משחק קופסה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ילדים משחקים במשחק קופסה עם הרבה חלקים
חיילים של משחק קופסה.

משחק קופסה הוא משחק המורכב מחלקים רבים, ולכן הוא נרכש בקופסה שיש טעם לשמור אותה, מכיוון שהיא מונעת בעד החלקים הרבים שבמשחק להתפזר (להבדיל למשל מכדור משחק, שניתן לרוכשו בקופסה, אך אין טעם לשומרה).

נהוג לציין על אריזת המשחק עבור אלו גילאים הוא מיועד. זאת במטרה לסייע להורים לבחור משחקים המתאימים לילדיהם ובכדי למנוע סכנה לפעוטות במידה והם עלולים להיפגע מאחד החלקים.

על פי רוב מצורפות למשחק הקופסה גם הוראות המסבירות את החוקים ומהלך המשחק. עם זאת ניתן גם לשחק בדרכים אחרות מאלו המתוארות בהוראות כל עוד הדבר מוסכם על כל המשתתפים.

לעתים המשחק מצריך רכישה של פריטים נוספים שאינם נמצאים באריזה, כמו בטריות. ייתכן גם שהמשחק יכיל פריטים מתכלים אשר יהיה צורך לחדש, כמו פתקים שניתן לכתוב עליהם ולא ניתן לעשות בהם שימוש חוזר.

סוגים של משחקי קופסה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מונופול, אחד ממשחקי הקופסה הפופולריים

ישנו מגוון עצום של משחקי קופסה מסחריים הנמכרים בחנויות, הכולל משחקים בנושאים רבים ומגוונים, אשר מכוונים לאוכלוסיות שונות[1].

ב"פלונטר", למשל, אין לוח - רק מפת רצפה. ב"פרה עיוורת" אין שום חלק שטוח: רק עצמים למישוש ומסכות. ב"לוטו" יש חלקים שטוחים, אך הם מעין מפות עליהם ממקמים את יתר החלקים, כמו גם בתצרף (פאזל) המיועד לגיל הרך.

ישנם משחקים נוספים המכונים משחקי הרכבה, כגון: לגו, קפלה ועוד, אשר מפתחים את המוטוריקה והדמיון של המְשַחֵק בהם.

במקרים רבים נוצרות גרסאות שונות למשחקים מצליחים. בגרסאות אלו לרוב יש שינוי בעיצוב החזותי ולעתים גם בתוכן, בחוקים ובמהלך המשחק.

משחק לוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – משחק לוח

משחקי לוח הם תת-קבוצה גדולה של משחקי הקופסה. משחק לוח הוא משחק המיועד לשחקן אחד או יותר, המתנהל בעיקר, או באופן בלעדי, על-גבי לוח שסומן מראש לצורך זה, בהתאם לכללים קבועים מראש. בדרך כלל נעשה שימוש בכלי משחק שונים, כגון חיילי משחק וקוביות משחק.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P sport.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ספורט ומשחקים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.