אטארי 2600, אטארי 5200, מגאסון ו-Game & Watch של המשחק. שנים רבות מאוחר יותר, גם סדרת Super Mario Advance ל-Game Boy Advance ושירות ה-Virtual Console של ה-Wii זכו לגרסת משחק משלהם, כאשר גרסת ה - Super Mario Advance זכתה לחידוש של המשחק, עם גרפיקות מעודכנות, והצבים הוחלפו בצבים עם שריון אדום קוצני (כדי שהשחקן יידע שאסור לקפוץ עליהם), כמו כן, מצב הרב - משתתפים של משחקי Super Mario Advance כלל בתוכו אך ורק את המשחק Mario Bros, ונוספו אליו לואיג'י, ועוד כפילים של מריו, המזכירים בצבע הבגדים את וואריו וואלואיג'י. גרסה זו נכללה גם במשחק Mario & Luigi: Superstar Saga, אך רק במצב שחקן יחיד. כמו כן, בקולקציית המשחקים Super Mario All-Stars, משחק זה נכלל כמצב רב משתתפים - קרב, ב - Super Mario Bros 3, אשר בו מופיעים הצבים הקוצניים, כדורי האש הוחלפו ברוחות, נוספו פטריות המגדילות את השחקן והצבים שמזכירים את קופה טרופה חזרו.

המשחק זכה לשלושה משחקי המשך, והראשון מביניהם היה Mario Bros. Special ששוחרר ב-1984, אשר כלל בו שלבים חדשים ומטרה דומה (מלבד השלב הראשון), השני היה Punch Bal Mario Bros, ששוחרר באותה שנה, ונתן למריו ולואיג'י כדור שיוכלו להקפיץ ולפגוע באויבים. שני משחקים אלו שוחררו לקונסולות NEC PC88 ו-Sharp X1 ופותחו על - ידי Hudson Soft. המשחק השלישי שוחרר רק ביפן, לקונסולת ה-Famicom Disk System (תוסף למגאסון היפני, Famicom) בשנת 1988, ונקרא Kaette Kita Mario Bros (שובם של Mario Bros). משחק זה כלל בו שיפורים רבים, כגון שינוי כיוון באוויר (באמצע קפיצה), שלבים חדשים ופרסומות של חברת האוכל היפנית Nagatanien. משחק זה מציע עותק של Super Mario Bros 3 (חודש לפני שחרורו) למי שמשיג מעל 100,000 נקודות במשחק.

ציוני הדרך העיקריים של המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

האחים סופר מריו (.Super Mario Bros)[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – האחים סופר מריו
תמונת מסך מתוך המשחק "האחים סופר מריו"

כדי שקונסולת ה-NES תצליח, פנה נשיא נינטנדו למיאמוטו בהוראה לפתח משחק נוסף. שנתיים לאחר יציאת הקונסולה, ב-13 בספטמבר 1985, יצא לאור המשחק Super Mario Bros., וקבע ציון דרך משמעותי בהיסטורית משחקי הווידאו.

מריו ולואיג'י, החיים כעת בממלכת הפטריה (Mushroom Kingdom), נחלצים לעזרת הנסיכה החטופה פיץ' (בזמן זה קראו לה הנסיכה טודסטול). החוטף, שליט הקוּפּות "באוזר"(שמו בתוכנית של האחים מריו בטלוויזיה, היה מלך הקופות), מופיע בפעם הראשונה, בדומה לנסיכה פיץ'. במטרה להציל את הנסיכה, צריכים השחקנים לעבור 32 שלבים, הפרוסים על פני שמונה "עולמות". כל אחד מהעולמות המשחק מציג סוג שונה של נוף, כדוגמת אזור תת-קרקעי, תת-ימי, ומבוצר. הרביעי בשלביו של כל אחד מהעולמות מתרחש בטירה, שבסופה נמצאת מעין מפלצת דמוית באוזר (מלבד העולם האחרון). בעוד שבששת עולמות המשחק הראשונים באוזר מתאפיין רק בנשיפת אש, בשניים האחרונים הוא זורק פטישים בנוסף. למשחק נוספו כמה עזרים הנמצאים בשלבים השונים - הכוכב, הפטריה ופרח האש. בעזרת הכוכב מריו הופך ל"מריו בלתי מנוצח", אשר מחסל כל אויב בנגיעה, אך מת, כקודמו, מנפילה לבור או ללבה. לאחר איתור הכוכב צריך לרדוף אחריו ברחבי השלב; השגת פטריה הופכת את מריו ל"סופר מריו". כשסופר מריו מותקף על ידי אויב הוא חוזר למצבו המקורי, וכך לא מאבד "חיים"; פרח האש, שניתן להשגה רק לאחר הפיכה ל"סופר מריו", הופך את השחקן ל"מריו בוער", המסוגל לירות כדורי אש.

המשחק הופץ מחדש ל-Game & Watch, אך מגבלות הקונסולה הפכו אותו לפשוט. בנוסף הוא חודש לקונסולת ה-SNES כחלק מאוסף ה-Super Mario All-Stars. ל-Game Boy Color הופצה גרסה משופרת גם כן, בעלת תוספות שונות, כגון שלבי מרוץ, אלבום תמונות ומשחקי זיכרון, בשם Super Mario Bros. Deluxe. בשירות ה-Virtual Console של ה-Wii נכלל המשחק, והוא מופיע בנוסף, כשלב סודי במשחק הגיימקיוב Animal Crossing.
מעל ל-40 מיליון מעותקיו של המשחק נמכרו, ובכך הפך לא רק למשחק ה-NES המצליח ביותר, אלא גם לאחד ממשחקי הווידאו המצליחים ביותר בכל הזמנים.

למשחק, לפני שחרור Super Mario Bros: The Lost Levels, שוחרר משחק המשך בשם Super Mario Bros Special, נוצר על ידי Hudson Soft (שיצרו את Mario Bros. Special, Punch Ball Mario Bros ואת משחקי Mario Party) ושוחרר ב-1986. משחק זה כלל שלבים חדשים, אויבים מהמשחקים Donkey Kong ו - Mario Bros, חזר הפטיש מ - Donkey Kong ונוספו עזרים חדשים, כגון שעון המוסיף 10 שניות לזמן וכנפיים, המאפשרות למריו לעוף (שחייה באוויר) לזמן מוגבל.

האחים סופר מריו: השלבים האבודים (Super Mario Bros.: The Lost Levels)[עריכת קוד מקור | עריכה]

Super Mario Bros.: The Lost Levels, הידוע ביפן כ-Super Mario Bros.2, הוא למעשה משחק הזהה בבסיסו ל-.Super Mario Bros, ובעל עיצוב שלבים ברמת קושי מתקדמת. המשחק יצא לאור ביפן ב-3 ביוני 1986. למרות הצלחתו, הוא מעולם לא ראה אור מחוץ ליפן עד לגרסת ה-All-Stars, מכיוון שבעיני שחקנים ממדינות מערביות הוא נראה קשה מדי.
מלבד חידוש השלבים, נוספו למשחק כמה אלמנטים חדשים כגון הפטריה הרעילה והמקפצה הירוקה הקופצת גבוה מן המקפצה האדומה. למשחק נוספו עוד 5 עולמות: עולם 9, "עולם הפנטזיה", אשר ניתן לשחק בו רק אם מסיימים את המשחק, ועולמות A,‏ B,‏ C ו-D אשר ניתן לשחק בהם רק אם מסיימים את המשחק 8 פעמים (פעם אחת בגרסת ה-All-stars).
לאחר גרסת ה-All-Stars ב-1993, יצאה גרסת Game Boy Advance כחלק מסדרת ה-Famicom Mini ב-2004. גרסת ה-Game Boy Color נכללת במשחק Super Mario Bros. Deluxe, וניתן לשחק בה לאחר שמשיגים יותר מ-300,000 נקודות. ב-Super Mario Bros. Deluxe, לא ניתן לשחק בעולמות 9,‏ A,‏ B,‏ C ו-D, כיוון שהם לא גמורים. הדרך היחידה לשחק בהם היא להשתמש בעזרים מיוחדים כגון Gameshark.

