קלייב פונטינג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

קלייב פונטינגאנגלית: Clive Ponting; נולד ב-13 באפריל 1946) הוא חוקר וסופר בריטי בתחום ההיסטוריה ומדע המדינה. לשעבר עוזר מזכיר ההגנה הבריטי.

פרשת בלגראנו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קלייב פונטינג התפרסם לראשונה בקשר לפרשת בלגראנו שפרצה ב-1984. הגנרל בלגראנו הייתה משחתת ארגנטינאית אשר טובעה בידי טילים בריטיים בזמן מלחמת פוקלנד ב-1982 ורוב צוותה נספה. ב-1984 הציג חבר הפרלמנט הבריטי טאם דלייל (Tam Dalyell) מסמכים פנימיים של משרד ההגנה אשר העידו לכאורה כי בזמן שטובעה, הייתה הגנרל בלגראנו במנוסה ומחוץ לתחום ההגנה סביב ספינות הצי הבריטי. דבר הפרסום גרם מבוכה רבה לממשלת תאצ'ר אשר קודם לכן הכחישה טענות דומות. קמה מהומה רבה סביב זהות המקור שהדליף את המסמכים. גב' תאצ'ר, כך נטען, רתחה מזעם. לאחר שהודה קלייב פונטינג בהדלפה הוגש נגדו כתב אישום על הפרת חוק סודות המדינה והיה צפוי כי יורשע. קלייב פונטינג הציג שתי טענות הגנה:

ב-11 בפברואר 1985 הוא זוכה בידי חבר מושבעים וזאת למרות ההדרכה שנתן השופט למושבעים, כי "עניינו של הציבור הוא זה שהממשלה המכהנת קובעת ככזה". הפרשה נהפכה לציון דרך בהיסטוריה של המשפט האנגלי.

פעילות אקדמית וכתיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות הפרשה פרש קלייב פונטינג מהשירות הציבורי וכיום הוא משמש כמרצה למדע המדינה באוניברסיטת ויילס בסוואנסי (University of Wales at Swansea). הוא סופר פורה של ספרי היסטוריה פוליטית. בין השאר חיבר את היסטוריה ירוקה של העולם (A Green History of the World: The Environment and the Collapse of Great Civilizations) אשר הכה גלים בחוגי שמירת הסביבה, ביוגרפיה של וינסטון צ'רצ'יל והיסטוריה של מלחמת קרים. בכתביו נוקט פונטינג עמדות של עיון מחדש וכפירה במוסכמות ממסדיות.

גולת הכותרת של כתיבתו היא חיבורו עב הכרס היסטוריה עולמית - פרספקטיבה חדשה (World History - A New Perspective) בו מסכם ומפתח פונטינג את פרשנויות 'ההיסטוריה החדשה' של ההיסטוריה העולמית.