רביעיית אמדאוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
משמאל לימין: לובט, בריינין, ניסל ושידלוף

רביעיית אמדאוס (אנגלית: Amadeus Quartet) הייתה רביעיית מיתרים בעלת שם עולמי, שהוקמה בשנת 1947.

ייסוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוצאם היהודי של הכנרים נורברט בריינין וזיגמונד ניסל והויולן פטר שידלוף אילץ אותם לצאת בבהילות מווינה אחרי האנשלוס שהביא היטלר על אוסטריה בשנת 1938. בריינין ושידלוף נפגשו במחנה מעצר בריטי; ביש מזלם של הרבה פליטים יהודים גרם, שהבריטים כלאו אותם כ"זרים ממדינה אויבת" בבואם לבקש מקלט בממלכה המאוחדת.

בריינין שוחרר לאחר חודשים ספורים, אך שידלוף נשאר במחנה, שם פגש את ניסל. לבסוף שוחררו גם שידלוף וניסל ושלושתם התקבצו ללמוד אצל המורה לכינור מקס רוסטאל, שלימד אותם ללא תשלום. באמצעות רוסטאל פגשו את הצ'לן מרטין לובט. ובשנת 1947 הקימו יחד את רביעיית בריינין, ששמה שונה לרביעיית אמדאוס בשנת 1948.

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקבוצה הופיעה לראשונה כרביעיית אמדאוס בלונדון, ב-10 בינואר 1948. הרביעייה הרבתה בסיורי קונצרטים ברחבי אירופה, קנדה, ארצות הברית, יפן ודרום אמריקה. רביעיית אמדאוס, שצוינה לשבח על סגנונה החלק והמתוחכם, נגינתה האחידה והמתואמת כהרכב והרגישות המאפיינת את פרשנותה המוזיקלית, הקליטה כ-200 תקליטים, ביניהם מכלול רביעיות המיתרים של בטהובן, ברהמס ומוצרט. ההרכב שם אומנם דגש על הרפרטואר הקלאסי והרומנטי המקובל, אך ביצע גם יצירות משל מלחינים בני המאה ה-20 כמו בלה בארטוק ובנג'מין בריטן (שכתב את הרביעייה השלישית שלו במיוחד בשבילם). הרביעייה התפרקה ב-1987 לאחר מותו של הכנר פטר שידלוף, שיתר חברי הרביעייה סברו שאין לו תחליף.

הוקרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רביעיית אמדאוס הייתה אחת הרביעיות המהוללות ביותר במאה ה-20. חבריה עוטרו באותות כבוד רבים, ביניהם:


לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Muriel Nissel, Married to the Amadeus: Life with a String Quartet, ISBN 1-900357-12-7, Giles de la Mare Publishers Limited

'The Amadeus Forty Years in Pictures and Words' compiled by Suzanne Rozsa-Lovett available from beares1@btconnect.com

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא רביעיית אמדאוס בוויקישיתוף