שיחה:בולאות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

זהו בדיוק ערך, שלדעתי מכיל רק מידע טריוויאלי, שידוע לכל, ולא מוסיף דבר משמעותי. יש בו מידע נכון (שזקוק לעריכה), אבל זהו עוד קצרמר שיחכה לגאולה. לא עדיף לחכות למישהו שיתרום ידע לערך?

אני הייתי מוחקת. F

זה נכון שקצרמר הזה לא בדיוק תורם, אך גם לא מזיק. אולי יגיע אספן בולים לויקי וירחיב אותו גילגמש 07:46, 7 אוג' 2004 (UTC)

העברה לבולאות[עריכת קוד מקור]

אני מציע להעביר לבולאות. זה תקני הרבה יותר. A&D- עדי שיחה 16:47, יולי 27, 2005 (UTC)

בינויקי[עריכת קוד מקור]

הבינויקי הוא לאיסוף בולים (en:Stamp collecting), בעוד בולאות היא פילטליה (en:Philately). אך תוכן הערך עצמו אינו על בולאות, אלא על איסוף בולים, כפי שזה נראה. אין צורך לשנות את שם הערך? נעה 19:23, 22 בדצמבר 2006 (IST)

ערכתי והוספתי[עריכת קוד מקור]

ערכתי והוספתי מידע לערך. מה דעתכם?

יפה מאוד. ביצעתי הגהה ועריכה בערך. דרך אגב, אנא חתום בדפי השיחה בארבעה סימני טילדה, כך: ~~~~. חותמת זו מוסיפה להודעה את שמך, התאריך והשעה שבה כתבת אותה. אלדדשיחה 09:47, 29 במרץ 2008 (IDT)

תיקון בינוויקי יסודי[עריכת קוד מקור]

הצעה לתיקון בינוויקי יסודי:

הערות יתקבלו בברכה. --אמיר א. אהרוני · בואו לתקן קישורי בינוויקי! · י"ב בתשרי ה'תשס"ט · 19:39, 10 באוקטובר 2008 (IST)

קטלוגי בולים[עריכת קוד מקור]

כרגע מצויינים במאמר רק שלושה קטלוגים פופלריים אך בוויקיפדיה האנגלית יש מידע נרחב יותר. האם כדאי להוסיפו כאן או לפתוח מאמר חדש? JoshXF - שיחה 10:09, 28 בנובמבר 2009 (IST)

השובל[עריכת קוד מקור]

השובלים לבולים בעניין השובלים, כאשר הגיעה הגלופה של הבולים שמו לב לכך שאדם רגיל אינו יודע לקרוא עברית עתיקה. דוד רֶמֶז, בולאי שהיה מעורב בכל העניין, חשב על רעיון שהיה נהוג באותם השנים בליכטנשטיין - מתחת הבול נהגו להוסיף עוד פיסת דף, שתסביר את פשר הבול. השובל בא להסביר את הבול, ובמקרה שלנו, לפרש את הכתובת שעל גבי המטבעות ולכתוב מאיזה תקופה הם. כך החלו להוסיף לכל גליון בולי דאר עברי (ראה תמונה) שורה של שובל – כתובית של כמה שורות המסבירה משהו על המטבע המצוייר.

מאז כולל כל בול ישראלי שובל, הנוסף על הבול. השובל הוא חלק אינטגראלי מהבול הישראלי והיום רוב אספני בולי ישראל לא ירצו לקבל בול ללא שובל. בול דואר עברי עם שובל שווה כיום פי עשרות או מאות מאותו בול דואר עברי ללא שובל.

כאמור, באותה תקופה חשבו רוב החוקרים כי רוב המטבעות שהוזכרו כאן נטבעו בתקופת החשמונאים, ע"י שמעון החשמונאי (סביבות 140 לפסה"נ). מתוך אנציקלופדיה דעת.

מקור הטעות עליה דרשתי מקור, הוא כנראה מההסבר כאן. בברכה, אורח לרגעויקיהדות • י"ט בשבט ה'תשע"א • 14:56, 24 בינואר 2011 (IST)

שלום לאורח,
קטע הידעת? מעניין, אולי תוסיף אותו לשם? • עודד (Damzow)שיחה • 14:57, 24 בינואר 2011 (IST)
עודד יקירי, ראה דברי שם בהידעת. אורח לרגעויקיהדות • י"ט בשבט ה'תשע"א • 15:01, 24 בינואר 2011 (IST)
באתר אליו ציינתי בתקציר העריכה מופיע שמו של בולאי אחר וכי הרעיון היה נהוג בצ'כוסלובקיה. אגב, את עיקרי הפרטים האמורים עדכנתי אתמול בערך בול דואר - אינני יודע היכן אמור התוכן בעיקר להופיע, כאן או שם. התמים הנעלההערות התמימים • י"ט בשבט ה'תשע"א • 17:02, 24 בינואר 2011 (IST)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

