קייזר פרמננטה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בניין המשרדים הראשיים באוקלנד

קייזר פרמננטהאנגלית: Kaiser Permanente) היא חברת ביטוח הבריאות הגדולה בארצות הברית.

קייזר פרמננטה היא קונסורציום (מאגד) לניהול-טיפול (בדומה לקופת חולים או חברה לביטוח בריאות), שבסיסה באוקלנד, קליפורניה, בארצות הברית. הקונסורציום נוסד בשנת 1945 על ידי התעשיין הנרי ג'יי קייזר והרופא סידני גארפילד. קייזר פרמננטה מורכב משלוש קבוצות נפרדות של גופים הפועלים בתלות הדדית: תוכנית ביטוח הבריאות של קרן קייזר והחברות-בנות התפעוליות-אזוריות שלה; בתי החולים של קרן קייזר; והקבוצות הרפואיות האזוריות של פרמננטה.

היקף הפעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון לשנת 2014, קונצורסיום קייזר פרמננטה פועל בשמונה מדינות בארצות הברית ובמחוז קולומביה (DC), והוא ארגון ניהול-הטיפול (מבטח הבריאות) הגדול בארצות הברית. לארגון 9.6 מיליון מבוטחים בביטוח הבריאות, 177,445 עובדים, 17,791 רופאים, 49,778 אחיות, 38 מרכזים רפואיים, ו-620 מרפאות. בשנת 2014, תוכנית ביטוח הבריאות של קרן קייזר ובתי החולים שלה, שהם מוסדות ללא כוונת רווח (מלכ"ר), דיווחו יחד על 3.1 מיליארד דולר הכנסות נטו, על 56,400,000,000 $ הכנסות תפעוליות.[1]

כל קבוצה רפואית של פרמננטה פועלת באופן עצמאי, באזור שלה, כשותפות למטרות רווח או כתאגיד מקצועי. אף על פי שאף אחת מהן אינה מדווחת ציבורית על הישגיה הפיננסיים, ידוע שכל קבוצה כזו ממומנת בעיקר על ידי התשלומים וההחזרים מתוכנית ביטוח הבריאות של קרן קייזר, ביחס למבוטחיה שבאותו אזור.

תוכנית ביטוח הבריאות של קרן קייזר היא אחד המלכ"רים הגדולים בארצות הברית.

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלפי קייזר פרמננטה הועלו במשך השנים טענות מצד איגודי העובדים שלה, האשמות פליליות ואזרחיות על "סילוק מבוטחים" (Patient dumping), ביקורת וסנקציות מצד הרגולטורים על איכות הטיפול שסופק, במיוחד בתחום בריאות הנפש, וביקורת על גודל עתודות המזומנים של הקונסורציום.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קייזר פרמננטה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Kaiser Permanente 2014 Annual Report". Kaiser Permanente. אורכב מ-המקור ב-2015-08-02. בדיקה אחרונה ב-11 באוגוסט 2015.