לדלג לתוכן

רגלי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
כלי שחמט
מלך
מלכה
צריח
רץ
פרש
רגלי
כלי שחמט אגדתיים

בשחמט, רגלי (גם פיון או חייל) הוא הכלי האחרון בהיררכיה והמוגבל ביותר בתנועתו. אך חשיבותו במשחק גדלה כאשר הוא מגיע לשורה האחרונה של הלוח, כי אז ניתן להחליפו במלכה או כל כלי אחר פרט למלך – מהלך הנקרא הכתרה.

כל שחקן מתחיל את המשחק עם שמונה רגלים, המסודרים בשורות לפני האחרונות – השנייה והשביעית, כל צד בשורה הקרובה לו. הרגלי יכול לנוע רק צעד אחד קדימה לערוגה שלפניו, מלבד בצעדו הראשון במשחק, בו יכול השחקן לבחור אם לקדם את הרגלי ערוגה אחת או שתי ערוגות. בשל כך, פעמים רבות הרגלי נתקע כאשר את הערוגה לפניו תופס כלי אחר. הרגלי מכה כלים אחרים באופן שונה מדרך ההליכה שלו, הוא מכה ערוגה אחת באלכסון בכיוון התקדמותו, כך שלמעשה בכל רגע נתון הוא מאיים על ערוגה אחת או שתיים. כפיצוי על יכולותיו המוגבלות לרגלי יש מספר יכולות מיוחדות.

בשל היותו הכלי החלש ביותר, ערכם של כלי שחמט שונים נמדדים על פי מספר הרגלים שהם שווים. כך, ערכם של רץ ופרש מוערך בשלושה רגלים, צריח חמישה רגלים ומלכה תשעה רגלים.

ייחוד הרגלי משאר הכלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

רגלי לבן

יש כמה דברים שמייחדים את הרגלי משאר הכלים:

 • הרגלי הוא הכלי היחיד במשחק עם "כיוון": הרגלים הלבנים נעים משורה 2 לכיוון שורה 8, והרגלים השחורים נעים משורה 7 לכיוון שורה 1. כל שאר הכלים יכולים לבצע מהלך הפוך לכל מהלך: במילים אחרות, כשהמלך, המלכה, הרץ, הפרש, או הצריח נעים מערוגה מסוימת לערוגה אחרת, הם יכולים לנוע מהערוגה השנייה בחזרה לראשונה. הרגלי הוא הכלי היחיד שאינו יכול לחזור לאחור. כתוצאה מכך, הרגלי הוא הכלי היחיד שמספר המסעים שהוא יכול לבצע במשחק מוגבל: כל רגלי יכול לנוע לכל היותר שש פעמים במשחק לפני שהוא מוכתר.
 • הרגלי הוא הכלי היחיד בו יש הבדל בין תנועת הרגלי הלבן והשחור: רגלי לבן שנמצא בה5 יכול לנוע ל-ה6, בעוד רגלי שחור ב-ה5 יכול לנוע ל-ה4. עבור כל שאר הכלים, הערוגות שכלי לבן יכול לנסוע אליהן מערוגה מסוימת הן בדיוק אותן ערוגות שאותו הכלי בשחור יכול לנסוע אליהן.
 • הרגלי הוא הכלי היחיד שמכה באופן שונה מהאופן בו הוא נע בלי להכות: כל שאר הכלים נעים ומכים בדיוק באותו אופן.
 • הרגלי מיוחד גם בכך שיש לו אפשרות מיוחדת מעמדת הפתיחה, כלומר להתקדם שתי ערוגות במהלך אחד. כל שאר הכלים נעים בדיוק באותו האופן במהלך הראשון שלהם כמו כל מהלך אחר (פרט למקרה המיוחד של הצרחה).
 • הרגלי מעורב במהלך מיוחד שמשלב כמה מהנקודות הקודמות: מהלך זה נקרא הכאה דרך הילוכו, ומוסבר שם. אין שום כלי אחר שיודע להכות רגלי דרך הילוכו - רק הרגלי היריב יודע לעשות זאת, וכמובן אין שום כלי אחר אותו ניתן להכות דרך הילוכו.
 • הרגלי הוא הכלי היחיד שיודע להיות "מוכתר", ולהפוך לכלי אחר כלשהו (פרט למלך) לפי בחירת השחקן.

