לדלג לתוכן

שביחה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

שַׁבִּיחָהערבית לבנטינית: شبيحة; בתרגום חופשי: "רוחות הרפאים", בשפה המדוברת הכינוי מתייחס לבריונים רחבי כתפיים) הוא שמן העממי של קבוצות מיליציה חמושות, התומכות בשלטון מפלגת הבעת' של סוריה, בראשות משפחתו של בשאר אל-אסד. לפי טענות האופוזיציה הסורית[דרוש מקור], פועלות בשירותו של המשטר.

הארגון פעיל משנות ה-80 של המאה ה-20 ומעורב עמוקות במלחמת האזרחים בסוריה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפי ראיון שהעניקו אנשי הארגון לעיתון "The Star" הוקם הארגון בשנות ה-80 בידי נמיר אל-אסד, בן דודו של נשיא סוריה דאז חאפז אל-אסד ובידי רפעת אל-אסד, אחיו של הנשיא. מחנות הארגון התבססו באזור העלווי שלחופיו הסוריים של הים התיכון, באזור הערים לטקיה, בניאס וטרטוס.

השמועות ריננו אחרי אנשי הארגון כמי שעוסקים בהברחת מזון, סיגריות וסחורות נוספות ומכירתן ברווח בתחומי לבנון, ובמקביל ייבוא בדרכים דומות של רכבי יוקרה, נשק וסמים מלבנון לסוריה. חברי הארגון התפרסמו באכזריותם ובמסירותם העיוורת למפקדיהם, שהיו נאמניה של משפחת אל-אסד.

באמצע שנות ה-90 כשנדמה היה שהכנופיות יוצאות מכלל שליטה, שלח הנשיא דאז חאפז אל-אסד את בנו באסל אל-אסד, יורשו המיועד, להטיל עליהם מרות; משימה שהוכתרה בהצלחה. כאשר עלה אחיו בשאר אל-אסד לכהונת נשיא סוריה בשנת 2000, פוזר הארגון ככל הנראה, וחבריו נקראו לדגל בחזרה רק כעבור עשור, בעקבות המרד שפרץ במרץ 2011 והתפתח למלחמת אזרחים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך זה הוא קצרמר בנושא צבא. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.