האחים סופר מריו 2 (Super Mario Bros. 2)[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר כישלון Super Mario Bros.: The Lost Levels במערב, וקבלת פניה אישית מאת נשיא נינטנדו באמריקה, פותח בנינטנדו משחק נוסף בשם זה, אשר הופץ מחוץ ליפן בשנת 1988. פיתוח המשחק החל לאחר הצלחת נינטנדו בקבלת זכויות על המשחק Yume Kōjō: Doki Doki Panic, משום שכוונת החברה הייתה שמשחק זה יתבסס עליו. לבסוף המשחק שוחרר ביפן בשנת 1992 בשם Super Mario USA, כיוון שהוא שוחרר לראשונה בארצות הברית ושהיה ביפן משחק בשם Super Mario Bros. 2

לילה אחד מריו חלם חלום אשר בו הוא וחבריו הביסו את ווארט הצפרדע הרשע והצילו את פיות הסאבקון. כשמריו התעורר מהחלום, הוא פתח דלת מסוימת וראה את כל מה שראה בחלומו. אם השחקן מביס את ווארט ומציל את פיות הסאבקון בסיום המשחק, השחקן "יוצא" מהמשחק ורואה שהמשחק היה בחלום של מריו, שמתעורר ממנו וחוזר לישון בשלום.
ארבע דמויות המשחק הראשיות היו מריו, לואיג'י, הנסיכה פיץ' וטוד. לכל דמות ניתנה יכולת מיוחדת: לואיג'י היה מסוגל לקפוץ גבוה, הליכתו של טוד מהירה מאוד, הנסיכה פיץ' יכלה לרחף בעזרת שמלתה וכו'. במשחק מופיעים לראשונה הביישנונים, ובירדו הדינוזאור/ית, אשר מינה/מינו לא ידוע. אחד מן האלמנטים שמייחדים את המשחק הוא היכולת לתלישת ירקות מהאדמה ודרכי השימוש השונים בהם. בניגוד לקודמיו, את אויבי המשחק לא ניתן היה להרוג בקפיצה פשוטה, והיה צורך בהתקפה מיוחדת, כדוגמת השלכת ירק לעברם, כדי להורגם. המשחק ראה אור בגרסה משופרת לסדרת Super Mario All-Stars, וכראשון בסדרת ה-Super Mario Advance ל-Game Boy Advance. לרבים ממעריצי הסדרה, משחק זה נחשב לפחות מוצלח, שכן הוא אינו מקורי. למרות זאת ניתן להבחין בהשפעתו הרבה על שאר משחקי מריו.

המשחק זכה למשחק המשך (מבחינת עלילה בלבד), בשם BS Super Mario USA, אשר שוחרר רק ביפן ל - Super Famicom (ה SNES היפני), לתוסף ה - Satellaview. המילה "BS" היא קיצור של "Broadcasting Satellite", כיוון שתוסף ה - Satellaview איפשר שידור צלילים דרך לווין (Soundlink), כמו רדיו, בנוסף לקולות המופיעים ב SNES. המשחק הוא בעצם גרסת ה - All-Stars של Super Mario Bros. 2, רק בעל עלילה שונה: לאחר מה שקרה במשחק הקודם, מריו גילה שכל ההרפתקה הייתה רק חלום, אבל לאחר מכן, ווארט קפץ עם כל חבריו לחלום נוסף, תקף את עולמן של פיות הסאבקון שנית, ופיזר פסלים של מריו בעולמם. המטרה היא לאסוף את כל פסלי המריו, ולהביס את וורט שנית. במשחק זה מגלים שבירדו היא בעצם דינוזאור בן שמתנהג כמו בת, כפי שנשמע קולו ששודר במשחק. לאחר מכן, במשחק Super Mario Advance, מתגלה הקביעה האחרונה של נינטנדו: בירדו הוא בעצם בת (לפי הקול הנשי).

במשחק Super Mario Advance לשחקנים, לבוסים (כולל בירדו ווארט) יש קול שניתן לשמוע. במשחק זה נוספה מטרה נוספת לכל שלב (מלבד סיום השלב): לאסוף את כל מטבעות ה-Ace, אשר מתפקדים כמו מטבעות היושי מ Super Mario World. לאחר סיום המשחק, המטרה ב-Super Mario Advance היא להשיג בכל שלב שתי ביצי יושי, שהרעיון של השגתם נלקח מהמשחק "BS Super Mario USA". לאחר השגת כל הביצים בעולם מסוים, הם ייבקעו ויגדלו להיות יושי רגילים. מצד שני, מסך הפתיחה משתנה לאחר הצהריים לאחר סיום המשחק, וביצה של יושי מופיעה על גבעה (היא בוקעת אם השחקן משיג את כל ביצי היושי).

האחים סופר מריו 3 (Super Mario Bros. 3)[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק הופץ לראשונה ב-23 באוקטובר 1988. בפעם הראשונה בסדרת המשחקים, הוצגה לשחקן מפה מוגדרת של ממלכת הפטריה, ושמונת עולמות המשחק. בניגוד לעלילותיהם הפשוטות של קודמיו, במשחק זה העלילה מורכבת יותר - באוזר שלח את שבעת ילדיו, המופיעים לראשונה, במטרה לגנוב את שבעת שרביטי הקסם משבעת העולמות. בסוף העולם השביעי תוכנית זו מתגלה כתוכנית צדדית שנועדה להעסיק את מריו בזמן שבאוזר חוטף את הנסיכה פיץ'.
למשחק נוספו ארבעה מצבים חדשים מלבד מריו בוער וסופר מריו - מריו צפרדע, מריו דביבון, מריו פטיש, ומריו טנוקי. בהשפעת כל מצב, יכולותיו ומראו של מריו משתנים בהתאם - למריו צפרדע יכולת שחיה משופרת, מריו דביבון מסוגל להתקיף בזנבו, לדאות ואף לעוף, מריו פטיש ניחן בזריקת פטישי יד ומריו טנוקי הוא מעין שדרוג של מריו דביבון, היכול להפוך לפסל אבן בלתי פגיע. שלבי המשחק רצופים סודות, וחבויים בהם שלושה שרביטי קסם המאפשרים דילוג בין עולמות.

גרסאות מחודשות למשחק יצאו לסדרת ה-Super Mario All-Stars וה-Super Mario Advance, אשר בה, המראה של הנסיכה פיץ' השתנה לגמרי. כמו כן המשחק מופיע בשירות ה-Virtual Console של ה-Wii. אם מחשיבים את מכירות גרסאותיו השונות של המשחק, ניתן להכתירו ככותר הנמכר ביותר. אך בשיא מחזיק עדיין Super Mario Bros.

