קרל פון אנצנברג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Karl von Enzenberg

הברון קרל פון אנצנברג (גרמנית: General Karl Freiherr von Enzenberg) - איש צבא ואצולה אוסטרי. נולד במחוז פאביה בחבל לומברדיה בסביבות 1725 נפטר ב-סיביו שבחבל טרנסילבניה ב- 18 במאי 1810.

ב-6 באפריל 1778 מונה הברון קרל מאנצנברג כמושל השני של "מולדובה האוסטרית" זאת כאשר החליף את גנרל גבריאל ספלני. באותה השנה נערך המפקד בחבל ארץ זה בו נמנו יותר מ 100,000 נפשות.

הברון קרל החליף את שם הארץ לבוקובינה, שם הנגזר מהשפה הפולנית, ומאז שם זה מקובל עד היום.

ב-16 בספטמבר 1786 סיים קרל מאנצנברג את כהונתו כמושל בוקובינה עם המזגותה ל-גליציה. לאחר מכן קודם בדרגה ומונה באוקטובר 1790 למפקד צבאי בוולכיה.

המדיניות כנגד היהודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנצנברג היה אנטישמי מושבע. בתקופת שלטונו כמושל בוקובינה, נגזרו גזרות רבות כנגד היהודים, בהמשך לגזרות מתקופתו של ספלני גבריאל. אנצנברג ראה ביהודי בוקובינה מיטרד והכריז עליהם כ- "אספסוף מזיק וטפילי, החיים על חשבון הנוצרים. "בתלונתו" העיקרית משנת 1779, כנגד היהודים, מתלונן אנצנברג על ה"פריווילגיות" שיש ליהודי סירט, סוצ'אבה וצ'רנוביץ:

"היהודים שולטים בכל המסחר, סחר ותעשייה, אפילו בשלוש הערים סירט, סוצ'אבה וצ'רנוביץ, וביתר הערים, מוכרים יין, בירה, ספירט ו-וודקה לבתי המרזח, בכפרים רבים הם השוכרים של הרכוש האזורי, וכתוצאה מכך - מה שנורא הוא - הנוצרים נתיניהם...."

ליהודים בתקופת שלטונו הותר לשבת במספר ערים מצומצם. מכיוון שהמדיניות האוסטרית ראתה במסחר ככלי לפיתוח האזור, אנצנברג התייחס אליהם בסובלנות בתחום זה והתיר את המסחר בחמש ערים: צ'רנוביץ, קמפולונג מולדובנסק, סירט, קאפול קודרולוי ו- זאסטוונה.

תקנות וגזרות כנגד היהודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • איסור על תפעול וחכירת בתי מרזח. (תקנה שבוטלה על ידי הממונה על אנצנברג, מושל למברג)
  • איסור על בניית בתים
  • איסור השימוש בשפות עברית ויידיש. הוטל על היהודים ללמוד במשך שלוש שנים גרמנית
  • תיחום אזורי המסחר
  • גירוש יהודי בוקובינה שהוכרזו "פושטי יד" במרץ 1782


הקודם:
גבריאל פון ספלני
מושלי בוקובינה הבא:
אדוארד פון באך
P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.