שיחה:אתיופיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מה אם הקדמה על אתיופיה?

רק אצלי כל החלק של הלמעלה הפך תווים במקום תמונות? דורית 08:53, 23 מאי 2005 (UTC)
מוזר מאוד. ניסיתי לשחזר אבל זה לא עזר. גילגמש שיחה 08:56, 23 מאי 2005 (UTC)

אמהרית[עריכת קוד מקור]

מי שצריך תוכנה לשפה האמהרית יכול להוריד אותה בקישור הזה תוכנה לשפה האמהרית
קאביר

במאה העשירית לספירה שלטה באתיופיה מלכה בשם יודית[עריכת קוד מקור]

היא החריבה כנסיות רבות, ונקראת עד היום באתיופיה "יודית האיומה". לפי ההשערות ולפי השם היא היתה יהודיה. בערך באנגלית מופיע תיאור עליה (ויש גם ערך על שמה - gudit Gudit , בשונה מספרי הסטוריה באתיופיה שם רשום yudit). לדעתי במיוחד בעברית יש מקום להוסיף אזכור שלה בהסטוריה של אתיופיה.

יהודית[עריכת קוד מקור]

היא הייתה יהודייה מיהודי אתיופיה, הביתא ישראל

על איזו יהודית אתה מדבר? גילגמש שיחה 11:55, 26 מאי 2006 (IDT)

יהודית[עריכת קוד מקור]

היא הייתה יהודייה מיהודי אתיופיה, הביתא ישראל היא נקמה על התנהגותם של הנוצרים כלפי יהודיי אתיופיה יש צורך דחוף להוסיך איזכור שלה כחלק מההיסטוריה של אתיופיה וחלק מההיסטוריה של הביתא ישראל.

ויש לך מקור היסטורי שאתה יכול להביא כהוכחה לטענה זו? ואל תמחק בבקשה את מה שכתבו אחרים בדפי שיחה. גילגמש שיחה 11:58, 26 מאי 2006 (IDT)

ממלכת היהודים באתיופיה[עריכת קוד מקור]

ציטוט "בפנים הארץ התלכדו הפלשים ויסדו ממלכה עצמאית. אין יודעים מתי היא נוסדה, אבל כשהופיע, בסוף המאה ה- 9, אלדד הדני בקהילות צפון-אפריקה, ספרד ובבל, סיפר על שבטים יהודיים עצמאיים בארץ חוילה. עם כל הדמיוני שבסיפוריו, קרוב לוודאי שהוא דיבר על ממלכת הפלשים, ויתכן כי הוא עצמו היה פלשי. לפי מקורות חבשיים מלך אז על הפלשים מלך בשם גדעון. שם אשתו היה יהודית ומושבם היה בראש אחד ההרים שנקרא עוד במאה ה- 18 "סלע היהודים". לזוג המלכותי הייתה בת ששמה היה יהודית, כשם אמה (או אסתר לפי מקורות אחרים), והיא נועדה להטביע את חותמה על מהלך ההיסטוריה החבשית.

היא השתתפה במרידת שבטי אגאו נגד אדוניהם השמיים, שפרצה באמצע המאה ה- 10, יתכן אף כי יהודית עמדה בראש המורדים שהדיחו מכס המלוכה את השושלת שהתפארה במוצאה ממנילכ בן שלמה, רדפו את הנצרות ושרפו כנסיות ומנזרים. למעלה מ- 300 שנה מלכו בחבש מלכים מגזע אגאו. אולם רדיפת הנצרות הייתה קצרה. כשחזר הסדר לארץ, קיבלו המלכים מגזע אגאו את הדת הנוצרית השלטת (שושלת זאגואה) ואחד מהם, לאליבלה, אף נמנה עם קדושי הכנסיה החבשית. הפלשים חזרו, כנראה, למצודותיהם ההרריות, ולא התערבו עוד במדיניות החבשית. אבל החבשים לא שכחו את ההתקפה הפלשית על הנצרות המסופרת במידה רבה של גוזמה בכרוניקות החבשיות. כאשר חזרה שושלת בני שלמה לשלטון במאה ה- 13, פתחה במהרה במלחמת השמד נגד הפלשים, שהתנהלה כל אימת ששכניהם המוסלמיים של הנגוסים נתנו להם שהות לכך. מלבד הקנאות הדתית היה למלחמות הללו, כמובן, גם מניע מדיני. הנגוסים לא יכלו להשלים עם קיומה של ממלכה עצמאית ועוינת בחלק מארצם" לקוח מאתר [1]

