לדלג לתוכן

קרסי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

קרסי ווסחודניהפולנית: Kresy Wschodnie; "אדמות הגבולות המזרחיים/אדמות הגבולות") הוא מונח לציון החלק המזרחי של הרפובליקה הפולנית השנייה שהתקיימה בתקופה של בין שתי מלחמות עולם, בשטח שכלל כמעט מחצית משטחה של המדינה. האוכלוסייה באזור זה כללה מיעוטים אתניים משמעותיים, שבסך הכל היו בערך שווים במספרם למספרם של הפולנים האתניים, ואף עלו עליהם במספר אזורים. כיום השטחים הללו מחולקים בין מערב אוקראינה, מערב ביילורוסיה ודרום מזרח ליטא, ערים מרכזיות כמו לבוב, וילנה, גרודנו וברסט, שנכללו בעבר בשטח פולין, נכללות בשטחי מדינות אלו.

ההתרחבות הפולנית למזרח החלה עוד בדברי ימיה של פולין. בשנת 1018, המלך בולסלאב הראשון (חורברי) פלש לרוס של קייב, כבש את קייב וסיפח אדמות באזור. בשנת 1340, רותניה האדומה(אנ') עברה לשליטה פולנית, דבר שהוביל להתיישבות פולנית ופולוניזציה. לאחר שנחתם איחוד לובלין ב-1569, מתיישבים פולנים עברו לגבולות המזרחיים של האיחוד הפולני-ליטאי שנוסד במסגרת ההסכם. רובם הגיעו ממחוזות מזובייצקי ופולין קטן. אט אט הם יישבו את האזורים המזרחיים, אזורים דלילי אוכלוסין שבלטו בהם המקומיים (ליטאים ורותנים). ב-1772 החלה חלוקת פולין הראשונה. ב-1795, עם החלוקה המרכזית והאחרונה, פולין כמדינה ריבונית חדלה מלהתקיים: כל החצי המזרחי של המדינה סופח על ידי האימפריה הרוסית, ואדמות הקרסי כונו "האדמות הגנובות". על אף שפולנים היו מיעוט באזורים אלו, "האדמות הגנובות" היוו נדבך חשוב של התרבות הפולנית, עם אוניברסיטאות כגון אוניברסיטת ווילנה וליקאום קז'מיינייצקיה. כיוון שחלק מהתושבים השתתפו באופן פעיל במרידות כנגד האימפריה הרוסית (התקוממות נובמבר, התקוממות ינואר), השלטונות הרוסיים ביצעו הגליות ויישוב מחדש של פולנים משם.

בין שתי מלחמות עולם

[עריכת קוד מקור | עריכה]

השנים 1918–1921 היו מלאי תהפוכות לאזור הקרסי, כיוון שזהו היה זמן לידת המדינה הפולנית שזה עתה הוקמה מחדש, ואיתה יצירה של גבולות חדשים. בתקופה זו, פולין נלחמה שלוש מלחמות כדי לכונן את גבולותיה המזרחיים: עם אוקראינה (המלחמה האוקראינית-פולנית), עם ברית המועצות (המלחמה הסובייטית-פולנית) ועם ליטא (המלחמה הליטאית-פולנית(אנ')). בכל המלחמות הללו ניצחה פולין, וכתוצאה מכך היא סיפחה אליה טריטוריות שהיו חלק מהאימפריה הרוסית ואשר היו ממזרח לקו קרזון שהיה אמור להיות הגבול המזרחי של פולין העצמאית לאחר הקמתה מחדש בסיום מלחמת העולם הראשונה, ובנוסף, מה שהיה מזרח גליציה האוסטרית. השטחים הללו היוו את הבסיס ליצירת המחוזות המזרחיים של הרפובליקה הפולנית השנייה. הממשלה הפולנית נקטה במדיניות אקטיבית של פולוניזציה בשטחים הללו, וכתוצאה מכך, בחלקים הדרום מזרחיים של הקרסי קרו קונפליקטים בתדירות גבוהה עם האוכלוסייה האוקראינית. מעבר לגבולות המזרחיים של הרפובליקה הפולנית השנייה, בשטח ברית המועצות, המשיכו להתקיים עוד יישובים פולניים, בייחוד מסביב למינסק, ז'יטומיר וברדיצ'ב. בשנות ה-20 המאוחרות ותחילת שנות ה-30 השלטונות הסובייטים אף הקימו שני מחוזות פולניים אוטונומיים באוקראינה ובלארוס, אבל במהלך המבצע הפולני של הנ.ק.ו.ד., רוב הפולנים באזורים הללו נרצחו, והשאר נשלחו ליישוב מחדש ברפובליקה הסובייטית הקזחית.

הקרסי במהלך מלחמת העולם השנייה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר המלחמה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קרסי בוויקישיתוף