רוזנות טקלנבורג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
רוזנות טקלנבורג
Grafschaft Tecklenburg
סמל
ממשל
משטר רוזנות
עיר בירה טקלנבורג
גאוגרפיה
יבשת אירופה עריכת הנתון בוויקינתונים
היסטוריה
הקמה הקמת הרוזנות
תאריך תחילת המאה ה-11
פירוק סיפוח לדוכסות הגדולה של ברג
תאריך 1808
ישות קודמת דוכסות סקסוניה
ישות יורשת הדוכסות הגדולה של ברג
שונות
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

רוזנות טקלנבורגגרמנית: Grafschaft Tecklenburg) הייתה מדינה בתחום האימפריה הרומית הקדושה, הממוקמת במדינות גרמניה הנוכחית נורדריין-וסטפאליה וסקסוניה התחתונה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חורבות בורג טקלנבורג .

במאה ה-12 הוקמה רוזנות טקלנבורג באזור שנקרא כיום "ארץ טקלנבורג" במרגלותיו המערביים של יער טויטובורג.

לאחר הכחדת הרוזנים של טקלנבורג ב-1262, סופחה הרוזנות לרוזנות בנטהיים השכנה ב-1263. בין השנים 13281562 שלטו בה רוזנות שוורין. בשנת 1365 הם רכשו את הלורדות של רהדה, אך בשנת 1400 הם איבדו את החלקים הצפוניים של הרוזנות עם המחוזות קלופנבורג, פריזווית' ובברגרן לידי הנסיכות-בישופות של מינסטר.

קונרד מטקלנבורג-שוורין היה השליט הראשון בווסטפאליה שהנהיג את הרפורמציה הפרוטסטנטית והפך לחבר בברית שמלקלדן. לאחר תבוסת הליגה, נאלצה רוזנות טקלנבורג לוותר על שטחים לקרל החמישי כדי להקים את רוזנות לינגן. בשנת 1557, בניגוד לטענות בית זולמס-בראונפלס, הרוזנות עברה בירושה לידי ארנולד השני (IV) מבנטהיים-טקלנבורג שבנו אדולף ייסד ענף חדש של רוזני טקלנבורג. בשנת 1588 הכניסו הרוזנים את הקלוויניזם לטקלנבורג.

בשנת 1696 נמסרה רוזנות טקלנבורג לבית זולמס. בשנת 1707 מכר הרוזן וילהלם מוריץ מזולמס-בראונפלס את טקלנבורג לפרוסיה. בהסכם ברלין משנת 1729 נטש בית המועצה של בנטהיים-טקלנבורג את כל התביעות לרוזנות.

הרוזנות סופחה לדוכסות הגדולה של ברג ב-1808. טקלנבורג סופחה לצרפת בשנת 1810 יחד עם אזורים רבים בצפון מערב גרמניה. קונגרס וינה החזיר את טקלנבורג לפרוסיה ב-1816.