זה לא נראה כמקור מוצק כל כך. גילגמש שיחה 12:04, 26 מאי 2006 (IDT)

יש גם[עריכת קוד מקור]

יש גם מאמר בויקפדיה האנגלית על מה שציטטתי Gudit מן הראוי שיוזכר גם בויקפדיה העברית

הערך האנגלי לא בהכרח תומך בעמדתך. גילגמש שיחה 12:13, 26 מאי 2006 (IDT)

דעה[עריכת קוד מקור]

אני חושב שראוי להוסיף ערך זה משום שההיסוטוריה של יהודי אתיופיה אינה נופלת מההיסטוריה של יהודי אירופה יהודי אתיופיה הינם לוחמים מנוסים בקרב אשר הקימו ממלכה עצמאית יהודית בארץ זרה אשר רצתה להורגם בגלל שהם יהודים. אתה יכול לחפש היסטוריה של אתיופיה באתרים כגון גוגל ותראה שם הוכחות מוצקות ציטוט מתוך הערך באנגלית
"If Gudit did not belong to one of the Sidamo peoples, then some scholars, based on the traditions that Gudit was Jewish, propose that she was of the Agaw people, who historically have been numerous in Lasta, and a number of whom (known as the Beta Israel), have professed the Jewish religion since ancient times. If she was not of a Jewish origin, she might have been a convert to Judaism by her husband, or pagan. [6]
זה כמו שתערער על ממלכת הכוזרים, איזה בדיוק הוכחות יש לך שממלכת הכוזרים הייתה באמת קיימת רק משום שהיא אירופאית? לכן אם אתה מאמין בממלכה יהודית בקווקז אתה יכול להאמין לממלכה יהודית באתיופיה. וגם משלממלכת הכוזרים לא הייתה קירבה בין מרכזי היהודים בבבל ולאתיופיה היו קשרים בעבר עם ממלכת שלמה המלך.

חסר לי[עריכת קוד מקור]

אי-אזכור השם "חבש" ותולדותיו בולט למדי. פרט לכך, לא בכך הדפדפנים מצליחים לראות את הכיתוב באמהרית. אצלי למשל זה נראה כך: ]]]]]]]]]]]]]]]]. אולי כדאי לכתוב הערה קטנה בעניין. HansCastorp 18:21, 17 בספטמבר 2006 (IDT)

הסרת העריכה היתה מוקדמת[עריכת קוד מקור]

כבר בפסקה הראשונה בסעיף ההיסטוריה, נתקלים במשפט הלא ברור:

"במאה ה-9 השושלת האקסומית נחלשה ונעלמה ומלכה האחרון אנבסה וודום מצא מקלט בשואה, וזאת עקב עליית האסלאם והשתלטותו על הסחר בים האדום, זאת והתקוממותה של יהודית הפלאשית (ביתא ישראל) ."

ומכאן והלאה נמשך הערך בלשון הווה - השושלת עולה, הממלכה יורדת וכו'. ד.ט 00:05, 23 בפברואר 2007 (IST)

מה במשפט לא ברור? ‏pacmanשיחה 00:06, 23 בפברואר 2007 (IST)

שכתוב מחדש[עריכת קוד מקור]

שכתבתי מחדש חלקים גדולים מהערך ובעתיד את כל הערך כולו, אני מקווה שתעזרו לי עם עיצוב הדף בתודה אדעולם 20:00, 21 ביולי 2007 (IDT)

אם עלו בעיות ספציפיות בנוגע לעיצוב, כמו טבלה שהיית רוצה לשנות את מיקומה או טקסט שלא ממוקם נכון ביחס לתמונה וכדומה, נסה להעלות את הבעיה בדלפק היעוץ (קישור מימין). יוספוסשיחה 20:29, 21 ביולי 2007 (IDT)

