רוקי ובולווינקל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
רוקי ובולווינקל
סוגה מדע בדיוני עריכת הנתון בוויקינתונים
יוצרים ג'יי וורד עריכת הנתון בוויקינתונים
ארץ מקור ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר עונות 5 עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר פרקים 163 עריכת הנתון בוויקינתונים
הפקה
חברת הפקה Jay Ward Productions עריכת הנתון בוויקינתונים
הפצה The Program Exchange עריכת הנתון בוויקינתונים
שידור
רשת שידור ABC עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת שידור מקורית 19 בנובמבר 1959 – 27 ביוני 1964 עריכת הנתון בוויקינתונים
קישורים חיצוניים
דף התוכנית ב-IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
כרזת ה-DVD

רוֹקִי ובּוּלווינְקֶל הוא השם הכולל לשתי סדרות מצוירות אמריקאיות, ששודרו במקור בשנים 1964-1959.

הסדרות, שנוצרו על ידי ג'יי וורד, אלכס אנדרסון וביל סקוט, קרויות על שם הדמויות המככבות בהן, רוקי הסנאי המעופף ובולווינקל המוּס. הן מתאפיינות באיכות אנימציה נמוכה יחסית אך בהומור מתוחכם המופנה גם למבוגרים והמתייחס לענייני דיומא. הן זכו לפופולריות רבה בארצות הברית, וביטויים שהופיעו בהן לראשונה ממשיכים להשפיע על סדרות מצוירות ועל התרבות הפופולרית בארצות הברית עד היום.

פרקים מ"רוקי ובולווינקל" שודרו בערוץ המזרח התיכון. כמו כן הוקרן בישראל הסרט הרפתקאות רוקי ובולווינקל (2001) עם השחקנים רוברט דה נירו וג'ייסון אלכסנדר.

סדרת אתחול בשם "הרפתקאות רוקי ובולווינקל", הכוללת עונה אחת ו-26 פרקים, שודרה לראשונה באמזון וידאו החל מ-11 במאי 2018, ובישראל בדיבוב לעברית בערוץ הילדים ב-27 בינואר 2019.

הסדרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסדרות עסקו בהרפתקאותיהן של הדמויות רוקי ובולווינקל, שעל פי רוב באו לעימות עם הדמויות הרשעות בוריס ונטשה במסגרת הניסיונות הבלתי-נלאים של האחרונים לפגוע בציבור. כל פרק היה בן חצי שעה והורכב משני קטעים שבהם הופיע סיפור בהמשכים על עולם זה. בין קטעים אלה הופיעו גם קטעי תמיכה שונים עם דמויות וסיפורת שלא באו במגע עם עולמם של רוקי ובולווינקל. להלן הדמויות העיקריות בסדרה:

  • רוקט "רוקי" ג'. סקווארל, סנאי מעופף טוב לב, אידיאליסט וחכם למדי, אם כי נאיבי מעט. בניגוד לסנאים מעופפים אמיתיים היכולים רק לדאות, רוקי יכול לעוף, ואף חובש תמיד כובע ומשקפי טייסים לצורך זה.
  • בולווינקל ג'. מוס, אייל טיפש אך טוב לב ובר-מזל להפליא. רוקי ובולווינקל גרים יחד בבית בעיירה פרוסטבייט פולס (מפלי מכת-קור) במדינת מינסוטה.
  • בוריס באדינוב, סוכן חשאי של המדינה הפיקטיווית פוטסלווניה, ויריב תמידי של רוקי ובולווינקל. כמו "דמויות רעות" רבות בסדרות מצוירות, בוריס הוא מתוחכם אך טיפש. הוא מפתח שיטות רבות ומגוונות להשיג את מטרותיו ולפגוע ביריביו, אך בדרך כלל נופל בפח שהוא עצמו טמן.
  • נטשה פטאל, שותפתו המושכת של בוריס, המלווה אותו במשימותיו. כפי ששמה מעיד עליה, היא משתמשת תדיר בכלי הפיתוי בתפקידה כסוכנת חשאית. למרות שניכר כי נטשה היא נבונה ומוכשרת מבוריס, בוריס מתנהג כבכיר מבין השניים, ואומר לה לעיתים קרובות "תסתימי את פה שלך, נטשה".
  • מנהיג אל-פחד, הדיקטטור של פוטסלווניה והמפעיל של בוריס ונטשה. בניגוד לשליחיו בעלי התכונות המעין-רוסיות, מנהיג אל-פחד מדבר במבטא גרמני ומראהו לקוח מקריקטורה אנטי-נאצית.

תימות פוליטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

"רוקי ובולווינקל", ששודר בשיא תקופת המלחמה הקרה, כולל רמזים רבים לברית המועצות ולנושאים הקשורים ליחסים בינה לבין ארצות הברית באותה התקופה. הדמויות הרעות הראשיות, בוריס באדינוב ונטשה פטאל, הן בעלות שמות רוסיים, והן מדברות במבטא ובסגנון רוסי. מדינתן, פוטסלווניה, נראית כפארודיה על מדינות ברית ורשה, והדיקטטור הטוטליטרי של מדינה זו מרבה לנסות להשתלט על העולם או לפגוע בארצות הברית, בין השאר בעזרת טכנולוגיות סודיות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]