שיחה:אילעאי עופרן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חשיבות?[עריכת קוד מקור]

תבנית חשיבות הונחה בלי נימוק. לעצם העניין - לדעתי הוא מספיק ידוע. כתב ספר שיצא בהוצאה מוכרת. בניכוי כמה סופרלטיבים (חלקם הורדתי) לדעתי הערך מוצדק. בעיקר לאור תקדימי רבני קהילות שלא השאירו שום חותם אחריהם. --ריהטא - שיחה 22:58, 15 בינואר 2019 (IST)

התקדימים האלו לא רלוונטיים. אם לערך הזה אין שום חשיבות אנציקלופדית - אז קיומם של ערכים נוספים חסרי חשיבות אנציקלופדית בטח שלא יכולה להצדיק את קיומו. יוניון ג'ק - שיחה 01:31, 16 בינואר 2019 (IST)
אם החליטו שרב שרב של קהילה קטנה בעבר ראוי לערך, אז בטח הרב של קבוצת יבנה. אבל כמובן שזו לא הסיבה. דבריו מתפרסמים מעת לעת בבמות שונות, ודעתו בהחלט נשמעת. --ריהטא - שיחה 08:40, 16 בינואר 2019 (IST)
מסכים עם ריהטא. החשיבות היא בגלל הפרסום. לא בגלל התפקיד david7031שיחה • י' בשבט ה'תשע"ט • 09:01, 16 בינואר 2019 (IST)
רב של קהילה של 991 איש - אני לא רואה שום חשיבות אנציקלופדית. יוניון ג'ק - שיחה 14:07, 16 בינואר 2019 (IST)
מבחינת חשיפה ציבורית ופרסום הוא בהחלט שם. הוא גם ראש מכינה. שיר § שיח § 16:42, 16 בינואר 2019 (IST)
מחיפוש בגוגל לא נראה שיש לו חשיפה ציבורית המצדיקה ערך באנציקלופדיה. גם היותו ראש מכינה זו לא הצדקה מספקת. יוניון ג'ק - שיחה 20:35, 16 בינואר 2019 (IST)
מחיפוש שלי בגוגל עולים 15,900 מופעים. ולא קוראים לו "משה כהן" אלא יש לו שם ייחודי. --ריהטא - שיחה 18:51, 17 בינואר 2019 (IST)
יש לו חשיפה ציבורית יחסית משמעותית. לא יודע מה נחשב אנציקלופדי, אבל נראה שהוא פעיל מאוד במדיה החברתית ובזירה הציבורית Morand21 - שיחה 21:53, 16 בינואר 2019 (IST)

מסכים עם תומכי החשיבות שהנ"ל בולט בתחומו, תחומים די מוזנחים. וככזה הנו בעל ייחודיות. עם זאת כפי שאמרו לפניי הערך מצריך שכתוב תוכן וסגנון אנציקלופדי. מי-נהר - שיחה 11:13, 17 בינואר 2019 (IST)

לדעתי, להשאיר Ronam20 - שיחה 13:43, 18 בינואר 2019 (IST)

עופרן אינו פסיכולוג מומחה[עריכת קוד מקור]

מקריאת ההגדרות של עופרן עולה בעייתיות קשה. מתואר כי הוא פסיכולוג מומחה לפגיעות מיניות ועוד סופרלטיבים. אולם:

  • אם בודקים, (כפי שכבר נעשה על ידי ריהטא) בפנקס הפסיכולוגים אמנם מופיע השם עופרן אילעאי אך מצוין כי הוא ללא מומחיות! לפיכך אסור לו לטפל כפסיכולוג.
  • אסביר את העניין: סטודנט לפסיכולוגיה שהשלים את התואר השני, יכול להירשם בפנקס הפסיכולוגים. אולם אסור עליו על פי חוק להעניק טיפול פסיכולוגי. רק לאחר התמחות בפסיכולוגיה (כ-4 שנים), המלצות מבחנים וועדה - הוא מוגדר כפסיכולוג מומחה. במהלך ההתמחות הוא יכול לטפל במגבלות רבות - תחת הדרכה של פסיכולוג מומחה - מדריך (דרגה מעל מומחה...) והוא חייב לציין זאת בכל פרסום ובתחילת טיפול...

לשם ההשוואה, אם נקיש את השם עופרן בפנקס הפסיכולוגים, עולים שני שמות - שלומית סעדון עופרן (כנראה אחות של מושא הערך), ואילעאי. בעוד לשלומית יש 3 מומחיות בתוקף (היא אף מדריכה) לאילעאי אין אף אחת. כלומר לאילעאי עופרן אסור על פי החוק לטפל כפסיכולוג. אם הוא מציג את עצמו בכל מקום כפסיכולוג, ועוד כמומחה לפגיעות מיניות - עולה כאן חשש כבד של טיפול בניגוד לחוק, (ובמידה מסויימת אף חשש להתחזות, אם כי לא במובן הקלאסי). אני מקווה שעופרן עצמו מודע לכך ולא מציג את עצמו כפסיכולוג היכול לטפל באנשים...לא מבין כיצד אם כן הוא מטפל כבר שנים בקורבנות פגיעה מינית? Morand21 - שיחה 14:40, 16 בינואר 2019 (IST)


להרחבה: החטיבה הקלינית של הפסיכולוגים פרסמה הסבר תחת הכותרת האם לפסיכולוג שלך יש רשיון?:

