קורפירסטנדאם

הכנסייה לזכר קייזר וילהלם בשדרות קורפירסטנדאם
הקצה הצפון-מזרחי של הרחוב

קורפירסטנדאם (Kurfürstendamm, "דרך הנסיכים הבוחרים"; בקיצור: הקודאם) היא שדרת הקניות המרכזית של ברלין יחד עם פרידריכשטראסה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקודאם היה במקור מסלול רכיבה שחיבר את פארק טירגארטן עם יער גרונוולד מכיוון דרום-מערב. המסלול רוצף בשנות השמונים של המאה ה-19. אוטו פון ביסמרק, שהתרשם מהארכת השאנז-אליזה בפריז עד יער בולון, ביקש להאריך את ריצוף הקודאם עד יער גרונוולד. אולם היומרה הזאת לא הוצאה מעולם לפועל והשדרה קישרה לבסוף בין כנסיית הזיכרון לתחנת הרכבת האלנזה הצנועה. בתקופה בה ברלין הייתה מחולקת שימש הקורפירסטנדאם כרחוב הראשי של החלק המערבי של העיר.

מיקום[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקודאם משתרע לאורך 3.5 ק"מ בחלק המערבי של מרכז העיר ויוצר מובלעת משולשת התחומה על ידי ליצנבורגרשטראסה, הרדנברגשטראסה, לייבנצשטראסה וטאואנצינשטראסה. הקודאם שוכן ברובע שרלוטנבורג-וילמרסדורף.

הרחוב כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיום איבדה השדרה כמעט את כל סממני אדריכלות היוגנדסטיל מימי הזוהר הווילהלמיניים שלה במהלך מלחמת העולם השנייה, ורק מעט מבנים מאותה תקופה שרדו בהפצצות ועומדים על תלם כיום. משום כך, הרחוב מתאפיין בבנייה מודרנית - מבני זכוכית נוצצים או מבני בטון ופלדה. הרחוב משמש אזור הקניות היוקרתי ביותר של ברלין, הכולל בתי כולבו, חנויות אופנה, בתי קולנוע, מסעדות, ברים ובתי קפה.

אתרים השוכנים ברחוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]