עדכון גלי צהל[עריכת קוד מקור]

חלק מהפרק על אתיופיה בין שתי מלחמות העולם עודכן על פי הרצאתו של פרופ חגי ארליך מהאונברסיטה המשודרת בגלי צהל פרק 9: היילה סילאסי ונקמת מוסוליני - אוגוסט 2007. ‏Daniel Ventura‏ 11:48, 31 באוגוסט 2007 (IDT)

ערך זה הוא חלק מסדרת המאמרים העוסקים בהיסטוריה של אתיופיה[עריכת קוד מקור]

הסידור הכרונולוגי לא טוב ,ז"א הגירת האורומו באה לאחר הפלישה המוסלמית (ולא הפוך כפי שכתבתם) ,ואפילו הפלישה המוסלמית וההחלשות שבאה בעקבות המלחמה היו הגורמים להצלחת ההגירה ואי יכולתם של המלכים לעצור את ההגירה

צודק ולהרחבה הסתכלו בערך הזה תקופת השפל האתיופית. אליש 03:20, 5 בינואר 2008 (IST)

תמונות חופשיות מאתיופיה[עריכת קוד מקור]

לאחרונה העלה סם עפרון שפע תמונות מאתיופיה לאתר פליקר. ניתן להעלות אותן לוויקיפדיה לפי הצורך תחת רישיון 2.0 CC-BY-SA. ליאור ޖޭ 16:46, 22 במרץ 2008 (IST)

אתיופיה היא המדינה השניה או השלישית שקיבלה את הנצרות כדת מדינה?[עריכת קוד מקור]

בהקדמה לערך כתוב: "אתיופיה היא המדינה השלישית שקיבלה את הנצרות כדת המדינה אחרי ארמניה והאימפריה הרומית" ובהמשך בפרק "האימפריה החבשית" כתוב: "בשנת 325 אקסום הוכרזה על ידי הקיסר אזנה כמדינה נוצרית, בכך אקסום הייתה המדינה השנייה בעולם לקבל את הנצרות לאחר ארמניה והאימפריה הראשונה שקיבלה את הנצרות בתור דת מדינה"

נראה שיש פה חוסר עקביות, אלא אם המשורר מפריד בין ממלכת אקסום לאתיופיה וגם אז הטקסט לא ברור.

תודה רבה על תשומת הלב. לא הייתה הפרדה בין אקסום ההיסטורית לאתיופיה (שלהבנתי אין הפרדה של ממש ביניהן - אקסום השתמש בשם אתיופיה), אלא בלבול, ככל הנראה. לאחר בדיקה - האימפריה הרומית אימצה הנצרות ב-380. לא מצאתי את השנה המדויקת בה אתיופיה אימצה הנצרות, אך המקור להמרת הדת הוא מסיונר שהגיע אי שם בתחילת המאה הרביעית לספירה שהמיר את דתם של אנשי החצר. מתוך הנחה שהמסיונר לא הגיע לשנתו ה-80 בטרם המיר את הדת, הרי שזו התרחשה לפני האימפריה הרומית ועל כן - היא היישות המדינית השנייה. זהר דרוקמן - I♥Wiki‏ 22:59, 22 ביוני 2009 (IDT)
האימפריה החבשית קיבלה את הנצרות בשנת 325 ולאחר מכן אימצה את השם "אתיופיה" בתור השם הנוצרי החדש לממלכה לרבות לאחר כיבוש ממלכת כוש בסוף המאה ה-4. אליש ޖޭ 23:59, 4 ביולי 2009 (IDT)

מה לגבי ממלכת חמיר והשפעתה באזור?[עריכת קוד מקור]

מה לגבי ההשפעה מתימן בהקשר של האסלאם והקריסה של ממלכת חמיר (Himyar)?- בנוגע לנפילה של ממלכת אקסום מה איתה?????ממלכת חימיאר הובסה ע"י החבשים לאחר שהחימיארים טבחו בחבשים ובנוצרים שהיו בתימן (בעיקר בנג'ראן)בשלאחריו המלך כלבגייס את צבאו שהופקד בידי הגנרלים אריאת ואברהא(שנת 525) ,ואלו חצו את ים סוף הביסו (לצערנו)את המלך המתייהד ד'ו(מבוטא זו) נוואס ושלטו בתימן עד שגורשו -עם כיבוש תימן בידי האימפריה הסאסנית הפרסית(שנת 590).