האם כל פסיכולוג למד לטפל ומורשה לעשות זאת? לא. כל בוגר תואר שני בפסיכולוגיה זכאי להירשם בפנקס. ישנם תארים שניים בפסיכולוגיה שהם מחקריים בלבד ולא כוללים למידה רלוונטית או התנסות מעשית בטיפול. נוסף על כך לפי החוק רק פסיכולוג מומחה - (או פסיכולוג מתמחה תחת הדרכה) רשאים להעניק פסיכותרפיה. לכן חשוב לבדוק בפנקס לא רק רישום כפסיכולוג אלא גם רישום מומחיות. המטפל שלי הוא פסיכולוג ללא מומחיות. מה זה אומר? פסיכולוג מתמחה חייב לציין עובדה זו בכל פרסום ובתחילת הטיפול. במידה ולא יידע אותך, קיים חשש כי הוא אינו מתמחה ולפיכך הוא מטפל בניגוד לחוק וללא שיש לו את הידע הנדרש להעניק טיפול בסטנדרט שנקבע עבור פסיכולוגים בישראל.

לא צריך להתלהב מדי. הוא מציג עצמו כפסיכולוג כי הוא פסיכולוג. אכן מחקתי את זה שכתוב "מומחה" כי הוא לא. אף אחד לא אמר שהוא עושה טיפולים. מותר לו לכתוב מאמרים ב-YNET עד מחר. --ריהטא - שיחה 16:08, 16 בינואר 2019 (IST)
ואגב - החטיבה הקלינית הנ"ל לא בדיוק הסמכות להחליט מי יכול לתת טיפול/ייעוץ ומי לא. יש להם סכסוך עתיק עם חטיבות אחרות. --ריהטא - שיחה 16:10, 16 בינואר 2019 (IST)

-יתכן ויש סכסוכים פנימיים, אך לפי החוק במדינת ישראל פסיכולוג שאינו מומחה אינו יכול להציע טיפול פסיכולוגי למעט מתמחה בתנאים הנ"ל. כך על פי מועצת הפסיכולוגים, משרד הבריאות - הנחיות. מסכים, עופרן אכן יכול להציג עצמו כפסיכולוג, אך לא ברור כיצד טיפל באנשים אם אסור לו כיוון שלא הוסמך לכך. רק מעלה תהייה. אולי באמת צריך להשמיט את הנושא מהערך Morand21 - שיחה 21:18, 16 בינואר 2019 (IST)

אני שמחה שנרשמת לויקי במיוחד כדי להודיע אודות עופרן. הוא מדבר על זה ךא אומר בהכרח שהוא מטפל-מומחה לזה אך בכל מקרה הוספתי תבנית מקור, במידה ולא יהיה, נסיר. (אגב, מרשם הפסיכולוגים הוא המאגר המשונה והמאותגר ביותר שראיתי, זה מסודר לפי מקום מגורים!!?? לא לפי א. ב. סתם שמות לפי ערי מגורים. ידוע למישהו מה הסיבה לזה?) יעלי - שיחה 21:39, 16 בינואר 2019 (IST)
מי אמר שהוא מטפל? כותב ערך אלמוני? הרי ראינו שכותב הערך מבין מעט מאוד בנשוא הערך. צריך לשכתב מחדש את כל הערך (שלדעתי ראוי להתקיים). אם הרב אבינר כותב על פגיעות מיניות גם רב-פסיכולוג יכול לכתוב על כך. ואיזה "חלוץ" בתחום הוא? מדובר ברב צעיר (47). עסקו בארץ בתחום עוד לפני שהוא נולד. אני מציע למחוק את כל הפסקה על "מומחיותו" המומצאת. --ריהטא - שיחה 23:05, 16 בינואר 2019 (IST)

מחקריו ומאמריו בתחום הפגיעות המיניות? כנראה הוכנס בטעות לערך[עריכת קוד מקור]

"...נחשב לאחד המומחים בתחום בישראל ומחלוצי המחקר בנושא, בעקבות מחקריו ומאמריו בתחום הפגיעות המיניות..." - יש מקור לכך שהוא חוקר בתחום? לא מצאתי אפילו מאמר מדעי אחד שאילעאי עופרן (Ilay Ofran) חתום עליו. ניסיתי לבדוק בגוגל סקולר ובעוד מנועי חיפוש כמו pubmed - מצאתי רק מדען בשם Yanay Ofran, כנראה בן משפחה.
מחקריו ומאמריו בתחום הפגיעות המיניות? אני קצת בתחושה לא נוחה שיש כאן רב קהילה עם נוכחות פעילה במדיה, שהוכתר כחוקר ומומחה בתחום הפגיעות המיניות, אבל יתכן והוא בסך הכול כותב על כך בעלונים של בתי כנסת, מפרסם כתבות ומרצה על הנושא... אך בעצם אין לו הכשרה בתחום ואין לו אף מחקר בנושא. אולי מישהו יכול להאיר את עיניי. Morand21 - שיחה 21:59, 16 בינואר 2019 (IST)
ואני בתחושה לא נוחה שמגיע עורך אלמוני שנרשם במיוחד בשביל לעסוק ברדיפה של מושא הערך... Eladti - שיחה 11:21, 17 בינואר 2019 (IST)
לעומתו - אני לא אלמוני אלא מראשוני ויקיפדיה העברית. וגם לי יש תחושה לא נוחה מהניסוח של הערך (המוצדק לדעתי). אני אוריד מהערך את כל המומחיות הנ"ל ונבדוק לגופו של עניין. ריהטא (שיחה | תרומות | מונה) שכח לחתום