 • http://www.bulaut.co.il
  • In בולאות on 2011-11-22 20:40:43, Socket Error: 'Name or service not known'
  • In בולאות on 2011-11-27 22:58:43, Socket Error: 'Name or service not known'
  • In בולאות on 2012-01-20 02:22:56, Socket Error: 'node name or service name not known'
  • In בולאות on 2013-05-03 16:57:13, Socket Error: 'Name or service not known'

--Matanyabot - שיחה 19:57, 3 במאי 2013 (IDT)

מה היא בולאות?[עריכת קוד מקור]

האם בולאות היא איסוף בולים או פילטליה? על פי לקסיקון בולאי, התאחדות בולאי ישראל, בולאות היא פילטליה. אם יש הסכמה, יש לתקן את הערכים בהתאם, ליצור ערך נפרד על איסוף בולים ולאחד את פילטליה לתוך בולאות. עדירל - שיחה 01:02, 25 בפברואר 2018 (IST)

לדעתי בולאות=פילטליה. למה צריך ערך נפרד ל"איסוף בולים"? לדעתי צריך לאחר הכל תחת ערך יחיד. דוד א. - שיחה 08:26, 25 בפברואר 2018 (IST)
בולאות היא אכן התרגום של המונח הלועזי פילטליה. איסוף בולים, לעומת זאת, הוא אחד התחומים הכלולים בעולם הבולאות, המאגד בתוכו מעבר לתחביב איסוף הבולים גם עולמות רחבים יותר של מחקר במגוון תחומי הפעילות של הדואר (כולל נתיבים, תעריפים, אמצעי העברת דואר, השפעות פוליטיות וכך הלאה) ושל ייצור ועיצוב הבולים (תהליכי דפוס, אמצעי ביטחון, סגנון אומנותי, מסרים פוליטיים תרבותיים וחברתיים המשולבים בבולים וכך הלאה).RimerMoshe - שיחה 11:21, 25 בפברואר 2018 (IST)
RimerMoshe, כפי שאתה רואה בדיון למטה, הקהילה רוצה שאתה קודם תוסיף מידע לערכים ורק אחרי זה תציע פיצולים ושינויי שמות. אני חושב שזא הדרך הפשוטה ביותר להתקדם, במקום להשקיע זמן רב בויכוחי סרק. עדירל - שיחה 22:49, 3 במרץ 2018 (IST)
RimerMoshe הנכבד אמנם אני מזהה ומשער על פי שמך שהינך מי שהינו מומחה מוערך לנושא ברם לענ"ד אין זה נכון להציג את אספני הבולים כמי שרק אוספים אותם ולא מתעניינים גם בהיבטים הפיליטליים ואחרים שלהם ומשכך אין מקום להפרדה בין השניים. הבולאות הוא מינוח רחב יותר משניהם ומשכך מקומם תחת המינוח הכללי בולאות, ואע"פ שהוא ירש את התרגום של המינוח הנ"ל, הוא אינו חייב להיות זהה לו לחלוטין. מקובל במיזם שכאשר ישנה הרחבה רבה לתת-פרק מסוים, שניתן אז לפתוח לו ערך מורחב. מי-נהר - שיחה 23:03, 3 במרץ 2018 (IST)
עדירל, יוניון ג'ק, משתמש:אריה ענבר, מי-נהר, ראשית ברצוני להודות לאלו שטרחו להשתתף בדיון, אולם באותה נשימה ברצוני למחות על התיאור של הדברים כ-"ויכוח סרק". אני גם מתקשה להבין מדוע הטיעונים שהושמעו כנגד הצעת הפיצול התעלמו לגמרי מן ההסבר המפורט שלי על הצורך בשינוי יסודי של שלושה עמודים הנוגעים לשורש הערכים הקשורים לתחום הבולאות.
אז הנה עוד ניסיון, בתקווה שהפעם ההתייחסות תהיה מהירה יותר ובעיקר עניינית יותר.
הערך בולאות לא צריך לעסוק באיסוף בולים (למרות שהוא עושה זאת כרגע בטעות). בולאות - התרגום של המונח הלועזי פילטליה - הוא תחום העוסק במחקר תהליך ההנפקה של בולי הדואר, ומתמקד בעניינים טכניים במהותם הקשורים לעיצוב הבולים, ייצור הבולים (כולל תהליכי ייצור הנייר, הרכב הדבק, תהליך הדפוס, שיטות ההפרדה וכו'), והבטי הביטחון הקשורים למניעת זיוף ושימוש חוזר בבולים משומשים. המקביל ברמה הזו של המחקר ולימוד תהליכי העבודה הוא הערך "דואר", העוסק בלימוד ההיסטוריה של שירותי הדואר ושיטות העבודה הנהוגים בהם.