האחים סופר מריו 3 הוא המשחק האחרון בסדרת Super Mario Advance. בגרסה זו ניתן לסרוק שלבים חדשים דרך מכשיר ה- e-Reader (תוסף ל-Game Boy Advance). בשלבים אלו, צריך לאסוף מס' מסוים של מטבעות Advance, שמבוססים על מטבעות יושי מסופר מריו וורלד, אשר מאפשרים לפתוח מעין "מיני משחקים" ולקבל חיים. שלבים אלה כוללים יכולות ממשחקים שונים, כמו האויבים, הירקות, קוביות הפיצוץ וקוביות פטרייה שניתן לזרוק על אויבים מהאחים סופר מריו 2, ירקות ענקיים, עזרים לכודים בבועות וקוביות פיצוץ ענקיות מ-Super Mario Advance, מס' גדול של אויבים, קוביות שנותנות עזרים באופן אקראי, קוביות הליכה על הקיר, עזר נוצת הגלימה, ירח המביא 3 חיים מ - Super Mario World, אויב הפינגווין מסופר מריו וורלד 2: האי של יושי, והפטרייה הרעילה והצמחים הטורפים האדומים מ-Super Mario Bros: The Lost Levels. במס' מצומצם מאוד של שלבים ניתן לאסוף מטבעות e נדירים. חלק מהשלבים הם שלבים שהיו במשחק המצליח Super Mario Bros. בגלל "החיים הקצרים" של ה - e Reader באמריקה, מתוך 38 השלבים ביפן, יצאו לאמריקה רק 12 שלבים. כמו כן, ניתן לסרוק עזרים כגון הבומראנג, אשר מאפשר לחסל אויבים ולאסוף מטבעות, מטבעות Advance ומטבעות e, וכן סרטונים שעוזרים לעבור שלבים במשחק הרגיל. באירופה התמיכה במכשיר זה התבטלה, ולא שוחררו כלל כרטיסים.

סופר מריו וורלד (Super Mario World)[עריכת קוד מקור | עריכה]

יושי, הדמות החדשה מ - Super Mario World

כשקונסולת ה-SNES ראתה אור ב-1990, ימאוצ'י הורה למיאמוטו לפתח משחק המנצל את יכולות הקונסולה במלואן. המשחק שפותח הלך בנתיב של קודמיו: האחים מריו ולואיג'י, הנופשים יחד עם פיץ' בארץ הדינוזאור, יוצאים במשימה להציל את הנסיכה מבאוזר, תוך מעבר בין שלבי המשחק השונים והבסת שבעת ילדיו בדרכם. הפעם, מריו ולואיג'י אינם לבד - הדינוזאור יושי, המופיע בפעם הראשונה, משמש כחיית הרכיבה שלהם. יושי יכול להשתמש בלשונו הארוכה כדי לבלוע ולזרוק אויבים. יושי מופיע בארבעה מצבים וצבעים שונים - ירוק, כחול, אדום וצהוב, בהתאם לאויב שבפיו. בכל מצב כזה מקבל יושי יכולת מיוחדת. במשחק זה ישנם מטבעות יושי אשר השחקן צריך להשיג בשביל לקבל חיים. ישנם עולמות מיוחדים, כמו עולם הכוכב, אשר ניתן להיכנס אליו באמצעות דרכי הכוכבים, אשר מתגלות אם השחקן מגלה יציאות סודיות בשלבים מסוימים, ואם השחקן מגלה את היציאה הסודית בשלב האחרון בעולם הכוכב, הוא מקבל גישה לעולם הספיישל, אשר אם מסיימים אותו, עונת השנה במשחק מתחלפת מאביב לסתיו, מה שמשפיע על האויבים, למשל: השריון של קופה טרופה הופך למסכה של מריו בצבעים שונים, הצמחים הטורפים הופכים לדלעת טורפת ועוד.

המשחק נחל הצלחה גדולה, ונחשב למשחק ה-SNES המצליח ביותר. כקודמיו, גם הוא הגיע ל-Virtual Console של ה-Wii, ומופיע כשני בסדרת Super Mario Advance. כמו כן, ישנה גרסה מיוחדת של Super Mario All-Stars, בשם Super Mario All-Stars: Super Mario World, אשר כוללת את משחק זה. בגרסה זו, המראה של לואיג'י התעדכן למראה שלו כיום, מאשר מראה של מריו בצבע ירוק.

בגרסת ה - Super Mario Advance של המשחק נוספו חידושים רבים, כגון פתיחה המספרת את עלילתו של המשחק, סרטונים כגון גמירה של כל 96 השלבים במשחק, שינויי אויבים חדשים בעונת הסתיו וגם שינויים רבים, כגון הוספתו של לואיג'י בקרדיטים ובסיום המשחק, פתיחתה של עונת הסתיו רק אם השחקן גומר את כל 96 השלבים ומטבעות הפיץ', אשר מחליפים את מטבעות היושי לאחר סרטון המעיד על אספתם של כל מטבעות היושי.

בשנת 1995, שוחררה גרסה של משחק זה לקונסולת ה - NES באופן פיראטי על ידי החברות Hummer Team (הידועה במשחקיה הפיראטיים, כגון Somari), והחברה JY Company. לגרסה זאת של המשחק יש שתי גרסאות: האחת אינה גמורה, ומסתיימת לאחר העולם הרביעי (ומגיעה בקלטת רגילה של NES, והשנייה גמורה לחלוטין (ניתן למצוא אותה ברב קלטת JY-120 45-in-1). בגרסה זאת של Super Mario World, כמו המשחק Somari, כאשר רצים בשיא המהירות וקופצים, הקפיצה תהיה במהירות הרגילה.

סופר מריו וורלד 2: האי של יושי (Super Mario World 2: Yoshi's Island)[עריכת קוד מקור | עריכה]

נינטנדו הפיצה את משחק הסדרה השני, Super Mario World 2: Yoshi's Island, ב-1995. לאחר שדחתה את גרסתו של מיאמוטו למשחק, בטענה שהגרפיקה מיושנת מדי, במיוחד כשמשחקים תלת-ממדיים כגון Donkey Kong Country הבטיחו הצלחה מרובה. מיאמוטו שב לעבודה עד שלבסוף הוציא תחת ידו משחק עם גרפיקת ציורי פסטל תינוקית-מה, בהשפעת המשחק, המשלבת אלמנטים תלת-ממדיים.

Super Mario World 2: Yoshi's Island היא בעצם הקדמה לסיפורו של מריו לפני שהוא נהיה שרברב. במשחק השחקן שולט ביושי הדינוזאור, יחד עם מריו התינוק הרוכב על גבו. השחקן עובר בשלבים השונים כדי להציל את לואיג'י התינוק, שנחטף בידי קאמק, הקופה הקוסם הרשע אשר חוטף תינוקות בשביל באוזר התינוק. ליושי נוספו יכולות חדשות, כגון הפיכת האויב לביצה, זריקת הביצים, התקפת מחיצה וטרנספורמציה לסוגי מכונות "צעצוע", כגון צוללת. הביישנונים חזרו כאויבים הנפוצים ביותר במשחק, בנוסף לעשרות סוגי אויב חדשים אשר הופיעו יחד איתם. כל אחד משלבי המשחק מציב אתגר חשיבה חדש לשחקן, ושתולים בו סודות רבים, כדוגמת מקומות מוסתרים וחפצים חבואים. מלבד מצבים חדשים של יושי, גם מריו זכה בסוג חדש, "מריו סופר כוכב", היכול ללכת על קירות, לדאות עם מצנח, לחסל כל אויב בנגיעה וכו'.
לדעת רבים, הכותר הוא ממשחקי הפלטפורמה הטובים ביותר, וכמצופה, הוא זכה בגרסה מחודשת לסדרת ה-Super Mario Advance, הכוללת 6 שלבים חדשים אשר ניתן לשחק בהם רק לאחר סיום המשחק.

למשחק זה יצא משחק המשך לקונסולת ה-Nintendo DS, בשם Yoshi's Island Ds, אשר ניתן לשחק בו עם הנסיכה פיץ', דונקי קונג, וואריו ובאוזר התינוקות, והמטרה היא להציל את לואיג'י התינוק ועוד הרבה תינוקות מרחבי העולם. במרץ, 2014 שוחרר משחק לקונסולת הנינטנדו 3DS בשם Yoshi's New Island, אשר כולל גרפיקת תלת-מימד ועוד שיפורים רבים. בשנת 2018 ישוחרר משחק לקונסולת ה-Nintendo Switch בשם Yoshi, עם הרפתקה חדשה ובעל סיפור תאטרוני.

