קפיטליזם לעם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: ניסוח.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
קפיטליזם לעם
A Capitalism for the People
מאת לואיג'י זינגלס
שפת המקור אנגלית
הוצאה
שנת הוצאה 5 ביוני 2012 עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר עמודים 336
קישורים חיצוניים
מסת"ב 978-0-465-02947-1
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

קפיטליזם לעם: שחזור הגאונות האבודה של השגשוג האמריקאיאנגלית: A Capitalism for the People: Recapturing the Lost Genius of American Prosperity) הוא ספר מחקר של הסופר והכלכלן האיטלקי-אמריקאי לואיג'י זינגלס, הידוע גם כפרופסור ליזמות וכספים באוניברסיטת שיקגו. הוא גם חיבר את הספר שמירת הקפיטליזם מן הקפיטליסטים בשנת 2003.

ב"קפיטליזם לעם", כותב זינגלס כי הוא רוצה להציל את השווקים ואת המתחרים מהכוחות התאומים המאיימים עליהם: רגולציה יתר על השמאל הפוליטי, מימין, פרו-עסקי (בניגוד לתמחור) אידאולוגיה. הוא רואה את האיום הגדול על הכלכלה האמריקאית כעל קפיטליזם של קרוניזם, כשהוא מגדיר את מה שהוא רואה כראיה משכנעת, והוא מציע לתעל את הכעס הפופוליסטי, להפוך את התנועה לעבר מערכת של קרונים, לצמצם את ההזדמנויות להשגת שכר דירה ולהגדיל את הזדמנויות לתחרות. הוא תומך ברפורמות כגון שקיפות רבה יותר של נתונים כלכליים, כמו גם מגבלות על שתדלנות.

זינגלס ענה על שאלות על הספר שלו במהלך תוכנית עסקית יומית של ה-BBC העולמי.

הוא הציג את ספרו ב"בית הספר לכלכלה של לונדון", שם הזהיר כי הכלכלה האמריקאית מסתכנת בהידרדרות למערכת מסחרית-קפיטליסטית בסגנון ברלוסקוני-פרו-עסקי ולא פרו-שוק, ומנוהלת על ידי פוליטיקאים מושחתים המעוניינים יותר בבטנה של כיסי האליטה המקושרת מאשר עם שיפור ההזדמנות לעם.

רקע ותכנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

זינגלס כותב כי תפקידה של ממשלת ארצות הברית במשק, עלה באופן משמעותי בין השנים 1900-2005, עם חלק מהתמ"ג נשלט על ידי המדינה עולה פי שמונה. הוא קובע כי עסקים גדולים השתמשו בזה לטובתם. הוא מפרט את ההבחנה בין האופן שבו סקרים מצביעים על כך שרוב האמריקנים תומכים במערכת שוק חופשי באופן עקרוני, אך מתנגדים, למעשה, לקרוניות עסקית, והוא מציין כי בהיסטוריה של ארצות הברית, הדמוקרטיה קדמה לתיעוש תוך גישה לגבולות רחבים המאפשרים יוזמה אישית. לפיכך, הוא קורא לתסיסה חברתית פופוליסטית המונית לקידום תחרות שוק רצינית, המצדדת ברפורמות כגון מניעת שדולה.

ביקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

האקונומיסט שיבח רבות את הספר כמו איש התקשורת של EconTalk ראס רוברטס שתיאר את הספר כמו "נסיעה פנטסטית דרך חבורה שלמה של בעיות כלכליות, פילוסופיות, ואתיות הקשורות למצב הנוכחי של הכלכלה וכיצד הם יכולים להיות טובים יותר." הוא גם כינה אותו "רק מבט מרתק וחינוכי על מגוון רחב של נושאים". הכלכלן טיילר קוון הצהיר באתר האינטרנט שלו "המהפכה השולית" כי הספר "פוגע כל ההערות הנכונות" ו"כתוב בבירור", מה שמוביל אותו לומר כי הוא מסכים "כמעט עם כל זה".

מגזין הביקורת לספרות, Publishers Weekly, טען כי זינגלס עשה "טיעון מדויק אם לא מדויק" כי "מדגים באופן משכנע את הצורך הדחוף לפעולה." הפרסום גם ציין כי ההתפייסויות המיוחדות של זינגלס נראו מעורפלות מדי, במיוחד בהשוואה לרישום הבעיות שלו עם המערכת הכלכלית האמריקנית. ובכל זאת, "תובנה כי חופש אינטלקטואלי וכלכלי שלובים זה בזה, כי בתי ספר עסקיים ואנשי אקדמיה יכולים לקדם את הטוב המשותף" זכתה לשבחים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]