=ציטוט: "השימוש הראשון בשם "אתיופיה" בהתייחסות לחבש הייתה לאחר שהנצרות הוכרזה באימפריה החבשית כדת המדינה על ידי הקיסר אזנה ב-325 והשם אתיופיה הפך לשם הנוצרי של האימפריה, בייחוד לאחר כיבושה של ממלכת כוש על ידי חבש המתנצרת ב-340. ‏‏[5] אימוץ זה של השם אתיופיה הביא עמו גם את השם כוש ככינוי לחבש שהוא טעות וכך תורגם השם כוש בתנ"ך לשם אתיופיה בתרגום השבעים ומשם לשאר שפות העולם." הקטע שציטטתי מוטעה. תרגום השבעים קדום בהרבה לנצרות ולכן מה שקרה אחרי התנצרות האימפריה לא רלבנטי לחלוטין לתרגום השבעים. כנ"ל לגבי התנ"ך.

קעעא[עריכת קוד מקור]

אין על אתיופיה היא ארץ זבץ חלב הוא דבש 207.232.35.223 09:33, 31 במאי 2012 (IDT) וםסעדגכדגלכחגמךכדגע

לא מדיוק[עריכת קוד מקור]

מאיפה הבאתם את הפירוש המגוחך הזה הוא לא נכון!"מקור השם "אתיופיה" הוא מיוונית ומשמעותו "פנים שרופות". 95.86.124.230 22:52, 1 בינואר 2013 (IST)

משוב מ-11 באפריל 2013[עריכת קוד מקור]

באגם טנה היה אחד מהנמלים שמהם הוצאו עבדים לאירופה, ארה"ב ומדינות המפרץ. סחר העבדים אמנם נאסר בחוק בשנת 1930 אולם המשיך להתנהל בעצימת עין של השלטון עד שנות השישים. העבדים היו האומורים שניצודו באיזורי מגוריהם ונבחרו גם בשל עורם הכהה. אחת הסיבות להתקוממות וההיבדלות של האומורים הוא הכעס שהם חשים כלפי האתיופים שלא רק שלא הפסיקו את הסחר אלא שיתפו פעולה ואף החזיקו בעצמם עבדים. 46.117.237.130 16:19, 11 באפריל 2013 (IDT)

הערך היפה ביותר שראיתי[עריכת קוד מקור]

יפיפה 87.69.85.254 18:07, 16 באפריל 2013 (IDT) מדהים מקסים מעלף

נו נו נו!![עריכת קוד מקור]

מצוין אבל אני היתי נותנת עוד קצת מידע על עליתם לארץ ישראל ועוד קצת מידע על מבצע "שלמה" ועל מבצע "משה",על על עבודותיהם!! טליה מולכו 79.182.178.113 13:57, 20 בדצמבר 2013 (IST)

צריך להדגיש שלאתיופיה אין מוצא לים[עריכת קוד מקור]

צריך להדגיש שלאתיופיה אין מוצא לים

גובלת בווקאנדה?[עריכת קוד מקור]

הגיקים ישמחו, אבל כמו הסיפור של שר הטבעות, כדאי להחזיר את הערך למציאות Talashar - שיחה 18:27, 13 ביוני 2018 (IDT)

קרה משהו דומה בערך [[שר הטבעות]? הראש - שיחה 01:47, 19 באוקטובר 2018 (IDT)

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

נכתב שהמדינה גובלת בווקאנדה בדרום. ווקאנדה היא מדינה פיקטיבית.

מקור: בית הקולנוע הקרוב?

דווח על ידי: אני 207.232.17.58 18:30, 13 ביוני 2018 (IDT)
טופל, תודה. Dovno - שיחה 18:37, 13 ביוני 2018 (IDT)