שיחה:אנה או

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אני מתלבט לגבי שם הערך: האם ראוי לקרוא לערך "אנה או" או "ברטה פפנהיים"? השם אנה או הוא אמנם השם המוכר יותר, אך היא נודעה בשני השמות, ולכן יכול להיות שהצורה הנכונה יותר היא להשתמש בשמה ולא בכינויה. Johnny Zoo 08:28, 22 יולי 2006 (IDT)

כפי שכבר כתבתי לך, אני בעד פפנהיים, עם הפנייה, כמובן. Harel - שיחה 09:26, 22 יולי 2006 (IDT)
לאחר התלבטות בעניין, החלטת לחפש את התשובה בויקיפדיה. שמה מאמיתי של מדונה, למשל, הוא לואיז ורוניקה מדונה צ'יקונה. אחר כך היא הוסיפה גם את 'אסתר' לשמה. שר היא שרלין סרקיזיאן לה-פייר. הבודהה, אינו נקרא בויקיפדיה גאוטמה סידהרתה, למרות שזה שמו האמיתי (לא ברור לי מדוע הוא נקרא בויקיפדיה "גאוטמה בודהה", שעטנז בין שני השמות, אבל זה סיפור אחר). בנדיקטוס השישה עשר הוא בעצם יוזף רצינגר. אני בטוח, שחלק נכבד מהעולם המערבי מכיר את שמו האמיתי, ולא את כינויו החדש יחסית, שניתן לו עקב היותו אפיפיור. אבל מה לעשות, התפקיד החשוב ביותר שיעשה יוזף בחייו הוא היותו אפיפיור, והחלק המשמעותי ביותר בחייה של ברטה הוא היותה אנה או, ובשם זה היא מוכרת לכל סטודנט שלמד במקרה מבוא לפסיכולוגיה או לכל תולע שפתח ספר ידידותי על פרויד. אז מי אנחנו שנגיד אחרת? רוליג 12:06, 22 יולי 2006 (IDT)
עם זאת: 1. במקרים בהם נתקלתי בשמה של אנה או היה מוזכר גם שמה האמיתי. 2. היא זכתה להוקרה גם מתוקף עבודתה הסוציאלית לה הקדישה את חייה, וייתכן שגם פועלה הסוציאלי לבדו היה מעניק לה מספיק חשיבות בשביל שתזכה לערך. Johnny Zoo 01:05, 23 יולי 2006 (IDT)
גם סופרים שהיה להם שם עט או שחקנים עם שם במה נמצאים בויקיפדיה שלא בשם בהם נולדו או נקברו. עם זאת, הם בוחרים את שמם, ומקבלים אותו. האפיפיור מקבל את שמו עם המטען שיש בו. פפנהיים לא בחרה את השם אנה או, לא הסכימה לו, וגם לא נולדה או נקברה בשם זה. הערך מתייחס אליה בהקשר של היותה מקרה לדוגמה שהיווה ציון דרך משמעותי, עם תוספת של כמה שורות על פועלה. בויקיפדיה האנגלית למשל, היחס הוא הפוך ובתוך קורות חייה מוזכרים גם פרויד וברויר.אני מניח שזו תוצאה של נקודת מבט, והאמת היא שהייתי שמח אם יתאזן הערך בכיוון הזה גם בויקיפדיה העברית. שם, אגב, הערך הוא אנה או. רוליג 02:57, 23 יולי 2006 (IDT)
שכנעת אותי בעניין הזה. לגבי נקודת המבט - אני לא חושב שנקודת המבט בויקיפדיה האנגלית נכונה. לא ראוי לגמד לשניים-שלושה משפטים את כל עניין המחלה והטיפול, כשמרבית הקוראים מתעניינים אך ורק בעניינים האלה. Johnny Zoo 09:32, 23 יולי 2006 (IDT)
אחד הדברים היפים בויקיפדיה הוא שאתה לאו דווקא מוצא את נקודת המבט השגרתית לדבר. התיאור של פרויד שנלמד בקורסי המבוא למיניהם הוא מאד מטעה ויוצר דימוי שגוי לגברת ברטה. מתפקידה של הויקיפדיה היא להיות ביקורתית לנקודת המבט השמרנית הזו: לא להפחית במידע על המחלה והטיפול, אבל להציג אותה קודם כל כאדם, דבר שפרויד התרשל לעשות. גם אם קורא יבוא לראות את אנה או של פרויד, הוא ימצא קודם כל את ברטה ורק אחר כך את הדימוי שפרויד ראה בעיניו. רוליג 01:49, 24 יולי 2006 (IDT)
אשמח מאוד לראות הרחבה של הערך, גם בכיוון המחלה וגם בכיוון הביוגרפיה, אם כי לא ראיתי טעם בפסקה שמתארת את אבות משפחתה, לדוגמה. Johnny Zoo 01:54, 25 יולי 2006 (IDT)

"כושר דיבורה הדרדר כך שבשלב מסוים עברה לדבר אנגלית בלבד." - נשמע כמו בדיחה של היינה או וודי אלן. לומל 01:35, 2 ביוני 2007 (IDT)

ברתה פפנהיים[עריכת קוד מקור]

בשאר הויקיפדיות קיימים שני ערכים. העיקרי - אודות ברתה פפנהיים, מחלוצות מקצוע העבודה הסוציאלית (Bertha Pappenheim); והערך השני, נפרד וקטן יותר, אודות "אנה או" - המקרה הפסיכיאטרי. בויקיפדיה העברית נכתב רק בשלב זה רק הערך השני. כתיבת שני ערכים נפרדים תפתור את הקושי (המוצדק) שהועלה למעלה בדף שיחה זה - בעניין שם הערך. עיקר פירסומה של אנה או הוא המקרה הפסיכיאטרי. לעומת זאת עיקר פרסומה של ברתה פפנהיים הוא בהחלט פועלה החברתי. עד לכתיבת ערך נפרד בויקיפדיה העברית על פפנהיים, הוספתי בערך "אנה או" את קטגוריית "עובדים סוציאליים". ‏Danny-w‏ 13:26, 20 ביולי 2010 (IDT)

מה קורה עם זה? לדעתי הגיע הזמן להפוך את הערך הזה לברטה פפנהיים. פועלה תחת שם זה רב וגדוש יותר מאשר תקופתה כאנה או. --Hadarsror - שיחה 15:19, 13 בדצמבר 2015 (IST)
מזל טוב, נחנך הערך ברטה פפנהיים ניצן צבי כהן - שיחה 16:04, 29 ביוני 2019 (IDT).