סופר מריו 64 ‏(Super Mario 64)[עריכת קוד מקור | עריכה]

מריו מוצג לראשונה בתלת-ממד במשחק Super Mario 64

משחק נוסף בסדרה לא איחר לבוא, ויצא יחד עם קונסולת הבית הבאה של נינטנדו - הנינטנדו 64. ב-Super Mario 64 השרברב מוצג לראשונה במשחק פלטפורמה תלת-ממדי. עלילת המשחק פשוטה - מריו יוצא לחיפוש אחר 120 כוכבי הכוח של טירת הנסיכה פיץ', אשר נגנבו על ידי באוזר. במשחק יכול מריו לראשונה להשתמש במהלכים נוספים מלבד ריצה, קפיצה ושחיה - הוא יכול ללכת בכל כיווני המישור, להשתמש בכובע מכונף, לקפוץ קפיצה משולשת ולהכות עם אגרוף.

הגרסה המחודשת שיצאה לנינטנדו DS כללה שיפורים רבים, חוץ משנוי הגרפיקה. השחקן יכול לשחק גם עם דמותם של יושי, לואיג'י, ו-וואריו. העלילה נותרה כשהייתה, אך ארבע הדמויות יצרו מצב שעל כל אחת מן הדמויות מוטלת המשימה להציל דמות אחרת. כמו כן, המשחק הגיע לשירות ה-Virtual Console.ולפני כמה שנים יצא לווי mario Galaxy שכולל אנימציה מתקדמת מאוד ומהנה מאוד, אשר התפתח ממשחק שהתבטל, Super Mario 128, אנימציה זו הייתה הראשונה שהוצגה בקונסולת הגיימקיוב. למשחק זה היה אמור לצאת משחק המשך בשם: Super Mario 64 2, אשר התבטל גם כן.

סופר מריו סאנשיין (Super Mario Sunshine)[עריכת קוד מקור | עריכה]

Super Mario Sunshine הגיע ב-2002 לגיימקיוב, ומלבד היותו משחק המריו השני בתלת-ממד. בכותר זה, באוזר ג'וניור מופיע לראשונה. רבים מבלבלים אותו עם באוזר התינוק ממשחקי Yoshi's Island, אך הוא בעצם אחד מבניו של באוזר שלא הוזכר ב-Super Mario Bros. 3. על פי עלילת המשחק, מריו ופיץ' מגיעים לאי הטרופי דֶלפינו ("האי דולפיק" ביפן) כדי לנפוש שם, אך מגלים לחרדתם שהוא זוהם כולו בנוזל מוזר ומושחת בגרפיטי. מריו נעצר על ידי תושבי האי בטענה שראו אותו מזהם את האי. בעזרת ה-FLUDD (משאבת מים מתקדמת) שמצא, משימתו של מריו היא לנקות את האי דלפינו, להוכיח את חפותו, ולהחזיר את האי למצבו הקודם. העלילה מסתבכת בהמשך המשחק כשמריו-צל (Shadow Mario), אשר זה באוזר ג'וניור שהתחפש, מופיע וחוטף את הנסיכה פיץ'. מלבד מריו, גם יושי נתון לשליטת השחקן. ליושי יכולות שונות משל מריו, אך מסיבה לא ברורה הוא "נמס" במגע עם מים ונעלם אם לא מאכילים אותו בפירות. המשחק זכה להצלחה רבה ומכר למעלה מ-5.5 מיליון עותקים שנחשב למשחק הנמכר פחות בסדרה, וזכה למשחק שנה ב-2002. מריו משחק צריך לאסוף כמה שכול כוכבי זהב (Shine Sprite) כדי להחזיר את אור לאי ולקבל תוספות בסוף המשחק, תמצאו כוכבי זהב בהרבה דרכים ורוב מסובכות כדוגמה: לפי מטבעות זהב (יותר ממאה), מטבעות כחולים ואדומים (יותר מעשר), מסתורים בשלבים, שלבי בונוס ועוד.

אחוזתו של לואיג'י (Luigi's Mansion)[עריכת קוד מקור | עריכה]

"אחוזתו של לואיג'י" – כותר מריו בתלת-ממד ונחשבת למשחק הראשון של נינטנדו עם אלמנטים של אימה. בניגוד לשאר הסדרה, לואיג'י מופיע בו לבדו. עלילת המשחק עוקבת אחר מסעו של לואיג'י, שזכה באחוזה בלוטו, כשהוא אפילו לא מילא כרטיס הגרלה. לואיג'י מבקש ממריו לפגוש אותו באחוזה, כשבאופן מסתורי מריו נעלם.

סצנת המשחק היא אחוזה רדופת רוחות, בה לואיג'י נכנס רועד מפחד ושר לעצמו שיר כדי להירגע. ערפל זוהב מסתורי מפיל את המפתח לחדר המגורים, וכשלואיג'י נכנס לשם, הוא פוגש את אחד הסיוטים הכי גרועים שלו: הרוחות. בשלב זה המשחק מתחיל. לואיג'י פוגש את פרופסור אלווין גאד, אשר מלמד אותו על הרוחות והאחוזה שלא הייתה שם לפני כמה ימים. לואיג'י מקבל שואב אבק (Poultergust 3,000) כדי לשאוב את הרוחות, ולואיג'י מקבל ראדאר רוחות בשם גיימבוי הורור (HORROR), פארודיה על גיימבוי קולור (COLOR) שמציג את המפה של האחוזה, אחוז של חפצים שאספת ורוחות חשובות שצדת ואפילו מצלמה שאיתו אתה יכול לצלם חפצים שמסבירים את הצורך בהם וסודות בכל רחבי האחוזה. המשימה של לואיג'י הוא להיפטר מהרוחות שרודפים את האחוזה כולל את "בוו" אחת הרוחות הכי בולטות בסדרת המשחקים של מריו ולהציל את מריו מידיו של מלך כל רוחות הבוו.

כאשר לואיג'י מסיים אזור מסוים באחוזה, לפתע נדלק האור והרוחות נעלמות מן האזור. באחד השלבים של המשחק, יש קצר בחשמל של האחוזה והרוחות באות בצרורות, לכן לואיג'י חייב להשיג את המפתח לחדר החשמל. כאשר לואיג'י מסיים למלא את תיק שואב האבק ברוחות הוא הולך לבית הפרופסור שנמצא ממול האחוזה ושם משחרר את הרוחות שצד, הפרופסור הופך אותן לתמונות בשביל הגלריה שלו, כדי למנוע בריחה של הרוחות. אמצעי שבסוף אף בגד בו, מכיוון שרוחות הבוו הפכו את התהליך, ושיחררו את הרוחות, כולל המשרת הגדול ביותר (גם מבחינת דרגה וגם פיזית) של המלך בוו-"בווסולוס".

סופר מריו גלקסיה (Super Mario Galaxy)[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראה אור ברבעון האחרון של שנת 2007 לקונסולת ה-wii של נינטנדו. המשחק עמד בציפיות הגבוהות שהוצבו לו בידי המעריצים, והגדיר מחדש את המשחקיות התלת ממדית של הסדרה, לאחר "Sunshine" שנחשב כמשחק טוב, אך לא עמד בסטנדרטים של הסדרה. המשחק מחולק למספר שלבים המכונים "גלקסיות" כאשר בכל גלקסיה ניתן להשיג מספר מסוים של כוכבים. כאשר כל כמה כוכבים פותחים עוד גלקסיה למשחק, עלילת המשחק היא בסיסית מאד ומתעלה רק במקצת על הרמה הרגילה לסדרה. המלך המרושע והמפלצתי באוזר חטף פעם נוספת את הנסיכה פיץ' מממלכת הפטריות השלווה וגנב את כל "כוכבי הכוח" מבעליהם. השחקן בתור מריו צריך לאסוף את הכוכבים הללו כדי שיוכל בסופו של דבר למצוא את באוזר ואת הנסיכה.

