קרול יאגר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קרול יאגר, בתמונה הקטנה - יאגר בילדותה

קרול אן יאגר (26 בינואר 1960 - 18 ביולי 1994) הייתה האישה השמנה והכבדה ביותר בעולם. משקל השיא שלה הוערך ב-544 ק"ג.

משקלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יאגר מחזיקה בשיא הסרת המשקל העודף הגבוהה ביותר בהיסטוריה בפרק הזמן הקצר ביותר, וזאת רק באמצעים טבעיים, ללא ניתוחים או עזרים כימיים כלשהם. היא הצליחה להסיר ממשקלה כ-236 ק"ג בתקופה של שלושה חודשים. אנשים אחרים הסירו ממשקלם העודף מסה גדולה יותר, אך הם עשו זאת בעזרת ניתוחים בריאטריים או פלסטיים ובפרק זמן ארוך יותר.[1]

במותה, בגיל 34, שקלה יאגר 544 ק"ג והייתה בגובה מטר ושבעים (170 ס"מ). מגזין אמריקאי פרסם ידיעה שבה נאמר שרוחב המותניים שלה היה 152 ס"מ, אם כי נתון זה לא זכה להתייחסות מהצוות הרפואי שלה או ממשפחתה. זמן קצר לפני מותה היא יכלה לעבור בפתח הדלת המיוחדת שהותקנה בביתה ברוחב של 121 ס"מ. לפי מידע לא-מתועד מצוות החילוץ ומכבי האש שהוזעקו לביתה ביום מותה, הם נאלצו לשבור מסגרת של תמונה גדולה ועליה הם נשאו אותה החוצה. בן זוגה של יאגר העריך שמשקל השיא שלה היה 727 ק"ג; רופאה האישי סירב להתייחס לדברים.

חייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יאגר הצהירה שהיא החלה לפתח הפרעות אכילה בילדותה עקב התעללות מינית על ידי "בן משפחה קרוב", ובראיונות אחרים עמה היא טענה שהיו גורמים נוספים להשמנת היתר החריפה שלה - "שלדים בארון" או "מפלצות", כפי שהיא תיארה אותם. למרות אלה, היא הכחישה שהיא אוכלת כמויות גדולות של אוכל.

את רוב חייה העבירה בעיר ביצ'ר שבמישיגן, ובשנותיה האחרונות סעדו אותה אנשי שירותי הבריאות, חברים, בתה הת'ר ובנה סטפן וקרובי משפחה אחרים, רובם פגשו אותה על בסיס יומיומי. לבסוף העבירו אותה לבית תמחוי. היא הופיעה בתוכנית של ג'רי ספרינגר, ומשכה את תשומת לבם של מומחים להרזיה ולתזונה נכונה.

בעיות בריאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחודש ינואר 1993 היא נשלחה לבית חולים במשקל של 539 ק"ג. היא סבלה מצלוליטיס (העור שלה התפרק בעקבות זיהום בקטריאלי) ומכשל חיסוני. היא אושפזה בבית החולים במשך שלושה חודשים, שם הוקצבה לה דיאטה יומית של 1,200 קלוריות. במהלך האשפוז השילה ממשקלה 236 ק"ג, אם כי רוב משקל זה היה בעיקרו נוזלים; אנשים בעלי השמנת יתר חריפה לרוב סובלים מבצקת ולכן משקלם יכול להשתנות במהירות גבוהה בשל שינוי בכמות הנוזלים בגופם. יאגר סבלה גם מבעיות רפואיות אחרות שקשורות להשמנה כגון קשיי נשימה, כמות גבוהה של סוכר בדם ולחץ על ליבה ועל יתר איברי גופה.

יאגר לא הייתה יכולה לעמוד או ללכת מפני שהשרירים שלה לא היו חזקים מספיק בשביל לתמוך בה, הדבר נגרם בנוסף למשקלה העודף גם מניוון שרירים. היא אושפזה בתדירות גבוהה - 13 פעמים בתקופה של שנתיים לפי דבריו של מנהל שירותי הכבאות באזורה. כל אשפוז הצריך את עזרתם של 15 עד 20 כבאי אש משתי תחנות לצוות האמבולנס שהגיע לביתה. לכן, כל אשפוז של יאגר בבית חולים עלה לעירייה 450 דולרים לכל תחנת כיבוי אש שנחלצה לעזרתה.

בתעודת הפטירה שלה נרשם שסיבת המוות הייתה כשל של הכליות, וכן שהשמנת יתר וקריסת איברים מרובה תרמו לכך.

היא נקברה בטקס פרטי. כתשעים קרובי משפחה וחברים נכחו בהלווייתה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מיכאל הברנקו (אחד מהגברים השמנים ביותר בעולם) רזה 321 ק"ג בתקופה של 19 חודשים, וג'ון ברוור מינוץ' (הגבר השמן ביותר בעולם) רזה 419 ק"ג בתקופה של 16 חודשים. מחזיקת שיא גינס בהרזיה, רוזלי ברדפורד, השילה ממשקלה העודף 317 ק"ג, כאשר את 190 הק"ג הראשונים היא הרזתה בתקופה של מעל שנה, והיא עברה לפחות חמישה ניתוחים כדי להשיג זאת.