"איסוף בולים", לעומת זאת, עוסק בכל ענייני האספנות, המסחר, התצוגה, והשיפוט של תצוגות בולאיות. כך לדוגמה ערך דוגמת "תערוכת בולים" קשור לנושא "איסוף בולים", אבל אינו קשור כלל לנושא "בולאות". אספן הבולים עושה שימוש במושגים השייכים ל"בולאות" (כלומר לתהליכי הייצור של הבול) על מנת לזהות את הבול שבידו, והוא בהחלט צריך להכיר אותם ברמה כזו או אחרת. אבל, מושגים דוגמת "בול תמים", "בול משומש", "מצב הבול" וכך הלאה קשורים כולם לעולם "איסוף הבולים" ולא לעולם ה"בולאות".
כדי להוסיף חטא על פשע, קיים כיום עמוד בשם "פילטליה" שהוא מיותר לחלוטין, כיוון שזה בדיוק אותו הדבר כמו "בולאות". בדף הייתה כמות אפסית של מידע ששייכת לעמוד "בולאות", ואני שכפלתי את המידע הזה למקומו הנכון. כאשר ניסיתי למחוק אותו מהמקום השגוי בדף "פילטליה" המיותר קפצו עלי המנהלנים וקראו לי משחית אתרים.
מי-נהר, אין לי כל כוונה לפצל את הערך בול דואר, ולא הבנתי למה התכוונת בהערתך בנושא.
הערך הקיים אכן קצר מידי, ומרבית המידע המופיע בו שגוי וחסר ערך. אבל קשה מאוד לתקן את המידע כאשר צריך ליצור הפרדה מלאכותית ולו למראית עין בין נושאים שאינם קשורים זה לזה בתוך עמוד אחד. יש חשיבות רבה ליצירת ההפניות המתאימות בין עולם הבולאות ובין עולם איסוף הבולים, וקשה מאוד לעשות זאת בלי שדפי היסוד האלו קיימים ועובדים.
לפיכך, אני חוזר ומבקש לבצע שתי פעולות מרכזיות:
לבטל לחלוטין את הדף "פילטליה" ולהשאירו רק לצורך הפנייה אל הדף המתאים "בולאות".
להחזיר לחיים את הדף "איסוף בולים" על מנת שאוכל להעביר אליו את מרבית התוכן הקיים היום בדף "בולאות", ולעצב מחדש באופן המתאים את התוכן של "בולאות".
כדי לבסס את ההצדקה לבקשתי זו אוכל להסתמך על שני טיעונים מרכזיים:
נא לקרא את התוכן של הערכים Philately ו-Stamp collecting בויקיפדיה האנגלית.
אני מנתח את מצבם של שלושת הדפים העומדים לדיון מתוך עמדת מומחה לתחום. אני חבר למעלה מעשרים וחמש שנים בהתאחדות בולאי ישראל, אני אחראי מאז שנת 1996 על הדרכת הקהל בתערוכות הבולים המתקיימות בארץ, ערכתי למעלה מעשר שנים את "שובל" - מגזין הבולאים בישראל, וכתבתי מספר ספרי הדרכה ועשרות מאמרים בתחום. ואחרי שגמרתי להשוויץ בידע המעמיק שלי.... אני מבקש בכל לשון של בקשה שתתייחסו לבקשה הזו ברצינות. אני מתכנן לכתוב עשרות דפים הכוללים היבטים שונים של עולם הבולאות ואיסוף הבולים, וברבים מהם יש ליצור קישורים למושגי היסוד שאמורים להימצא באחד משני הדפים "בולאות" ו-"איסוף בולים". זה פשוט לא הגיוני לכתוב את כל זה ביגיעה ברורה שההפניה נעשית למקום השגוי ושיהיה צורך לתקן את הדברים לכשנגיע לנקודה בה ימצא מי שישתכנע..
אשמח מאוד אם הדיון יתקיים לגופו של עניין, ולא לטיעון הטכני הקשור למצבם הרעוע הנוכחי של העמודים בתחום.RimerMoshe - שיחה 23:53, 3 במרץ 2018 (IST)