המשחק כולל הרבה יותר שלבים ומשימות מאשר מה שיש לבצע כדי לסיים את הסיפור שלו.

המשחק משתמש בטכנולוגיה החדשנית של ה-Wii כדי להשתמש בהתקפה הבסיסית של מריו (על ידי נענוע השלט) אספת וירית חתיכות כוכב (star bits) צבעוניות על האויבים (כיוון השלט למסך) ושלל פעילויות מיוחדות שרלוונטיות לשלבים ספציפים ומוסיפות לגיוון של המשחק.

המשחק מתהדר בגרפיקה ססגונית וצבעונית מאוד שצוינה לשבח על ניצול מקסימלי של היכולות הגרפיות הנחותות של הווי (ביחס למתחרות) כשלמעשה המשחק נחשב על ידי רבים כיפה יותר מחלק מהמשחקים לקונסולות האחרות עקב העיצוב העדיף.

סופר מריו גלקסיה 2 (2 Super Mario Galaxy)[עריכת קוד מקור | עריכה]

יצא ל-Wii שלוש שנים אחרי המשחק הראשון שזכה להצלחה רבה. המשחק השני הצליח אף יותר מקודמו. המשחק ידוע כמשחק הפלטפורמה "המושלם" עם ממוצע של 97% בביקורות. זוהי הפעם הראשונה במשחקי המריו התלת-ממדים שיצא משחק שני על אותה קונסולה. אפילו שהמשחק דומה לקודמו, הוצגו מגוון אלמנטים חדשים כגון: מתג שמאט את הזמן, חליפת החפירה שבעזרתה חופרים דרך כוכבים ועוד. גם אלמנט חדש הוא יושי שלא היה במשחק הקודם. ליושי יש יכולות חדשות במשחק כגון: פירות שבעזרתם הוא מקבל יכולות שונות, אפשרות לאכול ולירוק חזרה אויבים, אם הוא קופץ הוא יכול להחזיק על כפתור הקפיצה ואז הוא מנפנף ברגליו ומרחף לכמה שניות באוויר, חפצים מסוימים ועוד המשחק יכול שלא לפעול על כמה גרסאות של ה-wii במקרים כגון אלה יש לבצע "עדכון תוכנה" במעבדה של ה-wii על מנת שיפעל (הגילוי של גרסת תוכנה מיושנת מדי בשביל המשחק מאופיין על ידי זמן המתנה ארוך מן הרגיל לאחר הלחיצה על "start").

סופר הנסיכה פיץ' (Super Princess Peach)[עריכת קוד מקור | עריכה]

יצא לנינטנדו DS בגלל בקשות המעריצים. בדרך כלל, מריו מציל את הנסיכה פיץ' אבל במשחק הזה, אחרי מחשבה על כל מכתבי המעריצים שקיבלו החברה, החליטו שבמשחק הזה פיץ' תציל את מריו ולא להפך כנהוג.

האחים סופר מריו החדשים (New Super Mario Bros.)[עריכת קוד מקור | עריכה]

יצא לנינטנדו DS במאי 2006, המשחק משלב אלמנטים של דו מימד ותלת מימד ומבוסס על המשחקים הראשונים של מריו ב-NES שבהם מריו צריך להציל את פיץ' מבאוזר ומבאוזר ג'וניור, במשחק זה ישנן פטריות וכוחות חדשים כגון: פטריה שהופכת לענקית ושריון כחול אשר הופך לצב.

האחים סופר מריו החדשים ווי (New Super Mario Bros. Wii)[עריכת קוד מקור | עריכה]

יצא ל-Wii 3 שנים לאחר המשחק הקודם New Super Mario Bros, במשחק זה השחקנים הם מריו, לואיג'י ועוד שני טודים חסרי שם (שמם, לפי מפתחי נינטנדו הוא Bucken Berry ו-Ala Gold). במשחק זה הם נלחמים בשבעת הילדים של באוזר (שכיכבו ב-Super Mario World וב-Super Mario Bros. 3). אלמנטים נוספים הם יושי אשר ניתן לרכב עליהם וכוחות חדשים כגון: כובע הליקופטר אשר בעזרתו ניתן לעוף וחליפת הפינגווין שבה אפשר לגלוש על שלג וקרח וגם יכולת שחייה טובה, ופרח קרח.

קופסת המשחק של Super Mario 3D Land

ארץ סופר מריו תלת-מימד (Super Mario 3D Land)[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – Super Mario 3D Land

יצא בנובמבר 2011 לקונסולת Nintendo 3DS, המשלב אלמנטים מסורתיים של משחקים דו ממדיים מהסדרה (כמו: רמות שמשולבות בתוך עולמות, דגלים בסוף של כל שלב, פטריות, עלה שהופך את מריו לטנוקי מריו, וכד.) עם אלו הפתוחים של העולם המודרני, כגון שלבים בשלושה ממדים וביצוע מגוון פעולות. בעקבות מכתבי מעריצים, חברת נינטנדו נאלצה להחזיר את עלה הטנוקי ממשחקי מריו 3, כדי לא לאבד את הקלאסיקה.

האחים סופר מריו החדשים 2 (New Super Mario Bros. 2)[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחק אשר בו המטרה היא לאסוף מטבעות משום שבמשחק חוגגים על מיליון המטבעות שבו. השחקנים הם מריו ואחיו לואיג'י. המטרה היא לנצח באוזר ושבעת ילדיו (koopalings) שהופיעו במשחקים: Super Mario World ,Super Mario Bros. 3 ו-New Super Mario Bros. Wii. למשחק נוספו שלושה עולמות מיוחדים, למשחק נוספו יכולות כמו פרח הזהב אשר הכדורים שלו הופכים אויבים ולבנים לזהב, קוביית הזהב אשר נותנת מטבעות שמריו רץ. למשחק חזר תחפושת הדביבון מ-Super Mario Bros. 3. המשחק יצא לקונסולת Nintendo 3DS.

האחים סופר מריו החדשים יו (New Super Mario Bros. U)[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – New Super Mario Bros. U

משחק שיצא בלעדי עבור קונסולת ה-Wii U שבו מריו צריך להציל את הנסיכה מהטירה שלה שבאוזר לכד אותה שם, במשחק יש יכולת לבחור בדמות Mii בשלבי תחרות. ולמשחק חזרו שני הטודים. עכשיו במקום עולמות מופרדים במשחק העולמות האלו מחוברים במפה אחת גדולה. במשחק, מריו מתחיל בעולם הראשון היישר לעולם האחרון. למשחק יש יכולת חדשה הנפוצה בכל המשחק: הסופר בלוט הנותן למריו יכולת לדאות באוויר ולהידבק לקירות. למשחק חזרו היושים וגם הבייבי יושי והירח מ-Super Mario World. לכל בייבי יושי יש יכולת שונה: הכחול מוציא בועת שלוכדות אויבים מפיו, הוורוד מתנפח ואפשר לעוף איתו, והזוהר מעיר מקומות חשוכים. משחק זה מציג לראשונה את נביט, אשר גונב כסף מטודים והמטרה היא לדרוף אחריו להחזיר את הכסף.

