שיווק במדיה חברתית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שיווק במדיה חברתית הוא ענף בשיווק באינטרנט, שבו מותגים ועסקים משתמשים ברשתות חברתיות מקוונות כדי להפיץ מסרים שיווקיים ולהרחיב את מעגל הלקוחות שלהם.

השיווק במדיה חברתית גדל במקביל לגידול בשימוש ברשתות חברתיות כגון פייסבוק, טוויטר, LinkedIn וכדומה החל מאמצע העשור הראשון של המאה ה-21, והפיכתן לפלטפורמת תקשורת נפוצה עבור מיליוני משתמשים בכל העולם.

בשל פוטנציאל השוק הגבוה של רשתות אלו, המשווקים מנסים להחדיר לתוך השיח החברתי הכללי באתרים אלו מסרים שיווקיים ופרסומיים, במטרה להגדיל את החשיפה למוצרים או לשירותים של המותג או העסק. השיווק ברשתות חברתיות נעשה לעתים בצורה גלויה של פתיחת חשבון מותג, עדכון ואף קידום בתשלום, ולעתים בצורה סמויה, באמצעות פתיחת חשבונות פיקטיביים ליצירת באז מלאכותי וכתיבת ביקורות חיוביות. בשיווק ברשתות חברתיות נהוג לשתף פעולה עם משתמשים הנחשבים למובילי דעת הקהל, שלהם מספר רב של חברים ועוקבים, כדי להגדיל את החשיפה של מסע הפרסום.

השיווק במדיה חברתית משתמש לא אחת בשיווק ויראלי – יצירת מסר שיווקי אשר מועבר במהירות מאדם לאדם מתוך עניין וסקרנות. דרכי שיווק אלו יכולות לכלול יצירת דף אינטרנט בעל עניין לגולשים מסוימים, העלאת מדיה כלשהי (כגון סרטונים או אפליקציות), והפצת שמועה, תחרות או טרנד ("שיווק מפה לאוזן").

טלפונים סלולריים[עריכת קוד מקור | עריכה]

השימוש בטלפונים סלולריים ובטלפונים חכמים הפך להיות גם כלי שיווק במדיה חברתית. כיום רוב הטלפונים החכמים מאפשרים להתחבר לרשתות חברתיות ולקבל מהן עדכונים בזמן אמת. החיבור המתמיד לאתרי הרשתות החברתיות מאפשר לחברות להזכיר ולעדכן את חבריה כל הזמן על מבצעים ועל מוצרים חדשים, וכן להשתמש ביישומים מבוססי מיקום כדי לקדם עסקים מקומיים.

מעורבות (Engagement)[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעורבות ברשתות חברתיות היא האינטארקציה הדדית שנוצרת בין המשתמשים ברשת החברתית והייצוג של המותג באותה רשת חברתית. מידת המעורבות נמדדת במספר השיתופים והתגובות שמקבלים עדכוני הדף של המותג. המעורבות נחשבת לאחד המדדים החשובים בהצלחת קמפיין השיווק במדיה החברתית, וכמה ממוצרי הפרסום של הרשתות החברתיות מכוונות להגברת המעורבות. [5]

רשתות חברתיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

טוויטר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרשת החברתית טוויטר מציעה שלושה מוצרי פרסום: ציוצים ממומנים – קידום בתשלום של ציוצים והפצתם לקהל יעד ממוקד; חשבונות ממומנים וטרנדים ממומנים.

פייסבוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

דפי פייסבוק לעסקים מאפשרים למותגים ולעסקים לעדכן בקטעי טקסט (סטטוסים), תמונות, סרטוני וידאו, קישורים, הצעות ועוד. לפייסבוק ניתן להכניס חומרים להורדה Commercial bribery וגם קישור לאתר החברה.

גוגל לעסק שלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרשת החברתית של גוגל מאפשרת לבעלי עסקים ומותגים לפתוח דפים עסקיים ולשלב אותם עם מוצרים אחרים של גוגל כמו גוגל מפות, גוגל אנליטיקס, גוגל אדוורדס ועוד. נכון ל-2014, עדיין אי אפשר לפרסם בגוגל+.

LinkedIn[עריכת קוד מקור | עריכה]

לינקדאין היא רשת חברתית מקצועית, המאפשרת לחברות ליצור פרופילים עסקיים (Company Pages) ולקדם את הדפים בתשלום לפי מודל CPC. בשל התפשטות דואר זבל שנשלח לעבודה למחפש, חברות מובילות מעדיפות להשתמש ב-LinkedIn לגיוס של העובד במקום באמצעות עבודה עם חברות כוח אדם.

