רונדו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

רוֹנדוֹאנגלית: Rondo; בצרפתית: Rondeau; מעגל) היא צורה מוזיקלית מעגלית, תיאור לסגנון מוזיקה מסוים, ושם של ריקוד עממי.

על פי מקור השם בצרפתית, מבנה הרונדו הוא אכן מעגלי- א. ב. א. ג. א. ד. וכן הלאה - נושא ראשי שחוזר על עצמו, ובין חזרה לחזרה מפריד חומר מוזיקלי חדש (נושא משני, אפיזודה). במקורו של הרונדו, אמנם, צורתו הייתה א. ב. א. ג. ב. א. . הרונדו הוא פעמים רבות הפרק האחרון בסונאטה, בסימפוניה או בקונצ'רטי הקלאסיים, וכן ישנם רונדואים שנכתבו כיצירות עצמאיות.

הרונדו הוא גם שם של ריקוד אותו רוקדים במעגל (Round), כחלק מסוויטה.

כמו כן יש המשתמשים במונח רונדו לתיאור אופי של מוזיקה - מוזיקה מהירה (Allegro). שימוש זה נעוץ בכך שקצבם של רבים מהרונדואים הוא מהיר. יתר על כן, אף על פי שקיימות יצירות איטיות שלהן מבנה של רונדו, מרבית המלחינים המודרניים אינם מחשיבים אותן כרונדו לכל דבר.

דוגמה לצורת הרונדו ניתן לראות בקונצ'רטו מאת יוזף היידן לחצוצרה ולתזמורת. הפרק השלישי בקונצ'רטו זה בנוי בצורת רונדו. מבנה הפרק: א-1: התזמורת מבצעת את הנושא, א-2: הסולן מצטרף בחזרה על הנושא, ב, ג, א-2 (בו הסולן משתתף),ב, קודה; למרות המפעם של הקונצ'רטו (אנדנטה), הוא נחשב כרונדו לכל דבר.

רונדו (מצעד מכוניות)[עריכת קוד מקור | עריכה]

בבתי ספר תיכון רבים בארץ נערך מעין מצעד מכוניות ברחבי העיר או השכונה בה תלמידי השכבה שסיימה עתה י"ב, מעטרים את רכביהם בצורה חגיגית ונוסעים יחדיו, אך ללא הורים וללא מורים, לציון סיום פרק לימודי החובה בחייהם. חגיגת הרונדו נערכת בדרך כלל בערב ה-19 ביוני, ומתקיימת כחגיגה נפרדת מהנשף ומשאר מסיבות הסיום.

P music.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מוזיקה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.