קרל השנים עשר, מלך שבדיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: סגנון.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
קרל השנים עשר, מלך שבדיה

קרל השנים עשר (17 ביוני 1682 - 30 בנובמבר 1718) מלך שבדיה בין השנים 1697 - 1718 משושלת ויטלסבאך.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרל היה ילדם השני ובנם היחיד של קרל האחד עשר ואולריקה אלאונורה מדנמרק. בגיל צעיר היה חולני מאוד, וחשבו שלא ישרוד עד גיל מבוגר, אך הוא החל לעסוק בספורט, במיוחד ברכיבה על סוסים, וכושרו הגופני השתפר לאין שעור. ב-14 בדצמבר 1697, כשהיה בן 15 עלה על כס המלוכה, לאחר מות אביו, ולמרות הציפייה שהעוצרים ישלטו עד הגעתו לבגרות, החל מיד לבסס את שלטונו ולשלוט בעצמו ביד רמה. לאחר שלוש שנים בכס המלוכה נאלץ לעזוב את שבדיה כדי להשתתף במלחמות עם שכנותיה, שאיימו על שלמות הממלכה, רוסיה, פולין ודנמרק. מלחמתו הראשונה הייתה נגד דנמרק, שבסופה ביקשה שלום. לאחר ניצחונו עליה פנה לצד הרוסי. למרות שצבא רוסיה עלה על צבאו פי ארבעה, הוא נחל ניצחון מוחץ בקרב ליד נארווה. מטרתו הבאה הייתה פולין, שם שלט אוגוסט השני מסקסוניה. קרל הנחיל גם לו תבוסות מוחצות בקרבות בקליסוב 1702 ובפוטוסק 1704, והחליפו בבעל בריתו, מושל פוזנן, סטניסלאב לשצ'ינסקי. בינתיים התקדמו הרוסים בגבול המשותף עם שבדיה, ייסדו את סנקט פטרבורג ופלשו לליבוניה ולאינגריה, שהיו בשליטת שבדיה.

מזלו הטוב של קרל הסתיים כאשר החליט לצאת למסע כדי לכבוש את מוסקבה, הבירה הרוסית. תנאי מזג האוויר היו הפעם לרעתו, והוא איבד שליש מצבאו עד שהגיע לפולטבה, והתחמושת, שהיה אמור לקבל נשבתה על ידי הרוסים. הרוסים הנחילו לו בפולטבה ב-27 ביוני 1709 הפסד מחפיר, הוא איבד את כל צבאו, וברח לעיר טיגינה, שבשטח האימפריה העות'מאנית. שם קרל ניסה להיכנס להסכם עם הטורקים על מלחמה נוספת עם רוסיה, אך הטורקים לא הראו עניין רב ביוזמה זאת. ב-1713 הם האשימו את קרל במרד וניסו לאסרו. המלך החליט לברוח חזרה לשבדיה. הוא התחפש לפרש פשוט, ותוך חמישה עשר ימים חצה את אירופה דרך היבשה והגיע לשבדיה. המצב בביתו היה קשה, מאחר שכל המדינות שכבש נלקחו ממנו. אוגוסט הפולני חזר לכיסאו, והדנים כבשו מחדש את מה שהוא לקח מהם. המסע האחרון של קרל היה בנורבגיה נגד הדנים ב-1718, שם נהרג על ידי צלף, שלא ברור האם היה נורבגי, או שבדי.

לאחר מותו ירשה אותו אחותו הצעירה, אולריקה אלאונורה, על אף שהיה לאחותם המבוגרת בן.

ספרים על קרל[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקודם:
קרל האחד עשר
מלכי שבדיה הבא:
אולריקה אלאונורה