אחוזתו של לואיג'י: הירח החשוך (Luigi's Mansion: Dark Moon)[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר משחק הפתיחה של הנינטנדו גיימקיוב, יצא המשחק השני בסדרה לנינטנדו 3DS. במשחק, המלך בוו (King Boo) שובר אל הירח החשוך לשישה חלקים, ובכך משתלט על כל הרוחות. פרופסור איי - גאד מוצא חתיכה אחת של הירח, אך כל שאר החתיכות מתפזרות ברחבי חמש בקתות.

סופר לואיגי החדש יו (New Super Luigi U)[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחק אשר יצא לשווקים ב-20 ביוני 2013 עבור קונסולת ה-Wii U המשחק דומה לקודמו ויש לו יותר שלבים מהמשחק הקודם, בנוסף היה ניתן לשחק גם עם נביט (nabbit) אשר הוא לא נפגע מאויבים ומתאים למתחילים.

סופר מריו 3D וורלד (Super Mario 3D World)[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחק זה יצא לשווקים ב-22 בנובמבר 2013 עבור קונסולת הWii U, במשחק זה ניתן לבחור במריו, לואיג'י, טוד כחול והנסיכה פיץ' ובעדכון את רוזלינה שהופיע לראשונה במריו גלקסיה משחק זה בסגנון של Super Mario 3D Land ואפילו המשחק הממשיך אותו. בלילה אחד בממלכת הפטרייה, מריו, לואיג'י, הנסיכה פיץ' וטוד מגלים צינור שקוף. מהצינור השקוף יוצאת נסיכת פיות הספריקסי, אשר מנסה להודיע להם שבאוזר חטף את חברותיה, ולאחר זמן קצר, באוזר חוטף גם אותה. החבורה מחליטה להיכנס לצינור השקוף, ונכנסים לממלכת הספריקסי. פיות הספריקסי מבוססות על פיות הסאבקון מהאחים סופר מריו 2. נותן הכוח החדש במשחק הזה הוא פעמון מוזהב. כאשר לוקחים את נותן הכוח הזה, השחקן הופך לשחקן-חתול. היתרונות של נותן כוח זה הם שאפשר לטפס על קירות, אפשר לרוץ במהירות רבה, אפשר להשתמש ב"צלילת ציפורניים", תוך כדי קפיצה ותקיפה. יש גם "פעמון מזל" שהופך את השחקן לחתול עם קולר אדום ומוסיף לו את היכולת להפוך לפסל בלתי מנוצח שנותן מטבעות ככל שנשארים בו. יש במשחק זה נותני כוח נוספים כמו דובדבן שמשכפל את מריו, צמח טורף בעציץ שאפשר להחזיק שאוכל אויבים ותותח שמאפשר לירות פצצות. בנוסף לכך, ישנם הרבה מאוד אויבים חדשים והגומבות של סופר מריו וורלד חוזרות. ישנה יכולת חדשה שניתן להשתמש בה עם מסך המגע של השלט של ה-Wii U, שהיא הקפאה של האויבים וגילוי אזורים סודיים.

יוצר הסופר מריו (Super Mario Maker)[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחק זה יצא לשווקים ב-10 בספטמבר 2015 עבור קונסולת ה-Wii U, במשחק זה ניתן לערוך שלבים בסופר מריו. למשחק הזה יש הישגים נדירים שאפילו במשחקים הקודמים של סופר מריו לא ניתן לגלותם.

סופר מריו אודיסאה (Super Mario Odyssey)[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – Super Mario Odyssey

משחק זה יצא באוקטובר 2017 עבור קונסולת ה-Nintendo Switch. במשחק זה מריו מטייל בעולמות שנמצאים מחוץ לממלכת הפטריות, ביניהן עולם הנקרא "ניו דונק" (המבוסס על ניו יורק). המשחק מציג דמות חדשה בשם "קאפי", שהופכת לכובע של מריו לאחר שאויבו באוזר קרע אותו, ובעזרתו מריו יכול להשתלט על המפלצות בעולם ולהשתמש ביכולות שלהן כדי להתקדם במשחק. במשחק, הספינה של מריו מתקלקלת ומריו צריך להשיג כמה שיותר ירחים שמפוזרים בעולמות שונים בשביל לצבור עוד אנרגיה לספינה. במשחק, כמו ברוב משחקי מריו, באוזר מנסה להתחתן עם הנסיכה פיץ', ומריו עושה את דרכו לחלל, שם מתקיימת החתונה. המשחק קיבל ציון של 10/10 ב- IGN, וזכה למשחק המשפחתי הטוב ביותר לשנת 2017. מספר חודשים לאחר יציאת המשחק, נינטנדו הוציאו חבילת הרחבה חינמית למשחק בו אחיו של מריו, לואיג'י, נמצא בעולמות שונים במשחק ומציע משחק רשת; במשחק הרשת מריו צריך להחביא בלונים בעולמות ושחקנים אחרים מרחבי העולם צריכים למצוא אותם.

אחוזתו של לואיג'י 3 (Luigi's Mansion 3)[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-13 בספטמבר 2018, הכריזו נינטנדו על משחק נוסף בסדרת המשחקים Luigi's Mansion. טרם הוכרז שם המשחק החדש.

יוצר הסופר מריו 2 (Super Mario Maker 2)[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-13 בפברואר 2019, במהלך אירוע ה-Nintendo Direct באותו היום, הכריזו נינטנדו כי ביוני 2019 יוצא משחק בשם "Super Mario Maker 2", המהווה המשך למשחק "Super Mario Maker", שיצא לקונסולת ה-Wii U ב-2015.

סדרות משחק נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

.Super Smash Bros[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – Super Smash Bros (סדרת משחקים)
מריו משתמש בפרח האש ב-Super Smash Bros. Melee

בשנת 1999 המשחק סופר סמאש ברוס יצא לקונסולה נינטנדו 64. המשחק מסווג כמשחק לחימה בין דמויותיה המפורסמות של נינטנדו, כגון קירבי, מריו, דונקי קונג, פיקאצ'ו ולינק. מלבד הופעתו של מריו יחד עם לואיג'י ויושי במשחק, קיימים בו כמה אלמנטים מסדרת המשחקים כגון פרח האש וטירת הנסיכה פיץ' (כזירת לחימה). בעקבות הצלחת המשחק, פותח לו משחק ההמשך Super Smash Bros Melee לקונסולת הגיימקיוב. במשחק החדש, באוזר, פיץ' ודוקטור מריו משחקים בתפקיד הלוחמים. משחק הסדרה השלישי Super Smash Bros Brawl, יצא לאור ל-Wii במרץ 2008, שבו משחק וואריו כלוחם, במשחק הסדרה השלישי Super Smash Bros. for Nintendo 3DS and Wii U, יצא לאור ל-Nintendo 3DS באוקטובר 2014 ול-Wii U בנובמבר 2014, הצטרפו דמויותיהם של רוזאלינה ולומה מ"סופר מריו גלקסי", באוזר ג'וניור והקופלינגים בתור לוחמים.

Mario and Sonic at the Olympic Games[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנובמבר 2007 יצא משחק וידאו לווי/נינטנדו דיי אס לכבוד אולימפיאדת בייג'ינג (2008), שאיחד את גיבורי "סופר מריו" ואת גיבורי "סוניק הקיפוד". זאת הייתה הפעם הראשונה בה סוניק ומריו הופיעו יחדיו. למשחק האולימפי יצאו ארבעה המשכים, Mario and Sonic at the Olympic Winter Games שיצא לכבוד אולימפיאדת ונקובר (2010), Mario and Sonic at the London 2012 Olympic Games שיצא לכבוד אולימפיאדת לונדון (2012), Mario & Sonic at the Sochi 2014 Olympic Winter Games שיצא לכבוד אולימפיאדת סוצ'י (2014), ובקרוב משחק נוסף ב-2016 בשם Mario & Sonic at the Rio 2016 Olympic Games שיצא לכבוד אולימפיאדת ריו דה ז'ניירו (2016).

