רמיקוב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קוביות המשחק על קופסת העץ הפתוחה שמכילה אותן

רמיקובלועזית: Rummikub) הוא משחק חשיבה לשניים עד ארבעה שחקנים, המבוסס על אריחי משחק צבעוניים.

רמיקוב הומצא ופותח בשנות ה-40, על ידי מפתח המשחקים הישראלי, אפרים הרצנו, עולה מרומניה. הרצנו החליט להחליף את קלפי המשחק המסורתיים בקוביות צבעוניות משום שבאותה תקופה נאסר השימוש בקלפים לזמן מה. אפרים הרצנו, ממציא המשחק, הוא אביהם של מריאנה ומיכה הרצנו - בעליה של חברת למדע תעשיות קלות (בעלת המותג "קודקוד") והמשווקים של רמיקוב בישראל ובעולם כיום.

המשחק יוצא לארצות הברית והפך שם בשנת 1977 למשחק הנמכר ביותר בכל הזמנים שאיננו משחק וידאו[1]. המשחק הופץ על ידי הסברו האמריקאית, ב-25 שפות שונות, בכל רחבי העולם והיה לאחד ממשחקי הקופסה הנמכרים בעולם ולמשחק הנמכר ביותר בעולם מתוצרת ישראל. בשנת 1980 זכה המשחק בפרס "משחק השנה" (Spiel des Jahres) בגרמניה וב-1983 זכה בפרס זה בהולנד (Spel van het Jaar). מכירותיו נאמדו בלמעלה מ-30 מיליון משחקים.

רמיקוב דומה למשחק האוקי (Okey) הפופולרי בטורקיה.

חוקי הרמיקוב דומים לזה של רמי רגיל, רק בהבדל שמותר לבצע קומבינציות ושינויים בסדרות שקיימות על השולחן. קומבינציות מותרות כוללות פירוק רביעייה מאותו מספר, שבירת רצף בסדר עולה מאותו צבע, החלפת ג'וקר באבן משחק או הוספת אבן משחק. ככלל, קומבינציה יכולה להיות לפחות שלוש קוביות של סדר עולה מאותו הצבע או אותו מספר בכמה צבעים.

עיקר חוקי המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחק רמיקוב[2] כולל 106 אריחים: על 104 מהם מודפסים מספרים צבעוניים מ-1–13, ובנוסף יש 2 ג'וקרים. כל שחקן מקבל 14 אריחים.

מטרת השחקן: להניח את כל האריחים שלו מסודרים על השולחן.

מותר להניח אותם בסדרות משני סוגים. בכל סידרה חייבים להיות לפחות 3 אריחים: א. קבוצות – אותו מספר בצבעים שונים. ב. רצפים של מספרים עוקבים. ג'וקר יכול להחליף כל אריח. מותר באותו תור להניח אריח מספרי במקום ג'וקר ולהעביר את הג'וקר למקום אחר.

לשחקן מותר להתחיל להניח סדרות על השולחן רק אם יש לו 30 נקודות לפחות. הנקודות מחושבות לפי סכום המספרים של אריחי הסדרות, הניקוד של ג'וקר נחשב, לצורך זה, לפי ניקוד האריח אותו הוא מחליף. לאחר מכן רשאי השחקן להניח סדרות נוספות, להוסיף אריחים לאלו שעל השולחן ואף לסדר אותם בסדר שונה. בתור בו שחקן אינו מניח אריחים על השולחן או משנה את סידרם, עליו לקחת אריח אקראי מהקופה. אם הקופה מתרוקנת, לכל שחקן יש תור נוסף ואחר כך מסכמים את נקודות האריחים שלא הונחו. השחקן שנותרו לו פחות נקודות – הוא הזוכה. הניקוד של ג'וקר שלא הונח הוא, במקרה זה, 30.

סיכום הנקודות בסוף המשחק: הזוכה מקבל את סך הנקודות של האחרים. כל אחד מהם מקבל מינוס הנקודות של האריחים שנותרו לו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא רמיקוב בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Rules of Tile Games: Rummikub®, www.pagat.com
  2. ^ פירוט של חוקי המשחק ר' באתר רמיקוב.
P Games.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא משחקים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.