שיחה:אברהם גפנר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
    ‏Wikimedia Israel.svg
ערך זה נוצר במסגרת שיתוף הפעולה
בין ויקימדיה ישראל לבית חינוך ירקון, דרום השרון

Students write Wikipedia - logo-heb.png

חשיבות[עריכת קוד מקור]

צר לי, אך לא הבנתי את החשיבות האנציקלופדית של ערך זה. הרי לא נפתח ערך על כל הנספים בשואה. היותו "מקורב לראש היודנראט", או הטענה שארגון אספקת המזון בגטו קיבל פחות ביקורת מגופים אחרים בניהול היודנראט אינם הבהרת חשיבות מספקת. אם, ללא קשר לשואה, הייתה לו חשיבות אנציקלופדית כאיש עסקים, זה לא מובהר דיו בערך. Dovno - שיחה 11:31, 18 ביוני 2019 (IDT)

מתייג גם את Ruti-WMIL, שהעבירה את הערך למרחב הערכים. Dovno - שיחה 11:34, 18 ביוני 2019 (IDT)
איש עסקים שבבעלותו מפעלים עם קשרים בין לאומיים זה כשלעצמו תנאי מספיק. כשמתווספת לכך פעילותו הציבורית לפני ובמהלך השואה, אין ספק בחשיבות האיש ובחשיבות הערך והתיעוד בויקיפדיה. עמית - שיחה 23:36, 18 ביוני 2019 (IDT)
תומך בחשיבות, +- מהטעמים של עמית. מה שכן, לערך הזה דרוש שיכתוב. david7031שיחה • ט"ז בסיוון ה'תשע"ט • 11:46, 19 ביוני 2019 (IDT)
אני מצטרף לנימוקי עמית • איקס איקס - שיחה 16:38, 19 ביוני 2019 (IDT)
גבולי מאוד. לדעתי יש בעיה עקרונית עם המפעל של משתמשת:Ruti-WMIL - יותר מדי ערכים ממנו מגיעים לדיוני חשיבות. דוד א. - שיחה 21:04, 21 ביוני 2019 (IDT)
בערך יש משפט אחד האומר באופן כללי שהיה איש עסקים "קשרים בין-לאומיים" ללא פירוט או הסבר. לדעתי האישית עצם היות אדם איש עסקים הפועל במישור הבינלאומי (מה זה אומר בדיוק? שהמפעל שלו ייצא למדינות אחרות?) לא יכול להיות נימוק חשיבות בפני עצמו. שאר התפקידים הציבוריים שהיו לו לא קרובים להצדקת חשיבות אנציקלופדית לפי הרף המקובל אצלנו (חבר מועצת עיר, יו"ר מרכז הסוחרים היהודים, וכו'). וכל זה נכתב בערך בתור רקע כללי (כמה משפטים כלליים, ללא פירוט), כשנראה שמהות הערך היא הרצון לכתוב על פעילותו בשואה, שלה אין חשיבות אנצקלופדית, אלא אם נכתוב עוד כמה מאות אלפי ערכים כאלו. אם החשיבות האנציקלופדית הייתה נובעת ישירות מהיותו איש עסקים, הייתי מצפה לערך ש-90% ממנו מדבר על עסקיו והשפעתם (כך שזו מהות הערך), ופרק קצר בסוף על פעילותו בשואה. Dovno - שיחה 22:43, 21 ביוני 2019 (IDT)
יתכן שדעתך האישית בנוגע להצדקת ערך בויקיפדיה מעצם היות אדם איש עסקים נכונה, אבל אם תבחן את הערכים בקטגוריות אנשי העסקים למינהן, תגלה שהנוהג המקובל עומד בניגוד לדעתך האישית, שבשמחה אני מצטרף אליה. אבל טענתך כי אין חשיבות אנציקלופדית לתיעוד פעילותו הציבורית במהלך השואה נובעת לדעתי מחוסר הבנה של חשיבות התיעוד של היסטוריה בכלל ושל השואה בפרט, ולכן אינה נכונה בעליל. עמית - שיחה 23:09, 21 ביוני 2019 (IDT)
אבהיר את כוונתי: בהינתן חשיבות לערך על אדם כלשהו, ודאי שיש לתעד את הביוגרפיה שלו, ובכלל זה את פעילותו במהלך השואה. מה שהתכוונתי הוא שאין חשיבות אנציקלופדית לערך במקרה הנוכחי בשל פעילותו בשואה (המהווה את רוב תוכן הערך). Dovno - שיחה 23:25, 21 ביוני 2019 (IDT)
כמעט לכל אדם יש "קשרים בין לאומיים" ו"פעילות ציבורית" במובן כלשהו. זה מסוג המושגים המעורפלים שכאשר נזקקים להם בדיוני חשיבות זה צריך להדליק נורת אזהרה. במקום זה אני מציע לפרט באופן מאוד קונקרטי מהם הקשרים האלה. נרו יאירשיחה • כ"א בסיוון ה'תשע"ט • 20:35, 24 ביוני 2019 (IDT)
צירפתי מאמר נוסף באנגלית (מופיע בקישורים חיצוניים). אולי יעזור בהבהרת החשיבות. Geagea - שיחה 01:49, 26 ביוני 2019 (IDT)
תודה רבה. המאמר אכן שופך אור על פועלו הרב של האיש. עמית - שיחה 17:38, 26 ביוני 2019 (IDT)