לדלג לתוכן

קרטל מדיין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ערך מחפש מקורות
רובו של ערך זה אינו כולל מקורות או הערות שוליים, וככל הנראה, הקיימים אינם מספקים.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

קרטל הסמים של מדיין היה ארגון פשע קולומביאני שעסק בייצור והפצה של קוקאין מסוף שנות השבעים ועד לאמצע שנות התשעים. בשיא פעילותו בשנות השמונים שלט הארגון על קרוב ל 80% מצריכת הקוקאין בארצות הברית ועל למעלה מ-50% מהצריכה העולמית וגרף רווח יומי המוערך בלמעלה מ-60 מיליון דולר (למעלה מ-20 מיליארד דולר ברווח שנתי) - מה שהופך אותו לארגון הפשע הרווחי ביותר אי פעם. הארגון הוקם ופעל בעיר מדיין (Medellin) בצפון מערב קולומביה על ידי ברוני סמים מקומיים שכונו "נרקוס" (Narcos) אשר עמדו בראש ארגוני סמים עצמאיים ושילבו את פעילותם כדי להשיג שליטה מוחלטת ומחיר מקסימלי בשוק הקוקאין. כדי להשיג שליטה זו פעל הקרטל באכזריות ואלימות יוצאת דופן וחסרת הבחנה מול ארגונים מתחרים ומול הרשויות תוך ביצוע מעשי רצח ופיגועים המוניים שזכו לכינוי "נרקו-טרור" וגרמו למותם של למעלה ממאה אלף איש ביניהם שופטים, פוליטיקאים (כולל מועמדים לנשיאות), שוטרים רבים ואזרחים חפים מפשע. בשנים אלו הפכה מדיין לעיר האלימה ביותר בעולם וכונתה "בירת הרצח של העולם" כאשר מדי יום נרצחים בה עשרות אנשים כדבר שבשגרה, ונשלטה בפועל על ידי כנופיות הקרטל.

פבלו אסקובר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – פבלו אסקובר

השותף הבולט והדומיננטי אשר נחשב גם למנהיג הקרטל ול"מנוע" מאחורי צמיחתו חסרת התקדים היה פבלו אסקובר. בשיאו נחשב אסקובר לאיש השביעי בעושרו בעולם עם הון (נזיל) המוערך בכ-30 מיליארד דולר, מה שהופך אותו לפושע העשיר ביותר אי פעם. בתחילת שנות התשעים החלו הרשויות בקולומביה תוך תמיכה ומעורבות משמעותית של ארצות הברית שראתה בקרטל סכנה לביטחונה הלאומי - להפעיל לחץ על בכירי הקרטל, כאשר חלקם חוסלו, נעצרו או הוסגרו לארצות הברית. בשנת 1991 הגיע אסקובר להסכם עם ממשלת קולומביה כי ירצה עונש מאסר בן 5 שנים על סחר בסמים בכלא פרטי שתוכנן ונבנה רק עבורו, ובתמורה יימחקו לו שאר העבירות ותבוטל בחקיקה הסגרת סוחרי סמים לארצות הברית. ממשלת קולומביה העדיפה את ההסכם המשפיל (מבחינתה) בתמורה לשקט יחסי מפעולות הרצח והטרור ואסקובר מצידו המשיך לנהל את פעילות הקרטל מהכלא ללא סכנת הסגרה. בשנת 1992 נמלט אסקובר מהכלא לאחר שרצח שם שניים משותפיו והממשלה החלה לנהל אחריו מצוד על ידי יחידת עילית של משטרת קולומביה בשם יחידת החיפוש - Search Bloc - שפעלה בגיבוי מודיעיני וטכנולוגי אמריקני. במקביל החלה נגד הקרטל גם התקוממות אלימה של ארגוני פשע מתחרים ואויבים אחרים של אסקובר ש"הריחו" את נפילתו הקרובה ופעלו כדי להאיץ אותה על ידי חיסול שיטתי של מעגלי המקורבים אליו. בדצמבר 1993 אותר אסקובר בשכונה במדיין וחוסל על ידי יחידת החיפוש. לאחר מותו קרס הקרטל ושוק הקוקאין בקולומביה עבר לשליטתם של הקרטל המתחרה בעיר קאלי בדרום המדינה ושל מחתרת הגרילה המרקסיסטית FARC שמימנה את פעולות הטרור שלה על ידי סחר בסמים.

קשרים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת הדרמה האמריקאית נרקוס של נטפליקס מתארת את עלייתו ונפילתו של הקרטל תוך מעקב אחר סיפור חייו של אסקובר המשולב בסיפורם (האמיתי) של שני סוכני הרשות האמריקאית לאכיפה בסמים (DEA) המסייעים ליחידת החיפוש של משטרת קולומביה לאתר אותו.

הספר סכנה ברורה ומיידית של טום קלנסי והסרט שהופק על פיו מתארים בעלילה בדיונית אך מבוססת חלקית על עובדות ודמויות אמיתיות - את המעורבות האמריקאית החשאית של סוכנות הביון המרכזית (CIA) במלחמה בקרטל תוך שיתופי פעולה בלתי חוקיים לכאורה בהם נקטו האמריקאים במטרה להפיל את הקרטל. שמו של ברון הסמים המתואר בספר הוא "ארנסטו אסקובדו".

הקצין הישראלי יאיר קליין הואשם בשנת 1989 על ידי הרשויות בקולומביה כי אימן ארגונים מיליטנטים קיצוניים וכן "יחידות חיסול" של ארגוני סמים ביניהם כאלה הקשורים לקרטל מדיין. קליין נעצר ברוסיה אך כפר בהאשמות ולמרות צו הסגרה לא הוסגר לבסוף לקולומביה, חזר לארץ ועונש המאסר נגדו פקע עקב התיישנות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קרטל מדיין בוויקישיתוף