סוניק עצמו הופיע גם במשחק השלישי של .Super Smash Bros לצד סנייק וגיבורי נינטנדו אחרים וגם במשחק הרביעי לצד לוחמים נוספים כמו מגה מן ופק-מן.

Paper Mario[עריכת קוד מקור | עריכה]

האיור שעל קופסת המשחק של Super Paper Mario

Paper Mario, הראשון בסדרת מריו נייר, ראה אור בשנת 2000, לקונסולת Nintendo 64. מטרתו של מריו במשחק זה היא להציל את הנסיכה פיץ' מידיו של באוזר הרשע, אשר חטף אותה ואת טירתה. באוזר גנב את שרביט הכוכב, המגשים משאלות, כדי שיוכל להגשים את משאלותיו האנוכיות. על מריו למצוא ולהציל את שבעת רוחות הכוכבים, שבאוזר לכד בקלפים וביחד, יוכלו לעצור את באוזר. בדרך, מריו פוגש חברים חדשים (כגון גומבריו, בומבית, ליידי בו, סושי ועוד.) Super Paper Mario, השלישי בסדרת מריו נייר, ראה אור בשנת 2009 לקונסולת Nintendo Wii. מטרתו של מריו במשחק זה לא השתנתה מהמשחק הקודם, אך עדיין צריך להציל את הנסיכה פיץ', לואיג'י, ולרוב האירוניה, לשחרר את דמותו של באוזר. למריו ניתנה יכולת החלפה מ-2D ל-3D. לואיג'י קופץ גבוה, ולבאוזר נשיפת אש. Paper Mario The Thousand Year Door, השני בסדרת מריו נייר, ראה אור בשנת 2006 לקונסולת GameCube. מטרתו של מריו הפעם היא להציל את הנסיכה מידיו של מלך האופל, אשר רוצה להפוך את הנסיכה לכלתו. מריו עוקב אחרי מפה שנתן לו טוד, חבר הפטרייה שלו. על מריו להשיג את המפתחות מהמפה, שיפתחו את דלת 1,000 השנים. כאשר מריו מגיעה אל מלך האופל, המלך פותח את תיבת 1,000 השנים, ובה מלכת האופל הייתה כלואה. כשמלכת האופל משתלטת על פיץ', מריו נאלץ לשחררה. Paper Mario Sticker Star, הרביעי בסדרת מריו נייר, ראה אור בשנת 2010 לקונסולת Nintendo 3DS. מטרתו של מריו הפעם היא למצוא את כל חמשת כתרי הכוכב שהתפצל עקב זה שבאוזר נגע בו. במשחק הזה אי אפשר לקפוץ על אויבים אלא נלחמים איתם בקרב מדבקות.

Mario and Luigi[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחקי הסדרה ניתן לשחק עם מריו ולואיגי, המשחק הראשון בסדרה, Mario & Luigi: Superstar Saga, הופץ ב-2003 לגיים בוי אדוונס, במשחק זה מריו ולואיגי צריכים להציל את הנסיכה פיץ, המשחק השני בסדרה, Mario & Luigi: Partners in Time יצא ב-2005 לנינטנדו DS והופיע בו מריו ולואיגי התינוקות, המשחק השלישי בסדרה, Mario & Luigi: Bowser's Inside Story יצא ב-2009 לאותה פלרטומה של המשחק יחד עם הנינטנדו DSi, במשחק זה, מריו ולואיגי נכנסים אל גופו של באוזר ואף ניתן לשלוט גם על באוזר. המשחק הרביעי בסדרה Mario & Luigi: Dream Team אשר יצא באוגוסט 2013 ל-3DS, והוא היה מיוחד: היה ניתן להיכנס לחלומו של לואיגי ולשכפל את לואיגי, והגרפיקה שופרה.

Mario Kart[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחקי המרוץ של מריו, המשחק הראשון יצא לסופר נינטנדו ב-1992 וקראו לו "Super Mario Kart". במשחק זה תצאו למרוץ עם מריו, לואיגי, הנסיכה פיץ', דונקי קונג ועוד.

בין השאר היו: Mario Kart 64, Mario Kart Super Circuit, Mario Kart Double Dash, Mario Kart DS, Mario Kart Wii, Mario Kart 7, Mario Kart 8.

המשחק מריו קארט 8 דלוקס לנינטנדו סוויץ' יצא ב-28 באפריל 2017 ומכיל פיצ'רים חדשים כמו הפאשרו לנסוע על קירות, דמויות חדשות, זירות קרב חדשות ועוד.

פלטפורמות ניידות[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחקי ה-Game & Watch החלו לצאת כבר ב-1980, אך עם יציאת כותרים המבוססים על משחקי הארקייד של Donkey Kong ו-.Mario Bros, הצלחתו עלתה. ב-1983 Mario's Cement Factory הגיע לשוק. כתגובה, עוד שני משחקים המבוססים על Mario Bros. יצאו ב-1986 ו-1988.
לאחר מכן, עם הפצת קונסולת ה-Game Boy, יצא יחד איתה המשחק Super Mario Land. למרות העובדה ששיגרו מיאמוטו לא נכלל בין מפתחי המשחק, הצלחתו הייתה גדולה. בעקבות המשחק יצאו גם Super Mario Land 2: 6 Golden Coins (בו ואריו מופיע לראשונה בתור הרשע במשחק) ו-Wario Land: Super Mario Land 3, שבו ואריו מופיע כגיבור (לכאורה).
לאחר יציאת ה-Game Boy Advance, גרסה משופרת ל-Super Mario Bros. 2 בשם Super Mario Advance הופצה ב-2001 לקונסולה. בעקבותיה יצאו גם Super Mario World: Super Mario Advance 2 ב-2002, Super Mario Advance 3: Yoshi's Island בספטמבר של אותה שנה, ו-Super Mario Advance 4: Super Mario Bros. 3 בשנה לאחר מכן.
Yoshi Touch & Go, יצא לאור ב-2005 לנינטנדו DS, וכלל בו את מריו התינוק. New Super Mario Bros יצא גם הוא לקונסולה ב-2006, וכלל גרסה משופרת ותלת-ממדית ל-Super Mario Bros עם אלמנטים מהמשחקים שיצאו אחריו. בסוף 2006 יצאו המשחקים Yoshi's Island DS ו-Mario Hoops 3 on 3 לקונסולה. סדרה נוספת היא מריו ולואיג'י, משחק RPG שמיועד רק לקונסולות הניידות. המשחק מבוסס על שליטה על שתי דמויות בו זמנית. המשחק יצא בהתחלה ל - Gameboy Advance, שני המשחקים האחרים היו על ה-Nintendo DS והמשחק הנוכחי נמצא על ה-Nintendo 3DS.