לאור דבריו של RimerMoshe ובתוספת ברכת ברוך הבא, אני מציע את הדברים הבאים:

1. להציב בערך זה תבנית שינוי שם ולשנות את שמו לאיסוף בולים. ולהרחיב בו על האספנות כנ"ל.
2. להציב תבנית שינוי שם על הדף פילטליה לשנות אותו ל-בולאות. ולהרחיב בו על הבולאות כנ"ל.
3. לעשות הפניה ישירה מדף בשם פילטליה לערך בולאות.
4. לייחד פרק משנה בערכים בולאות ואיסוף בולים המסביר על הקשר בין השניים והמפנה לקריאה נוספת בערך המורחב בהתאם.
5. לתת אימון ולקבל בברכה את עבודתו המתוכננת של RimerMoshe בערכים שהזכיר ועוד.. ולאחר תום העבודה בהם, ניתן לדון על תוכנם בהתאם באם יהיה בכך צורך.
אבקש אם אפשר גם את דעתם של משתמש:דוד שי , משתמש:גילגמש, משתמש:ביקורת משתמש:אריה ענבר, אם מי מהם יאות להגיב ואף לפשט את ההליכים.
ואל RimerMoshe אני חוזר ומודה על הסבלנות, הנימוקים, ועל ההבנה שמאחר וזהו מיזם שיתופי, להליכים של שינוי תוכן קיים, נדרשים תהליכים הכוללים דיון והמתנה. מי-נהר - שיחה 01:30, 4 במרץ 2018 (IST)
מי-נהר, תודה רבה לך על קבלת הפנים החמה ועל פתיחת הטיפול לדיון מחודש. ברשותך ברצוני להציע שינוי בסדר הפעולות שהצעת:
1. לא לעשות כל שינוי מבני בדף בולאות. הוא בסדר גמור מבחינת שמו, והוא מקושר נכון לערך Philately בויקיפדיה העולמית.
2. לעשות הפניה ישירה מדף בשם פילטליה לערך בולאות, תוך מחיקת התוכן הקיים בו כיום (שכאמור הועבר כבר על ידי לדף "בולאות").
3. לבטל את ההפניה הקיימת כיום בדף "איסוף בולים" אל הדף "בולאות", לשבץ בו את התבנית "בעבודה", ולהשאיר אותו ריק.
4. אני מתחייב להעביר במהירות האפשרית את התוכן הרלוונטי מהדף "בולאות" אל הדף הריק "איסוף בולים", ולהביא את שני הדפים למצב ראשוני נסבל שיאפשר מחד גיסא למשתמשי ויקיפדיה שלא להיתקל בדפים ריקים, ומאידך גיסא יהווה תשתית הולמת להמשך פיתוח שני הדפים ולהשלמתם.
5. אם הצעתי זו תקבל את ברכת החברים, אני מוכן לבצע את התיקונים הראשוניים הללו בעצמי ולהעמידם לביקורת בתוך מספר ימים.
בתודה. RimerMoshe - שיחה 02:26, 4 במרץ 2018 (IST)
RimerMoshe נכבדי, סליחה שאיני משיב בפרוטורוט על כל דבר מפני שזה יהיה ארוך. והמתדיינים לרוב בורחים מדיונים ארוכים. ויש הרבה מה להשיב.
בקצרה ההצעות מאד פשוטות טכנית אך יותר מוסבכות מבחינת ההליכים השיתופיים. לשם קיצורם החזרתי את הדיון לשאלת הפיצול ראו למטה. על מנת שנוכל בתום שבוע מתחילתו ב-27.2 להתקדם הלאה בדומה למטרות.
לחלופין אם לא רוצים להשתהות בכתיבה, תמיד יכולים לכתוב בדפי טיוטה כגון טיוטה:בולאות, טיוטה:איסוף בולים שיוצגו לקהילה תוך כדי דיון. וימחישו את הדברים
העברתם למרחב הערכים במקום הקיימים, היא פעולה פשוטה ברגע שיחליטו על כך.
כך גם תיקון הפניות וקישורים לויקי-זרות הן פשוטות ביותר, כלומר שאלות משניות שנטפל בהן בסוף.
תודה על הערותיך. מי-נהר - שיחה 22:38, 4 במרץ 2018 (IST)

פיצול[עריכת קוד מקור]

מוצע להעביר את החלקים העוסקים באיסוף בולים לערך נפרד. עדירל - שיחה 00:55, 27 בפברואר 2018 (IST)

