רוב מיוחס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

רוב מיוחס (או רוב מיוחד) הוא רוב בו נדרש יחס מסוים של תמיכה, הגדול מן היחס הנדרש לשם קבלת ההחלטה ברוב רגיל (או רוב פשוט) של 50% מהמצביעים ועוד אחד. הרוב נקבע אד הוק על פי צורכי הבחירות או המשאל. בניגוד לרוב רגיל, רוב מיוחס הוא רוב שעולה מכלל הנשאלים על פי יחס מסוים שנקבע מראש בחוק.

מצב בו קובעים דרישה לרוב מיוחס נקרא "שריון", זאת מכיוון שהוא מחייב הסכמה רחבה כדי לבצע שינויים במצב הקיים, כך למעשה נמנעים שינויים רבים בעלי רוב קטן, ונשמרים האינטרסים של קבוצות הרוב בחברה, מצב שעלול להוביל לפגיעה בקבוצות המיעוט[1].

לדוגמה, הדחת נשיא במדינת ישראל כרוכה בהשגת רוב מיוחס של שלושה רבעים מהמספר הכולל של חברי הכנסת, כלומר 90 חברי כנסת שיצביעו בעד הדחתו על מנת שההחלטה תתקבל.

חלקי הרוב מיוחס[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב של שלוש חמישיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

זהו רוב הנדרש בארצות הברית על מנת להביא לשינוי משמעותי. לדוגמה, הוא משמש כרוב הנדרש ברוד איילנד במקרה בו רוצים לבטל וטו, או בניו יורק הוא נדרש כדי לאשר העלאת מסים.

רוב מוחלט[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב מוחלט[2] הוא רוב המבוסס על מספר בעלי זכות ההצבעה, כאשר נדרש לפחות רוב של 50% מהמספר הקבוע הזה. ולא במקרה של רוב במספר המשתתפים בוועידה או בהצבעה עצמה. כך בחברה או ארגון המונים 35 חברים. רק במידה ולמעלה מ-17.5 מהקולות יהיו בעד, ההצעה תתקבל. גם במידה וסך המשתתפים בדיון הוא 20, ורוב של 17 מתוכם יצביעו בעד, שהוא רוב גבוה לסך המצביעים, ההצעה לא תתקבל היות שאין רוב מסך חברי הארגון.

רוב מוחלט יכול להיחשב לרוב מיוחס מסך המצביעים, אך לרוב פשוט מסך בעלי זכות ההצבעה.

רוב מוחלט קבוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

זהו רוב המתקיים כאשר בארגון יש מספר מושבים שאינו משתנה. כאמור בכנסת יש 120 מושבים. כך רוב מוחלט קבוע יהיה 61 קולות ומעלה, ללא קשר למניין המשתתפים בהצבעה. רוב הארגונים הפרטיים אינם משתמשים ברוב מוחלט קבוע, אולם זה רוב המשמש בעיקר במערכות ציבוריות וממשלתיות כדוגמת, מועצת הביטחון של האו"ם והכנסת.

רוב מיוחס בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל קיימים מספר סעיפים בחוקי יסוד ששינויים דורש רוב מיוחס:

 1. בחוק יסוד: הכנסת -
  1. סעיף 44 המגן על חוק היסוד מתקנות שעת חירום
  2. סעיף 9א(א) המסדיר דחיית בחירות במצב חירום
  3. סעיף 45 המשריין את הנ"ל

פעולות לא חקיקתיות הדורשות רוב מיוחס כוללות:

 1. פסילת מועמד יחיד (להבדיל מרשימה) מהתמודדות בבחירות לכנסת מסיבות לא טכניות, ברוב של שני שלישים מחברי ועדת הבחירות המרכזית
 2. דחיית מועד הבחירות לכנסת, ברוב של שמונים חברי הכנסת[3]
 3. העברת נשיא המדינה[4] או יושב ראש הכנסת[5] מתפקידם, ברוב של תשעים חברי כנסת
 4. מסירת שטחים לישות מדינית זרה ללא משאל עם, ברוב של שמונים חברי הכנסת[6].

רוב מיוחס בעולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

במועצת השרים של האיחוד האירופי נדרש רוב מיוחס כדי לאזן את האינטרסים של המדינות הגדולות והקטנות החברות באיחוד.[7]

החוקה ההודית דורשת רוב מיוחס של שני שלישים מן החברים הנוכחים בהצבעה בשני בתי הפרלמנט ההודי כדי לבצע תיקון חוקתי. בנוסף, בעניינים המשפיעים על מחוזים או מדינות מסוימות, לפחות 50% מהמדינות המושפעות מכך, צריכות לאשר את התיקון על מנת שיתקבל.

בקנדה ניתן לפרלמנט הכוח להחליט האם משאל עם בנוגע לעצמאות מחוזית השיג "רוב ברור" ונרמז לכך שרוב מיוחס נדרש לכך. במידה ולא הושג רוב ברור, תוצאות משאל העם מבוטלות והמחוז לא יוכל להכריז על עצמאות באופן חוקי.

במשאלי עם המתקיימים ברפובליקה של סין ועוסקים בנושא טיוואן, נדרש רוב של כל הבוחרים הרשומים (לא רק אלה שהצביעו) כדי להעביר החלטה.

ארצות הברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

חוקת ארצות הברית דורשת רוב מיוחס על מנת לבצע שינויים משמעותיים בפעולות מסוימות. הצעת תיקונים לחוקה יכולה להתבצע באחת מהדרכים הבאות:

 1. על ידי רוב של שני שלישים מקולותיו של כל בית בבית הקונגרס
 2. על ידי ועידה חוקתית המכונסת לפי בקשתן של שני שלישים מהמדינות (כיום מדובר ב-34 מדינות)

לאחר שהוצע התיקון באחת הדרכים הנ"ל, ניתן לאשררו באחת מן הדרכים הבאות:

 1. העברתו בבתי המחוקקים של שלושה רבעים מן המדינות
 2. כינוס ועידות חוקתיות בכל אחת מהמינות והעברתו בשלושת רבעי מן הוועידות הללו[8].

במדינות רבות בארצות הברית, רוב מיוחס של מחוקקים יכול להציע שינוי בחוקה, אך השינוי יתבצע רק לאחר הצבעת הבוחרים. לדוגמה, במישיגן המחוקק מאפשר מציע שינויים בחוקת מישיגן, אך אלה מתבצעים בפועל רק לאחר שאושרו בבחירות הבאות המתקיימות במדינה.[9]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Robert's Rules of Order Newly Revised, tenth edition, 2000, pp. 389-90

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ מהו רוב? באתר מטח.
 2. ^ רוב מוחלט הוא סוג של רוב בו נדרשת תמיכה של מעל ל-50% מכלל המצביעים שאמורים להשתתף בהצבעה על מנת לקבל את ההצעה (בכנסת 61 חברי כנסת).
 3. ^ חוק יסוד: הכנסת, סעיף 9א
 4. ^ חוק יסוד: נשיא המדינה סעיף 20 (ב)
 5. ^ חוק הכנסת סעיף 8(א), באתר נבו
 6. ^ חוק יסוד: משאל עם סעיף 1
 7. ^ "Treaty of Nice" (PDF). Amending the Treaty on the European Union, the Treaties establishing the European Communities and certain Related Acts. Official Journal of the European Communities. 10 במרץ 2001. בדיקה אחרונה ב-2 במאי 2010. 
 8. ^ The Constitution, whitehouse.gov
 9. ^ חוקת מישיגן משנת 1963באתר מישיגן