Yelp[עריכת קוד מקור | עריכה]

Yelp מורכב ממדד מקוון מקיף של פרופילים עסקיים. עסקים הם חיפוש לפי מיקום, בדומה לדפי זהב. האתר פועל בכמה מדינות שונות, כולל ארצות הברית וקנדה. בעלי חשבונות עסקיים רשאים ליצור, לשתף ולערוך פרופילים עסקיים. הם יכולים לפרסם מידע כגון מיקום העסק, פרטי קשר, תמונות ומידע על שירות. האתר מאפשר לעוד אנשים לכתוב, לפרסם ביקורות על עסקים ולדרג אותם בסולם של חמש נקודות.

Foursquare[עריכת קוד מקור | עריכה]

Foursquare הוא אתר אינטרנט מבוסס מיקום ברשת חברתי, שבו משתמשים יכולים לבדוק מקומות באמצעות הטלפונים החכמים שלהם. Foursquare מאפשר לעסקים ליצור דף או ליצור דפים חדשים. כמו כן foursquare מאפשר ללקוחות לטעון בעלות על מקום קיים. בעזרת האפליקציה נמצאת על טלפון חכם, לקוח יכול לספר לחבריו שהוא נמצא בעסק "check-in". עסקים רבים המשתמשים בשרות זה נותנים תמריצים ללקוחות כגון הנחות או מזון ומשקאות בחינם לאנשים שמבצעים "check-in".

Instagram[עריכת קוד מקור | עריכה]

Instagram הוא תמונה חופשית ותוכנית לשיתוף וידאו ורשת חברתית שהושקה באוקטובר 2010. השירות מאפשר למשתמשים לצלם תמונה או וידאו, להחיל מסנן דיגיטלי אליו, ולאחר מכן לשתף אותו עם משתמשי Instagram אחרים אשר מחוברים לרשת החברתית, כמו גם במגוון רחב של שירותי רשתות חברתיות. Instagram הוכרה לראשונה כרשת שיתוף תמונות אבל התחילה יישום של תמיכה בוידאו מיוני 2013. נכון לספטמבר 2013, היה ל-Instagram מאה חמישים מיליון משתמשים פעילים חודשיים.

YouTube[עריכת קוד מקור | עריכה]

YouTube היא מדיה מאוד פופולרית; חברות יכולות לפרסם סרטונים ומוצרים למכירה על ידי העלאה לאתר. הלקוח יכול להעיר או להוסיף סימן "Like" "dislike" וגם לספר לחברים שלו. youtube בבעלות google ולכן מדורגת גבוה במנוע החיפוש של גוגל.

Pinterest[עריכת קוד מקור | עריכה]

Pinterest היא רשת חברתית חזותית המאפשרת למשתמשים לאסוף דימויים לפי תחומי עניין שונים, ליצור אוספים  ("לוחות") של סימניות חזותיות ("סיכות"). חברות רבות משתמשות במדיה הזו כדי לשווק מוצרים וליצור אינטארקציה עם לקוחות. בדומה לפייסבוק, ניתן לעקוב אחרי משתמשים בפייסבוק ולהשתמש בכפתור "like" ו-“repin” כדי לשתף חברים. החל מ-2014 חברות גדולות יכולות לפרסם בפינטרסט בתשלום.

Delicious, Digg and Reddit[עריכת קוד מקור | עריכה]

הם סימניות חברתיות אתרים פופולריים בשימוש בקידום במדים חברתי. הם נמצאים בשימוש רב על ידי המשווקים במדיה החברתיים כדי לקדם את אתרי האינטרנט שלהם בשל היכולת שלהם לשתף קישורים.

שיווק באמצעות משפיענים (Influencers) ברשתות החברתיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיווק באמצעות משפיענים נסמך על איתור וזיהוי משתמשים פופולריים ברשתות חברתיות וקישור בינם לבין מותגים ומוצרים רלוונטיים. המשפיענים יוצרים תוכן עצמאי בזכותו יש להם קהל עוקבים נרחב ופעיל, והשיווק מתבצע באמצעות שילוב המוצרים בתוכן של המשפיען. המשפיען מקבל בדרך כלל תמורה כספית, או רק את המוצר או השירות אותו הוא מקדם.

המשפיענים אינם בהכרח ידוענים, ולרוב הם מוכרים בנישות מסויימות (אופנה, הורות, לייפסטייל וכדומה) ולקהלים מסויימים. זירות מרכזיות לפעילות שיווקית מסוג זה הן אינסטגרם וסנאפצ׳ט. לעיתים ברור שהתוכן הוא שיווקי, ולעיתים הפעילות מתבצעת באופן שאינו שקוף לקהל העוקבים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]