למה? יוניון ג'ק - שיחה 17:16, 3 במרץ 2018 (IST)
הערך כולו עוסק באספנות בולים אין כאן שני נושאים. לא מדובר בפיצול של הערך בול דואר
ודרך אגב הערך בכלל בכלל לא ארוך אלא קצר למדיי.
סבורני שראוי להסיר לאלתר את התבנית.
מתייג גם את משתמש:אריה ענבר. מי-נהר - שיחה 18:25, 3 במרץ 2018 (IST)
מסכים עם הניתוח והמסקנות של מי-נהר. בברכה. ליש - שיחה 18:27, 3 במרץ 2018 (IST)
לתשומת לבכם, הדיון ממשיך כעת ומופיע במסגרת הדיון הקודם. מי-נהר - שיחה 00:05, 4 במרץ 2018 (IST)

שבירה[עריכת קוד מקור]

לאור האמור לעיל בדיון זה שהערך שלפנינו עוסק באיסוף בולים, וכאמור בדיון שלפניו בהשתתפות RimerMoshe, בדומה לחלוקה ולתוכן המופיעים בויקי-האנגלית, להבחנות שישנם בין הנושאים הבאים:

הריני מצטרף להצעה כן לפצל את הערך הקיים כך שהמידע שבו יועבר לדף איסוף בולים. ואילו כאן ייכתב המידע בדומה ל-Philately
 • יודגש שבדומה לערך Philately הנ"ל, יוזכר בשני הערכים שאיסוף הבולים הוא ענף של הבולאות ושלכן לעתים המינוח בולאות, מתייחס לכך:
 • " It also refers to the collection, appreciation and research activities on stamps and other philatelic products"
פונה אל משתתפי הדיון להביע האם יש להם התנגדות לאחר הנימוקים שהושמעו בדיונים כנ"ל. עדירל, יוניון ג'ק, ליש, משתמש:דוד55, RimerMoshe, משתמש:Gilgamesh. בברכה, מי-נהר - שיחה 22:46, 4 במרץ 2018 (IST)
אני מסכים. עדירל - שיחה 22:42, 4 במרץ 2018 (IST)
לא מתנגד לפיצול. יוניון ג'ק - שיחה 22:52, 4 במרץ 2018 (IST)
אין מקום לפיצול נוסף, יש כבר די ערכים. צריך לעשות סדר בתוכן של הערכים ואני מציע להשאיר זאת לRimerMoshe. בברכה. ליש - שיחה 00:35, 5 במרץ 2018 (IST)
לליש נכבדי, הכוונה בסוף היא לאחד את הקצרמר פילטליה עם בולאות שכאן. ולהפוך את ההפניה איסוף בולים לערך מורחב. כאשר כאן יהיה רק פרק כללי שיתייחס לאספנות... ויפנה אליו. הווי אומר שמספר הערכים יישאר זהה. מי-נהר - שיחה 01:12, 5 במרץ 2018 (IST)
הערך פילטליה איננו מקושר לויקי זרה, ומקושר רק ממספר הפניות בודדות בלבד, וגם הן כנראה שייכות לאספנות... מאשר לפילטליות. ובפועל אין לנו ככמעט מידע על הנושא בבולאות שהוא המינוח הרחב כפי שמעידים גם שני הקישורים אליו מויקי האנגלית. מי-נהר - שיחה 01:28, 5 במרץ 2018 (IST)

למשתמש:RimerMoshe יש אור ירוק בהתאם למבוקש ותודה ל-משתמש:Deror avi על הטיפול בדפים. להלן הדפים איסוף בולים, בולאות כעת וניתן לעבוד עליהם. כמו כן הצבתי כבר בעבורך בדפים אלה את התבנית:בעבודה, מתוך הבנה שזו בקשתך ועלמ"נ שהקוראים יבינו שהדפים כעת במצב פגום ובבנייה. תוכל להסירן לכשתמצא לנכון. בהצלחה. מי-נהר - שיחה 22:43, 7 במרץ 2018 (IST)

מי-נהר, תודה רבה על הטיפול. אני ניגש לעבודה...RimerMoshe - שיחה 22:46, 7 במרץ 2018 (IST)

ההגדרה בפתיח[עריכת קוד מקור]

דומני שהבולאות עוסקת לא רק בבול אלא גם בחקר שאר פריטי הדואר הנלווים בהם הנייר הדיו החותמות הלא כן ? מי-נהר - שיחה 19:11, 2 בנובמבר 2019 (IST)