לדלג לתוכן

קרב סלמיס שבקפריסין (497 לפנה"ס)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קרב סלמיס שבקפריסין (קרב ימי)
מלחמה: המרד האיוני
תאריך 497 לפנה"ס
קרב לפני אין
קרב אחרי קרב לאדה, 494 לפנה"ס
מקום ליד סלמיס שבקפריסין
תוצאה ניצחון איוני
הצדדים הלוחמים

צי פיניקי בשירות ממלכת פרס

צי הברית האיונית

מפקדים

לא ידוע

לא ידוע

כוחות

לא ידוע

לא ידוע

אבדות

לא ידוע

לא ידוע

ערי הממלכות של קפריסין

קרב סלמיס שבקפריסין הוא קרב ימי שניטש בקיץ 497 לפנה"ס, במהלך המרד האיוני, בין הצי הפיניקי שבשירות דריווש מלך פרס לבין הצי האיוני שנחלץ לעזרת ערי קפריסין המורדות. ההתנגשות הימית התחוללה במימי סלמיס, הגדולה והחשובה שבערי קפריסין בעת ההיא. עיר זו שכנה בחוף המזרחי של האי, בשפך הנהר פדיאוס. תוך כדי הקרב הימי נערך במישור סלמיס גם קרב יבשתי. הצי האיוני ניצח אמנם בים, אך הפרסים הנחילו מפלה ביבשה לצבא ערי קפריסין, והמרד באי דוכא.

רקע היסטורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

המרד האיוני, שפרץ ב-500 לפנה"ס, התפשט עד מהרה מערי איוניה אל קאריה וההלספונטוס. הרודוטוס, ההיסטוריון היווני בן המאה ה-5, מספר כי בהשפעת אוֹנֶסילוֹס, אחיו הצעיר של גוֹרגוֹס, הטיראן של סלמיס שבקפריסין, הצטרפו גם כל תושבי האי למרד בדריווש, להוציא העיר אמאתוס. תגובת המלך הפרסי לא איחרה לבוא, ועוד קודם שנפנה להדביר את המורדים באיוניה, שלח צבא גדול מקיליקיה שבאסיה הקטנה אל סלמיס, מלווה באניות מן הערים הפיניקיות הנאמנות לו.[1]

הקרב ותוצאותיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הידיעות על הצבא הפרסי העושה דרכו בים אל עבר קפריסין הגיעו לאוזניו של אונסילוס, והוא פנה אל האיונים בבקשת עזרה. כך ארע, שעם בוא הצי הפיניקי ונחיתת הצבא הפרסי בחוף קפריסין הגיעו גם אניות הברית האיונית, כשעל סיפוניהן חיילים רבים.[2]

משניתנה לאיונים האפשרות לבחור אם להילחם בצבא הפרסי בקרב יבשה או נגד אניות הפיניקים בים, בחרו הם באפשרות השנייה.[3] שני הקרבות, הימי והיבשתי, התחוללו בעת ובעונה אחת. "בים התעלו האיונים וניצחו באותו יום את הפיניקים, וביניהם הצטיינו אנשי סאמוס".[4] ביבשה, לעומת זאת, הכה צבא פרס את חילות הערים המורדות, ונפנה להטיל עליהן מצור.

האיונים, שראו כי אפסה כל תקווה לניצחון, עלו על האניות ושבו לאיוניה.[5] בתוך חודשים אחדים נפלו ערי קפריסין בזו אחר זו לידי צבא דריווש ובתחילת 496 לפנה"ס הושלם דיכוי המרד. היה זה סימן מבשר רעות ליוונים אשר באיוניה, שידעו כי במוקדם או במאוחר ירגישו גם הם את נחת זרועו של מלך פרס.

מקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • N.G.L. Hammond, A History of Greece to 322 BC. Oxford University Press, 1967 (2nd edition). p. 206.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הרודוטוס, ספר ה, 105-104.
  2. ^ הרודוטוס, ספר ה, 108.
  3. ^ הרודוטוס, ספר ה, 109.
  4. ^ הרודוטוס, ספר ה, 112 (בתרגום א' שור).
  5. ^ הרודוטוס, ספר ה, 115.