רימון עשן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
רימוני עשן ששימשו בהפגנות בפריז, 2008
רימון עשן בריטי L83A1 שיוצר ב-2008

רימון עשןאנגלית: Smoke grenade) הוא סוג של רימון יד המשמש כמכשיר איתות, יעד או מכשיר סימון משטח נחיתה, או כמיסוך עשן לתנועות כוחות.

רימוני עשן פולטים בדרך כלל כמות גדולה בהרבה של עשן מאשר פצצות עשן, שהן סוג של זיקוקים שמתחילים בדרך כלל עם נתיך חיצוני במקום סיכה והם מורכבים יותר. רימוני עשן לעיתים קרובות עולים בסביבות 40 דולר לעומת פצצות עשן, אשר לעיתים קרובות יכול לעלות רק כמה סנטים.

עיצוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

תרשים וחיתוך של רימון עשן M18

עיצוב אופייני של רימון עשן כולל גליל פלדה עם ארבעה חורי פליטה מלמעלה ואחד על התחתית כדי לאפשר שחרור עשן כאשר הרימון מוצת. המילוי מורכב מכמות שבין 250 ל -350 גרם של צבע עשן (בעיקר אשלגן כלורי, לקטוז ופיגמנטי צבע) כמעט בכל צבע. רימוני עשן לבנים עושים שימוש בדרך כלל ב-hexachloroethane -zinc ואלומיניום גרגרי. התגובה היא תגובה אקסותרמית ואף על פי שהם נשארים ללא פגע, תרמילי רימון עשן לעיתים קרובות נשארים חמים במשך זמן מה גם לאחר שהרימון כבר לא פולט עשן. על אף שרימוני עשן מודרניים נועדו שלא לפלוט אש או ניצוצות, הם מהווים מפגע אש והם מסוגלים להצית צמחייה יבשה או חומרים דליקים אם נעשה שימוש בהם שימוש זדוני.

סוג נוסף של רימון עשן הוא וריאציה מתפרצת. רימונים אלה מלאים זרחן לבן (פצצת זרחן), זרחן לבן נשרף עם להבה צהובה מבריקה, תוך ייצור כמויות אדירות של עשן לבן (פנטוקסיד זרחן). זה סוג של רימון עשן שמועדף בשל יכולתו לייצר ענן צפוף וכמעט מיידי של עשן לבן להסתיר לעומת רימוני מילוי מוצק הנפוצים יותר ומזרים זרם איטי יותר של עשן המשך כדקה. מסיבה זו הם מועדפים לשימוש למיסוך מידי על כלי רכב משוריינים, אשר דורשים הסתרה מהירה מאוד במקרה שהם מיורטים על ידי טילים מונחים לייזר וצריכים לסגת במהירות.

שימושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

רימון עשן סגול משמש במהלך אימון אימונים צבאי

רימוני עשן משמשים למספר מטרות. השימוש העיקרי הוא יצירת מסכי עשן להסתרה וסימון למטוסים.

אם יש צורך בתנועה (כגון תרגילי איגוף או נסיגה), רימוני עשן יכולים להיזרק לפני התנועה על מנת לספק חומה של הסחת דעת חזותית המפחיתה את דיוק אש האויב ונותנת מחסה זמני ומיסוך על מיקום הכוח. הצבע הנפוץ ביותר עבור עשן הסתרה הוא לבן או אפור. עם הופעתם של משקפי הדמיה אינפרא אדום אשר יכול לזהות תנועות כוחות דרך מסכי עשן, מייצרים עשן חדש המורכב מחומרים שחוסמים קרינה מאורכים שונים, כולל קרינה תת-אדומה.

רימוני עשן יכולים לשמש גם כאיתות למטוסים. כיוון שאיתור יעד מלמעלה (במיוחד תוואי מיוער) יכול להיות כמעט בלתי אפשרי, אפילו עם קשר רדיו טוב, רימוני עשן צבעוניים משמשים לעיתים קרובות כדי לאפשר למטוס לזהות אותם. רימוני צבע עשן צבעוניים נמצאים בשימוש נרחב בהקשרים של סיוע אווירי קרוב ומצבים שבהם איתור מהיר של כוחות הקרקע ידידותי הוא בעל חשיבות עליונה. הצבעים הנפוצים הם אדום, צהוב, ירוק וסגול, ובבכולם נעשה שימוש בצבעים בוהקים מאוד כדי להגדיל את הסבירות לאיתור מלמעלה.

שימושים אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלי רכב אמפיביים בירי רימוני עשן

רימוני עשן זהים מבחינה תפקודית לצורות רבות של רימונים כימיים (כגון רימוני גז המיועדים לפיזור הפגנות) ורימוני תבערה (כגון רימוני תרמיט) המשתמשים בנתיך להצית מילוי מוצק בתוך מכל פלדה, אשר לאחר מכן דוחף לאט את מוצרי הבעירה החוצה דרך חורים במכל. עם זאת, רימון העשן מוגבל לאיתות ולהסתרה על פי דיני המלחמה, ולכן הם אינם נחשבים לנשק; כיוון שרובם המכריע הם בלתי-נפיצים, הם נשארים חוקיים לשימוש אזרחי לבעלות אזרחית ברוב הארצות.

כיוון שהעיצוב הבסיסי של רימון עשן (מכל מתכת המכיל חומר שורף ומגרש עשן כאשר הציתו) הוא כל כך פשוט, מכשירים מאולתרים נמצאים בכל רחבי העולם. מפגינים, צופי כדורגל, חובבי איירסופט ואחרים יוצרים לעיתים קרובות רימוני עשן משל עצמם באמצעות חומרים משותפים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא רימון עשן בוויקישיתוף