הרגלי בפתיחות שחמט[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרגלי לוקח חלק בפתיחות שחמט רבות, מהסיבה הפשוטה שרק הוא והפרש יכולים לשחק כבר מהמהלך הראשון. ישנן פתיחות רבות שבהן לרגלים חלק חשוב, במיוחד בהגנות. כמה מהן:

הגנה צרפתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – הגנה צרפתית

ההגנה הצרפתית שייכת לסוג הפתיחות בשחמט ברגלי של המלך, בהן השחור אינו מגיב בצורה ישירה, אלא בדרך עקיפה. היא נפתחת במהלכים:

 1. ה4 ה6
 2. ד4 ד5

ובסופה השחור זוכה לרוב להגנה טובה יותר. להמשך המשחק לאחר פתיחה זאת יש וריאציות רבות.

הגנת קארו קאן[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – הגנת קארו קאן

גם הגנת קארו-קאן היא פתיחה השייכת לסוג הפתיחות בשחמט ברגלי של המלך, בהן השחור אינו מגיב בצורה ישירה, אלא בדרך עקיפה. הגנה זו קדומה בזמנה להגנה הצרפתית אולם מבחינה טאקטית היא שיכלול של ההגנה הצרפתית. הגנת קארו-קאן מתאפיינת בפסיביות לעומת ההגנה האקטיבית-לוחמנית של הצרפתית. מהלכי הפתיחה של הפתיחה הם:

 1. ה4 ג6
 2. ד4 ד5

הגנה הולנדית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – הגנה הולנדית

הגנה הולנדית היא הגנה המאופיינת במסעים:

 1. ד4 ו5

כיום ההגנה אינה פופולרית ברמות הגבוהות של השחמט ומעולם לא הייתה אחת התוכניות העיקריות נגד 1. ד4, על אף שבעבר חלק מהשחקנים הטובים ביותר השתמשו בה בהצלחה.

יכולות מיוחדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

צעד ראשון כפול[עריכת קוד מקור | עריכה]

בצעדו הראשון, לכל רגלי ישנה האפשרות לפתוח בהתקדמות של שתי ערוגות קדימה במקום אחת. לאחר מהלך אחד של הרגלי, לא משנה אם רגיל או כפול, האפשרות הזו מתבטלת. לא ניתן לעשות מהלך זה כאשר יש כלי החוצץ בין הרגלי לבין ערוגת היעד.

הכתרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – הכתרה (שחמט)

כאשר הרגלי מגיע לשורה האחרונה של הלוח, הוא הופך לכלי אחר, פרט למלך, באותו הצבע, על-פי בחירת השחקן. הרגלי יכול להפוך לכל כלי, בלי קשר לשאלה האם הכלי הנבחר טרם יצא מהמשחק. מצב זה קרוי "הכתרה". לרוב השחקן בוחר מלכה, כיוון שהיא הכלי החזק ביותר, אם כי יש מצבים נדירים בהם בחירתה יכולה להועיל פחות מבחירת כלי אחר, ולכן מצב זה קרוי הכתרה – הרגלי למעשה מוכתר למלכה.

הכאה "דרך הילוכו"[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – הכאה דרך הילוכו

הכאה "דרך הילוכו" או "אגב הילוכו" (תרגום עברי לביטוי שמקורו בצרפתית, en passant), הוא מהלך נדיר אותו רק רגלי יכול לעשות. המהלך יכול להתרחש רק כאשר רגלי (ולא כלי אחר) של היריב נע שתי ערוגות לפנים (במהלך אחד) ועובר בתנועתו את הערוגה המאוימת על ידי הרגלי הלוקח. במצב זה הרגלי הלוקח יכול להכות הרגלי השני על ידי תנועה לערוגה המאוימת עליה פסח הרגלי השני. מהלך זה חייב להתרחש בתור שמיד לאחר התקדמותו של היריב שתי ערוגות ולא ניתן לנצל אותו אחר-כך. לדוגמה, רגלי שחור, המוצב בערוגה ב-4, יכול להכות רגלי לבן הנע במהלך אחד מערוגה א2 לערוגה א4 בשלב התאורטי בו עובר הרגלי הלבן דרך א3. בסוף המהלך יונח הרגלי השחור על הערוגה א3, והרגלי הלבן מערוגה א4 יוצא מהלוח. זהו המהלך היחיד במשחק בו הכלי המכה והכלי המוכה לא נמצאים באותה ערוגה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]