כוחות ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • פטרייה - מגדילה את מריו. ב-Mario Kart, זה נותן לו מהירות.
 • פטרייה ירוקה - נותנת חיים נוספים.
 • פטריית מגה - פטרייה בגודל ענק ההופכת את מריו לענק (סופר מריו החדש).
 • פטריית מיני - פטרייה זעירה המכווצת את מריו ומגבירה את מהירותו, ומאפשרת לו להיכנס לאזורים צרים במיוחד.
 • פטריית מדחף - מאפשרת למריו לעופף ולקדוח באדמה. מופיעה ב-New Super Mario Bros Wii.
 • פטריית דבורה - הופכת את מריו לדבורה ומאפשרת לו לעוף, להידבק לחלות דבש, ונותנת לו את היכולת ללכת על פרחים ועננים. מופיעה ב - Super Mario Galaxy 1/2.
 • פרח אש - מאפשר למריו לירות כדורי אש.
 • פרח זהב - הופך את מריו לזהוב או את לואיג'י לכסוף. מאפשר להפוך אויבים למטבעות בירייה אחת, מופיע ב-New Super Mario Bros 2.
 • פרח קרח - נותן למריו לירות כדורי קרח. במשחק Super Mario Galaxy מאפשר למריו להקפיא מים ולבה.
 • חליפת צפרדע - משפרת את השחייה של מריו מתחת למים ומגבירה את גובה קפיצותיו. מופיעה ב-Super Mario Bros 3.
 • חליפת פינגווין - שילוב של חליפת הצפרדע ושל פרח הקרח. מאפשרת למריו לירות כדורי קרח ומשפרת את שחייתו במים.
 • פטריית אגוז - נותנת למריו יכולות של סנאי מעופף. מופיעה ב-New Super Mario Bros U.
 • פטריית בו - מאפשרת למריו לעוף ולעבור דרך קירות.
 • פעמון-על (לשעבר פעמון החתול) - נותן למריו יכולות של חתול. מופיע ב-Super Mario 3D World.
 • כוכב צבעוני - הופך את מריו לבלתי מנוצח לזמן מוגבל.
 • כוכב אדום - מופיע במשחק Super Mario Galaxy, מאפשר למריו לעוף לזמן מוגבל. מזכיר את הכובע המכונף מסופר מריו 64.
 • חליפת דביבון - מאפשרת למריו לרחף ולסובב את זנבו על אויבים.
 • חליפת טנוקי - הופכת את מריו למריו טנוקי, היכול להפוך לפסל בלתי-פגיע לזמן מוגבל. מופיעה ב-Super Mario Bros 3.
 • דובדבן שיכפול - משכפל את מריו. מופיע ב-Super Mario 3D World.
 • נעל גומבה - מאפשרת למריו ללכת על קוצים, לקפוץ גבוה ולקפוץ על אויבים שלא ניתנים לקפיצה.
 • חליפת פטישים - מאפשרת זריקת פטישים על אויבים וחיסול אויבים שלא ניתנים להריגה. מופיע ב-Super Mario Bros 3.
 • כנף P - פועלת בדיוק כמו העלה, אבל מעניקה למריו תעופה בלתי מוגבלת עד שאויב ייפגע בו.
 • נוצת גלימה - פועלת בדיוק כמו העלה, רק שאפשר לעוף איתה הרבה יותר זמן. מופיעה ב-Super Mario World, מופיעה שנית בגרסת ה-Super Mario Advance של Super Mario Bros 3.
 • בלון P - הופך את מריו לבלון וגורם לו לרחף לזמן מוגבל. מופיע ב-Super Mario World. הוחלף בפרח הכוח ב-Super Mario 64 DS, אשר נותן את הכוח של הבלון אם הדמות היא מריו.
 • גזר - עוזר למריו לנחות בצורה קלה יותר על האדמה, מופיע ב-Super Mario Land 2: 6 Golden Coins.
 • שריון קופה ירוק - מאפשר זריקה שנתונה להקשות לאויבים האחרים ברגע שפוגעת בהם, מופיע ב-Mario Kart.
 • שריו קופה אדום - מאפשר זריקה שידועה לפגוע ישירות באויב ולהפילו, מופיע ב-Mario Kart.
 • שריון קופה כחול - מאפשר למריו להיות בלתי פגיע כשהוא מתכופף, מאפשר למריו להחליק כשהוא רץ ולשחות מהר במים. מופיע ב-new Super Mario bros. לאחר מכן הרעיון הגיע ל-Super Mario 3D World, ואם השחקן רץ ובעודו מחזיק שריון קופה, הוא יוכל להיכנס אליו ולהחליק. ב-Mario Kart, זה מאפשר לפגוע במקום הראשון.
 • קליפת בננה - מאפשרת את הפלת האויב היוצר איתה מגע, מופיע ב-Mario Kart.
 • צמח טורף בעציץ (פרח פאקון בעציץ ביפן) - מסוגל לאכול אויבים, מופיע ב-Super Mario 3D World וב-Mario Kart 8.
 • מחליקיי גומבה - מאפשרים למריו להחליק על קרח בקלות. מופיע ב-Super Mario 3D World ומזכיר בעיצובו את הנעל של גומבה.
 • פרח בומרנג - מאפשר למריו להשליך בומרנג החוזר בחזרה אליו, מופיע ב-Super Mario 3D Land וב-Mario Kart 8, יכולותיו התפתחו מהבומרנג הכחול שהופיע בגרסת Super Mario Advance של Super Mario Bros. 3
 • פעמון מזל - מאפשר למריו להפוך לחתול, נותן לו את אותן היכולות של הפעמון אבל גם את האפשרות להפוך לפסל כמו חליפת הטנוקי רק שהפסל הזה נותן למריו מטבעות. מופיע ב-Super Mario 3D World. הפסל של פעמון המזל מזכיר את Maneki Neko (חתול המזל) מהתרבות היפנית.
 • פטריית חיים - מוסיפה למריו שלוש דרגות במד החיים. מופיעה ב - Super Mario Galaxy 1\2
 • פטריית קפיץ - מופיעה במשחקים Super MarioGalaxy 1/2. הופכת את מריו למקפצה ומאפשרת לו לקפוץ גבוה מאוד.
 • "כובע עם עיניים" (קאפי)- מופיע במשחק "Super Mario Odyssey". משמש כפלטפורמה, כנשק וכאמצעי לשליטה בחפצים דוממים ובאויבים שונים.

בטלוויזיה ובקולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרות טלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מריו בקונגסבקה, שוודיה

ב-1989 עלתה לאוויר הסדרה The Super Mario Brothers Super Show. כל פרק בה ארך כ-20 דקות וחולק לשני חלקים: בחלקו הראשון, השחקנים לו אלבנו ודני וולס, המשחקים את מריו ולואיג'י, מציגים קטעי אקשן. בחלק השני מוצג אחד מ-52 הפרקים של סדרת האנימציה Super Mario Bros., או אחד מ-13 הפרקים של The Legend of Zelda. בעקבות כך, ב-1990 סדרת האנימציה The Adventures of Super Mario Bros. 3 נוצרה ושודרה בטלוויזיה. הסדרה ארכה 26 פרקים, ובעקבותיה צולמה שנה אחר כך סדרת האנימציה Super Mario World בעלת 13 הפרקים. סדרות אלו נועדו יותר לילדים בגילאי גן לעומת הזיכיון הראשי. "האחים סופר מריו" ספגה ביקורות מעורבות בקרב מעריצים, אך "האגדה של זלדה" ספגה ביקורות שליליות.

סרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1986 הוקרן בבתי קולנוע ביפן סרט אנימה של מריו בשם !Super Mario Bros.: Peach-Hime Kyushutsu Dai Sakusen (מיפנית: "המשימה להצלת הנסיכה פיץ'"), שמעולם לא הוקרן במדינות אחרות.

בשנת 1993 יצא סרט מדע בדיוני המבוסס על המשחק המקורי בשם .Super Mario Bros ("האחים סופר מריו") שהפך לכישלון קופתי וביקורתי.

בשנת 2014 הוכרז על סרט של האחים מריו, וכי התסריט בשלבי כתיבה. פרטים נוספים מעבר לכך אינם ידועים.

בנובמבר 2017 נודע כי חברת Illumination Entertainment ונינטנדו יפיקו יחד סרט אנימציה המבוסס על "האחים סופר מריו".[2][3]

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל המשחקים זכו להצלחה בעיקר בקרבת בני נוער וילדים, השתתפו במופע פסטיגל 1991, סדרת הטלוויזיה האחים סופר מריו שודרה בדיבוב לעברית ב-1991 בערוץ הילדים ובערוץ 2, וב-2012 בערוץ ג'וניור.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מריו בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]